Tänään 11.4 lausuu lääkäri sanansa lisäravinteista, "vitapro" ym. aineista,
MOT uusinnassa 16.15 TV1.
Hyväuskoisen asiakkaan rahat menee kankkulan kaivoon,
mutta suomalaiset syövät kourakaupalla lisäravinteita,
jotka eivät vaikuta mitään mihinkään.
Paras TV-ohjelma tänä vuonna tähän asti.
Tulkaa kertomaan, mieltä olette katsottuanne ohjelman !
MOT uusinta tänään: Lisäravinneuskomukset
36
2278
Vastaukset
- hyvä-hyvä
Toivottavasti VitaPron jatkuva toitotus nyt vähenee!
Ei mitään määrää sillä rahamäärällä,
mitä se voi panna tuohon jatkuvaan aivopesuunsa!
Saamiensa voittojen täytyy olla kuninkaallisia.- Pitkille-tileilleen
valtaisat voitot on Vitaepron valmistaja Suomestakin käärinyt!
- vaarallistakin
Tuollaiset lisäravinteet aiheuttavat myös maksavaurioita, joten on vakavasta asiasta kyse. Näyttää tosi hoopolta, kun ylilihava Marion Rung leveä kaapu yllään vyöryy kuvaruutuun ja vakuuttaa saavansa energisen olon ja virtaa tuosta humpuukiaineesta.
- pölhöjä_huijataan
Ohjelmassa saa kyytiä moni lisäravinne, joitten mainoksissa on täyttä valhettakin, koska se ei kuitenkaan ole rikos sanoa, että joku aina v o i edistää terveyttä, vaikkei se vaikuta mitään.
Omegoista ja muusta kerrotaan ihme huuhaata. Lääkäri oikaisee väärät käsitykset.- kuka-syö-mitäkin
Ainakin merilevän käyttö aiheuttaa maksavaurioita, jota joskus suositeltiin laihdutukseen.
Juttelin eilen ystäväni kanssa ja hän valitteli lääkkeiden kalliutta ja kysyessäni, mikä lääkitys hänellä on, niin taisi olla varenpaineeseen, mutta, mutta kun hän joutuu syömään niin paljon vitamiinejä, koska hänellä on rustokato, siis rustot häipyy ja särky on kamalaa.
Siis kaikkia vitamiinejä "kourakaupalla" ja sitten tietenkin kaikki mahdolliset mainostetut pillerit rustojen hoitoon, aina hainruodosta alkaen. Jokuaika sitten hän valitti, kun hiukset lähtee tuppoina päästä, että pian hän on kalju!? Ei siis auta vitamiinit.
Olen itsekkin ostanut joitain vitamiinejä, jotka jää usein syömättä, siis otan, jos muistan ja usein en viitsi ottaa. Piin huomasin vaikuttavan kyllä hiusten ja kynsien kasvuun, mutta sekin on nyt loppunut ja tuskin ostan lisää. Varon myös menemästä mihinkään "terveyskauppaan", koska on kyllä ihme, että elän yleensä, sillä niinpaljon on tuotteita, joita ilman ei ihminen elä?D
Hassuin ostos oli joku savi? Vatsan se saa ainakin toimimattomaksi ja kamalat ilmavaivat suolistoon, joten pelkäsin jotain vakavampaa olevan, mutta aikani piereskeltyä kivut lakkasi.D
Katselin jo eilen osan ohjelmasta ja tänään katson sen uudestaan. - Eijunalauta
" Olen itsekkin ostanut joitain vitamiinejä, jotka jää usein syömättä, siis otan, jos muistan ja usein en viitsi ottaa. Piin huomasin vaikuttavan kyllä hiusten ja kynsien kasvuun, mutta sekin on nyt loppunut ... ". - Ihmisen tyhmyys ja tyhjyys on kyllä aivan loputonta luokkaa.
- voi.kukka
Oli tosi hyvä ohjelma, ei ole voinut kuvitella, mitä kaikkia humpuukitestejäkin on olemassa.
Ihmisen täytynee olla aika tietämätön, jos uskoo johonkin savivelli- tai kuivaverisyntitestiin !
Mitä uskomattomampia terveysväitteitä mömmöistään oli huuhaan myyjillä.
Olipa hyvä, että oikein lääketieteen erikoisasiantuntijalta pyydettiin lausunto eri aineista mikä on totuus. Saman olisi voinut kertoa tietysti yleislääkärikin.
Eikö ihminen on outo olento, mihin kaikkeen se uskoo ?
Jos terveyskeskuksessa alettaisiin juottaa savivelliä niin johan sitä alkaisi naurattaa ja luulisi olevansa Piilokamerassa !
Luontaistuotekaupassa kaikki menee läpi kuin häkä.
Paljonko se olikaan, mitä suomalaiset hassaa tehottomiin aineisiin vuodessa ?
Se oli joku tähtiteteellinen luku.
Luontaistuotteet on huippubisnes, jos moraali antaa periksi kääriä humpuukilla satoja miljoonia ihmisiltä. - Hallaahon.äänestäjä44
MOT-ohjelma sotkee biokemian ja huijarit
Okei, huijareihin ei pidä sortua, ei koskaan suoramarkkinoinnista ei koskaan osta
mitään ostoskeskuksen käytävällä myytävästä ei edes kalleista luontaistuotekaupoista
Mutta
On TÄYSIN mahdollista tehdä itselleen ohjelma, joka kestää vuosikausia, eikä sisällä suuria määriä vaan jatkuvia määriä
ja jossa voi tuotteet ostaa edullisesti
Prof. Marina Heinosella on paljon julkaisuja mutta ne näyttävät kepoisilta
Kiistän että on olemassa hänen tieteenalansa ruokatiede, kyse on naamioidusta tieteestä jossa on mielipiteitä kuten hoitotieteessä
Hän lausuu itse mielipiteitä eikä tieteellistä näyttöä ole
ei yhtään kaavioita ei yhtään numero pelkkää läppää
MOT-ohjelma on niille, joita huijataan, ei niille jotka osaavat kemiaa
"terve ihminen ei tarvitse ravintolisiä jos syödään suositusten mukaisesti" Marina Heinonen,
kuulostaa kepulaiselta propagandalta OTTAEN HUOMIOON ETTÄ SUOSITUSTEN MUKAISTA RAVINTOPYRAMIDIA AINA VÄLILLÄ MUUTETAAN eli sekään ei ole vakio
No, mitä teen itse. Ostan halvalla perusvitamiiniit ja kivennäisaineet
jos saa jauhona niin paras edullisinta, ei mitään energiapatukoita tms.
peruskivennäisaineiden ja vitamiinien lisäksi muutamaa aminohappoa
ja käytän niitä vuosia ei suuria määriä vaan jatkuvasti
(lisäksi kohtuullista liikuntaa ei mitään maratonia)- foolihap
Hukkaan menevät rahasi.
Mutta humpuukin kauppaajat rikastuvat, kun tietämättömiä (jotka "ovat osaavinaan kemiaa") on miljoonittain ympäri maapallon. - Hallaahon.äänestäjä44
En tarvitse neuvojasi, mutta kiitos
Olen alan tuntija
En anna neuvoja myöskään vastaankinaajille etteivät järkyty
- Onkstietooo
Toisaalta on hyvin huvittavaa, toisaalta pirun ärsyttävää kuunnella tavallisten taneleitten meuhkaamista lisä- tai mistään muistakaan ravinne- ja ravintoasioista, joista ei ole olemassa alkeellisimpiakaan perustietoja.
Syynätkääpä nyt jokainen ekaksi se oma ruokaympyrä ja -lautanen. Osuuko sille mitään sellaista, jossa on tarpeeksi oikeaa ravintoa täyttämään elimistön tarpeen? Tuleeko syötyä salaatteja, vihanneksia, juureksia ... puoli kiloa päivässä? Ovatko turhat mössöt (sokeri, kovat rasvat, valkoinen vehnäjauho) jo poistetut ruokavaliosta, kun niistä ei saa hyviä rakennusaineita?
Liian moni syö väärin ja silloin olisi tarpeellista ottaa purkista se lisäravinne, jota ruuasta ei saa. Eikä saata saada monesta muustakaan syystä; maaperä köyhtyy kun sitä tehoviljellään. Ja lääkäreillä on pelko persuuksissa että työt loppuvat kun kansasta tulisi liian tervettä eivätkä ne enää tarvitsisi teollisesti valmistettuja lääkkeitä.- foolihap
Älä väheksy ihmisten tietoutta.
Kuulehan, ihmisen keho on pienoislaboratorio, joka pystyy valmistamaan kaikkia tarvitsemiaan aineita itsekin, paitsi c-vitamiinia.
Tämä on tullut todistetuksi aikoinaan eskimoiden keskuudessa tehdyllä tutkimuksella.
He olivat terveitä kuin pukit, vaikka he elivät pelkällä valaanrasvalla ja heittivät joskus naamariin pari jäätikön kesämarjaa.
Koko kouhotus lisäravinteista on hölmöjen rahojen viemiseksi suunniteltu - ja toimii ! - Revisiitä
"Aikoinaan" ! Ja terveys(kin) on sangen suhteellinen juttu. Rasva jota ovat syöneet, on ollut hyvää kalan rasvaa, ei sitä kovaa jota täällä väännetään naamaan intopinkeenä. Ja kuollaan tai halvaannutaan ensin kokonaan tai puoliksi toimimattomaksi milloin minkäkin suonen tukkeutumiseen.
- e.lä.mä
Syön omega-3 ja multivitamiini joka päivä, lääkäri ihmettelee miksi veren arvot nykyään ovat hyvät.
- Twelvepoints
Eeerittäin hyvä. Syö silti muutakin ja no. kevyttä ja vihreää niin saavat ihmetellä vieläkin enemmän.
- lisäaineeton
jätä syömättä niin ne paranee ensistäkin paremaks
- voi.kukka
Omega ei paraana mitään veriarvoja.
Omegat nostaa kolesterolia pari pykälää ja vaikuttaa veren koostumukseen.
Omegaa pitkään syöneet neuvotaan jättämään omegat pois paljon ennen leikkauksia esimerkiksi,
omegan syöjillä haavat ei mene kiinni normaalisti vaan tihkuvat verta.
Syömällä pari kertaa viikossa kalaa, saa omegat oikeassa muodossa.- rereett
Venäjän tietoja. Kaikki arvot hyviä.
- voi.kukka
Voitte googlata tämän, jos ette usko:
Omega 3-kapseleilla haittavaikutus, leikkauksissa jopa vaarallista
Näin kertovat sydän- ja verisuonikirurgi Janne Jokinen ja erikoislääkäri Arno Sipponen
iltalehden haastattelussa.
Omega3- käyttäjillä on suurempi riski onnettomuudessa menettää verta tai kaatuessa saada aivoverenvuoto.
Lisäravinnekauppiaat ovat tietenkin eri mieltä, koska he haluavat rahasi, eivät välitä terveydestäsi.
Omegaa myydään apteekissakin, mutta ei tyrkytetä kenellekään terveyttä parantavana aineena.- la.vot
Kustannus on hyvin pieni. Suomenlääkärit ovat nollia. Iltalehti ja lääkärit!!!!
- voi.kukka
la.vot kirjoitti:
Kustannus on hyvin pieni. Suomenlääkärit ovat nollia. Iltalehti ja lääkärit!!!!
Suomen lääkärien taso on tunnetusti maailman huippua !
Iltalehti ei tee lääkärin tai kenenkään muunkaan asiantuntijalausuntoa huonommaksi, lääkäri on aina lääkäri.
Ikävää, että sinulla on huono käsitys suomalaisista lääkäreistä. Perustele väitteesi !
Väite ilman perusteluja on nollan arvoinen. - talou
Suomalaiset lääkärit ovat nollia....
- da---dada
Koko Suomi rypee paskassa. Tie taukopaikat Helsingi itään tauko vain paperia ja paskaa, yleensä näin kaikkialla ja sitten puhutaan lääkäreistä kuin venäjällä... .
Kysymys on siitä, että omegassa on veren hyytymistekijään vaikutusta, eli kansan kielellä, ohentaa verta.
Aivan samalla tavalla, kun flimmeripotilaan Marevan.
Siksi lääkärille pitää ilmoittaa kaikki lääkkeet ja lisäravinteet mitä käyttää, jos on leikkaus tiedossa, että tiedetään ne tauottaa.
On oma vika, jos ei kerro. (siis voikukalle)
- pottu.on.herkku
Pula-ajan vuosina ei ollut hääppöiset eväät, paleltuneita perunoita ja lanttua.
Myöhemmin tuli gurmee-vuodet. Lauantaisinkin oli saunan jälkeen oikein juustoviipaleilla täytettyä lenkkiä uunissa. Peruna-makkarasoppa ja makaronilaatikko oli herkkua ja puuroja syötiin, halvalla maha täyteen. Aika "riisuttua mallia" oli kotiruoka arkisin, mutta kyllä maistui !
Hyvin voitiin ja voidaan vieläkin.
Ihan ilman lisäravinteita. - Hallaahon.äänestäjä44
Omega-varoittajat ovat AIVAN OIKEASSA ei syödä kaksinkäsin
Yksi tabletti purkista jossa lukee 3 päivässä riittää
Idea on jatkuvuus EI SUURET MÄÄRÄT
USA-kulttuurissa, jossa ihaillaan nuoruutta ja tullaan hulluiksi jos vanhenee (elvis, marilyn ...) syödään jättimääriä NIITÄ EI PIDÄ MISSÄÄN NIMESSÄ SEURATA
LÄÄKÄRIT EIVÄT OLE OLLENKAAN TERVEYDEN ASIANTUNTIJOITA EIVÄTKÄ SAA TÄLLAISTA OPETUSTA EDES seuratkaa biokemistejä ja yleensä materiaaliluonnontieteilijöitä, osa lääkäräreistä on poppamiehiä (psykiatrit jne.) jotka eiväg osaa edes panna laastaria paikoilleen haavansitomisesta puhumattakaan
Huomautan vain perusasian, lääkärit hoitavat SAIRAUKSIA ja se on ok, mutta terveyskeskus on eufemismi eikä hoida terveyttä
eikä kauneudenhoitaja kauneutta vaan rumuutta
Faktoja: KUNTO ON TÄRKEÄMPI KUIN PAINON ALENTAMINEN, joka on tärkeää, TÄRKEIN TERVEYDEN HOITOKEINO ON KOHTUULLINEN LIIKUNTA ei maratoni, KAHVI ON TERVEYSJUOMA, jatkuvuus lisäaravinteissa on tärkeä eikä suuret määrät, jotka voivat olla haitaksi, KASVIPOHJAISET AINEET ovat turvattomampia KUIN ELÄINPOHJAISET koska olemme eläiminä niitä lähempänä, pulssi ei saa olla liian alhainen eikä verenpaine liian alhainen, tähän on vähän keinoja eikä niitä saa nostaa natriumia syömällä (suolaa), vaikka ihmisellä merinisäkkäänä on sopeutama natriumiin ...
Tästä se lähtee. Voin kertoa paitsi tietojen takia myös omasta kokoemuksesta,
kaikki normaalit mitta-arvot alueella, pahakolesteroli 2,9 LDL
PS. kokonaiskolesteroli on naistenlehtituote. Siinä lasketaan yhteen huono ja hyvä kolesteroli ja on samanlainen virhe kuin laskisi omaisuuttaan siten, että laskisi yhteen varat ja velat. Voin kertoa mistä tämä virhe johtuu mutta riittää nyt se tieto että se seurattava asia on LDL EIKÄ KOKONAISKOLESTEROLI
(kokonaiskolesteroli voi laskea kun huono kasvaa ja hyvä laskee enemmän mikä on paha asia ja siten huono indikaattori kokonaiskolesteroli)- harvenna-huutamisesi
Viestisi olisi mennyt paremmin perille, jos et huutaisi asiaasi, olemalla muka oikeassa.
- Hallaahon.äänestäjä44
joo, mutta tyyliseikoista en kauheasti välitä koska ohjeet kuuluvat hulluille
ja tekevät viisaan hulluksi
eli en ole
riippuvainen juuri mistään, erityisesti viestien perillemenosta en ollenkaan
tai ottaako joku onkeensa vai ei ja vapaus vain näyttää lisääntyvän vieläpä koko ajan
- veri.tas
Lääkärihän se juuri biokemisti onkin. Se on perusasioita lääkärin ammatissa.
Ei ilman sitä tietoutta pystyisi sairaita ollenkaan hoitamaan.- Hallaahon.äänestäjä44
ei ole, puhut maallikkona
Lääkäri käyttää magneettikuvausta mutta ei osaa Maxwellin yhtälöitä
eikä osaa rakentaa kelasta edes radiota edes periaatteessa ei tiedä
Lääkäri puhuu hormoneista mutta ei osaa hemoglobiinin kaava
TESTI
Kun seuraavan kerran menet terveyskeskukseen (eufemismi, oikea sana
on lasareetti eli sairastupa)
kysy hoitavalta lääkäritä mikä on
lipidiarvosi LDL (siis kolesteroli) ja hän sanoo
esim. 3,5
ja kysy sen jälkeen mikä on luvun laatu
ja glukoosiarvosi (sokeri)
esim. 5
ja kysy mikä on luvun laatu
ja jos lääkäri selviää tästä testistä
kysy
kumpaa on grammoissa enemmän jos ne ovat samat esim. molemmat 5
(eli ei tarvitse laskea mitään päässä vaan tieteää kumpaa on enemmän ja miksi)
Se sitten siitä
Lääkäri ei tiedä ydinfysiikkaa, sähköoppia eikä kemiaa
vaikka käyttää niitä säteilyttää mittaa ja määrää reseptejä
Voitte miettiä mikä on lääkärin osaamisalue tarkasti, sekin voidaan määritellä mutta ei tässä " Hallaahon.äänestäjä44
13.4.2018 10:04
ei ole, puhut maallikkona"?
