Jo on aikoihin eletty.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/artikkeli-1.230953
Koiraa lautaselle?
4
123
Vastaukset 4
- mielipiteeniasiasta
Mikäs siinä jos ne koirat saisivat elää kunnollista elämää eikä kärsiä samalla lailla kuin lukemattomat possut, naudat, broiskut yms tuotantoeläimet kärsii joka ikinen päivä.
Syön itse vain kasvipitoista ravintoa sen takia, mutta en ole vastaankaan muiden lihansyöntiä mikälisikäli ne eläimet ovat saaneet elää kunnollisen elämän, mitä suurin osa nykyisistä tuotantoeläimistä ei kyllä elä.- allekirjoitan.täysin
Juuri näin. Mikäli eläimen hyvinvoinnista ei pidetä huolta, ihan samanlaista kidutusta lihantuotanto on riippumatta tuotantoeläimestä. Toisin sanoen: olennaista tässä ei ole eläinlaji, vaan lajista riippumatta olosuhteet, joissa eläimet elävät. Valitettavasti MTK:ta eivät ne olosuhteet kiinnosta. Olisi hyvä, jos eläinten oikeuksien puolustajiin saataisiin mukaan koirafanaatikkoja, sen verran heissä on vihaa ja raivoa.
- vjam83
Sehän on hyvä idea ja järkevää olisi myös jos tavalliset kotikoirat voisi myydä lihoiksi. Saisi edes vähän takaisin koiran pitämisestä tulevia kustannuksia. Meilläkin on kennel ja myymättömät pennut lopetetaan joka tapauksessa.
- kiinostunutt
En itse tunne asiaan liittyvää lainsäädäntöä, mutta onko nykyisin kiellettyä pitää koiraa tuotantoeläimenä, ts. myydä koiransa lihoiksi? Ainakin koiran osista on iät ajat tehty mm. hansikkaita ja turkkeja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791702
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109903En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo97666Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä16522