Paras kesärengas

Toyota_kuski

Mikä näistä olisi paras kesärengas?Vuodessa tulee tuhansia km ajoa joten...
Michelin energysaver?
Michelin crossclimate?
Continental premium contac5 ?

Noista kolmesta sen olisi joku oltava ja hinta eroa noissa vain kymppi pari että hinta ei ratkaise.

Kovalla käytöllä kuitenkin tulee renkaat olemaan joten kulutuspinnan kestävyys olisi suotavaa.

4

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulta unohtui Goodyear Eagle f1 tuosta..

    • Cruzeideri

      Energy Saver todennäköisesti kestävin, vaikka taisi joku Michelinin-tieto väittää CrossClimatea kestävämmäksi. Myös pienin polttoaineenkulutus todennäköisesti.

      CrossClimate ylivoimainen talvioloissa. Jos siis sitä painottaa, niin suosittelen, muuten varmaan lievästi huonoimmat tuosta joukosta. Itsellä nuo ja tyytyväinen olen ollut, koko talvenkin olivat alla ja tiellä pysyttiin. Suuntavakaus erinomainen, pehmeät kuin kissantassut töyssyissä. Pitoa kesäkeleissä erinomaisesti omaan ajooni. Uraa jäljellä 5mm 20tkm ympärivuotisen ajon jälkeen. Ehkä taipumusta puskea.

      Continental varmaan muuten paras eli kestossa huonoin, talvikyvyissä paljon CrossClimatea huonompi, mutta pidoltaan paras kesäkeleissä.
      Varsinkin jos urheilullisuutta painottaa, niin Conti lie paras.

    • Toyota_kuski

      Ehkä se climate pidentää ajoaikaa syksyllä ja menisi ehkä talvellakin mutta jotenkin en luota siihen että menee ns talvirenkaasta.
      Enrgysaver tai continental varmaan sitten...ei niillä varmaan paljon eroa ole kun hintaerokin on vain 10€. Paljon ajoa tulee joten kummassa on parempi kulutuskestävyys.

      • Cruzeideri

        En suosittele Crossia talveksi. Voisi se mennä, jos syksyllä uutena laittaisi alle, mutta jos nyt ensin kesän ajat, niin ovathan ne liukkaat ensi talvena.

        Lähes kaikissa testeissä Energy Saver kestänyt paremmin kuin Contit. Contit yleensä aika heikkoja kestoltaan, mutta viime vuonna Premium Contact 6 oli yhdessä testissä Michelinejä kestävämpi, mikä oli outoakin. Premium Contact 5 ei kai missään testissä ollut huippukestävä, muistaakseni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      33
      11272
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9731
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2269
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1747
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe