Jo on aikoihin eletty.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/artikkeli-1.230953
Koiraa lautaselle?
4
101
Vastaukset
- mielipiteeniasiasta
Mikäs siinä jos ne koirat saisivat elää kunnollista elämää eikä kärsiä samalla lailla kuin lukemattomat possut, naudat, broiskut yms tuotantoeläimet kärsii joka ikinen päivä.
Syön itse vain kasvipitoista ravintoa sen takia, mutta en ole vastaankaan muiden lihansyöntiä mikälisikäli ne eläimet ovat saaneet elää kunnollisen elämän, mitä suurin osa nykyisistä tuotantoeläimistä ei kyllä elä.- allekirjoitan.täysin
Juuri näin. Mikäli eläimen hyvinvoinnista ei pidetä huolta, ihan samanlaista kidutusta lihantuotanto on riippumatta tuotantoeläimestä. Toisin sanoen: olennaista tässä ei ole eläinlaji, vaan lajista riippumatta olosuhteet, joissa eläimet elävät. Valitettavasti MTK:ta eivät ne olosuhteet kiinnosta. Olisi hyvä, jos eläinten oikeuksien puolustajiin saataisiin mukaan koirafanaatikkoja, sen verran heissä on vihaa ja raivoa.
- vjam83
Sehän on hyvä idea ja järkevää olisi myös jos tavalliset kotikoirat voisi myydä lihoiksi. Saisi edes vähän takaisin koiran pitämisestä tulevia kustannuksia. Meilläkin on kennel ja myymättömät pennut lopetetaan joka tapauksessa.
- kiinostunutt
En itse tunne asiaan liittyvää lainsäädäntöä, mutta onko nykyisin kiellettyä pitää koiraa tuotantoeläimenä, ts. myydä koiransa lihoiksi? Ainakin koiran osista on iät ajat tehty mm. hansikkaita ja turkkeja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2097179
- 594692
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s434584- 733322
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161975- 301748
Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗261737Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹411600- 341499
- 1431267