Mitä pitää ottaa huomioon kiinnitettäessä raudoitusverkkoon kaapelia?
Saako muuten kaapeli ottaa kiinni esim. sähköputkituksiin?
Saako muuten kaapeli ottaa kiinni esim. sähköputkituksiin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lämmityskaapelit mahdollisimman kaukana sähköputkituksista, koska sallittu lämpötila max. on 80 astetta normaaleille sähköjohdoille (PVC eriste).
Lämmityskaapelin pitäisi tulla riittävän syvälle betonin sisään. Perinteinen tapa kohottaa verkkoa valun aikana ei välttämättä takaa hyvää tulosta, koska niin kaapeli kuin verkkokin saattaa tulla kosketuksiin styroksin kanssa. Kaapelin kosketus huonosti lämpöä johtavan eristeen kanssa ei takaa sillä pitkää käyttöikää.
Em. syiden vuoksi suositellaankin, että lattialaatta valettaisiin kahdessa osassa, jolloin kaapeli tulisi ylemmän kerroksen alapintaan. Kaapelia ei saisi polkea eikä muutenkaan murjoa millään tavalla käytettiinpä sitten kumpaa asennustapaa hyvänsä.
Oikein hyvä ja niin minäkin suosittelen tekemään. Asiakkaat vain haluavat ottaa riskin, ja tehdä yhdellä valulla isotehoisen ja laajan kaapelin. Kaksi tapausta on mennyt uusiksi, kun on jäänyt styroksiin kiinni.
Raudoitusverkon alle korotuspalat (myytävänä) ja lämmityskaapeli nippusiteillä tarpeeksi tiheään kiinni raudoitukseen.
Ei varmasti jää styroksiin.
tehdä. Eihän se betonirauta siellä lattiassa vahvista laattaa ollenkaan, jos sen polkee tyrokseihin asti. Samalla se lämpökaapelikin tulee kunnolla asennettua, kun asentaa ne raudat kunnolla. Valun aikana pitää olla tarkkana ja ne talkooviinat kannattaa korkata vasta, kun on mitannut kaapelin kunnon.
Lämpökaapeli tulee kiinnittää riittävän tiuhaan noin 300-400 mm välein esim. nippusteillä, ei kovin tiukkaan saa kiristää. Kaapeli ei saa koskettaa teräviin rautojen päihin yms. jottei kuori vaurioidu. Tilattaessa betonia on mainittava, että se tulee lattiaan johon on asennettu lämpökaapelit, muutoin tulee liian suurisepelistä, joka rikkoo kaapelin vaipan. Kuten joku on jo maininnut on verkko asennettava korokkeille, ja niitä oltava kyllin tiuhasti. Kannatta käyttää pehmeäpohjaisia kenkiä, tulee kuitenkin tallattua kaapelin päälle.
kiinnitys max. 15 cm. välein,esim aina verkonristeyskohtaan,niin ei valun aikana liiku!