Ilmeisesti Halla-ahon äänestäjillä on vain totuus kaikesta, jopa ihmiskunnan historiasta ja onko maapallo pyöreä, vai lituska?
Kun kirjoitat täällä 70 palstalla, niin luuletko, että jokainen meidän ikäinen on valmis epäilemään lääkäkin tietämystä? Minä luotan lääkäreihin, noin yleensä.
Ainahan sitä voi kysellä, mutta jonkinlaista tietoa påitäisi sitten olla itselläkin ja jos sitä tietoa on, niin miksi mennä lääkärille, jos ei ole käsi- tai jalka poikki, mutta kai siihenkin "persut" on luoneet omat hoitomenetelmät?
Mielestäni kysyjä (et sinä, vaan minä) on tietoa vailla, mutta vastaaja voi vastata mitä hyvänsä, koska tietää, että kysyjä ei tiedä, joten kysyjän vastuulle jää, onko tuo tieto sittenkin se oikea? Tuosta on kyllä faktaa näyttöä kohdallani, kunnes huomasin, että ei, ei , ja menin kirjahyllylle katsomaan Iso-tietosana-kirjaa, josta suurinpiirtein oikea tieto löytyi.
Sielunisilmillä näen sinut lääkärin vastaanotolla kyselemässä verenkuvasi arvoja ja tenttaamassa lääkäriä. Onneksi en ole lääkäri.- maksanruokani
Kristiina23 kirjoitti:
" Hallaahon.äänestäjä44
13.4.2018 10:04
ei ole, puhut maallikkona"?
Ilmeisesti Halla-ahon äänestäjillä on vain totuus kaikesta, jopa ihmiskunnan historiasta ja onko maapallo pyöreä, vai lituska?
Kun kirjoitat täällä 70 palstalla, niin luuletko, että jokainen meidän ikäinen on valmis epäilemään lääkäkin tietämystä? Minä luotan lääkäreihin, noin yleensä.
Ainahan sitä voi kysellä, mutta jonkinlaista tietoa påitäisi sitten olla itselläkin ja jos sitä tietoa on, niin miksi mennä lääkärille, jos ei ole käsi- tai jalka poikki, mutta kai siihenkin "persut" on luoneet omat hoitomenetelmät?
Mielestäni kysyjä (et sinä, vaan minä) on tietoa vailla, mutta vastaaja voi vastata mitä hyvänsä, koska tietää, että kysyjä ei tiedä, joten kysyjän vastuulle jää, onko tuo tieto sittenkin se oikea? Tuosta on kyllä faktaa näyttöä kohdallani, kunnes huomasin, että ei, ei , ja menin kirjahyllylle katsomaan Iso-tietosana-kirjaa, josta suurinpiirtein oikea tieto löytyi.
Sielunisilmillä näen sinut lääkärin vastaanotolla kyselemässä verenkuvasi arvoja ja tenttaamassa lääkäriä. Onneksi en ole lääkäri.Onneksi et ole lääkäri, niin uskomattoman typeriä täällä lauot suustasi. Leimaat rasisitisesti tietyn puolueen äänestäjät ja halveksit aillä perusteella. Itse haet diagnooseja vanhentuneista tietosanakirjoista ! Potilaalla on oikeus tietää ja saada selitykset labrakokeidensa tuloksiin. Ainakin minulle ne asiallisesti lääkäri kertookin. Mene sinne ruokajakeluun fileitä rohmuamaan ennen kuin joku oikeasti tarvitseva nälkäinen ehtii !!
maksanruokani kirjoitti:
Onneksi et ole lääkäri, niin uskomattoman typeriä täällä lauot suustasi. Leimaat rasisitisesti tietyn puolueen äänestäjät ja halveksit aillä perusteella. Itse haet diagnooseja vanhentuneista tietosanakirjoista ! Potilaalla on oikeus tietää ja saada selitykset labrakokeidensa tuloksiin. Ainakin minulle ne asiallisesti lääkäri kertookin. Mene sinne ruokajakeluun fileitä rohmuamaan ennen kuin joku oikeasti tarvitseva nälkäinen ehtii !!
"maksanruokani"
"Onneksi et ole lääkäri, niin uskomattoman typeriä täällä lauot suustasi."
Näinköhän on? Itse olen taas toistamieltä, että sinä päästät näitä uskomattomia ajatuksia täällä minua kohtaan, kuten köyhien ruoan varastelusta?
Jokatapauksessa, kiitän viestistäsi, koska olin tänäänkin pitkästä aikaa hakemassa sitä ilamaista ruokaa köyhien edestä, mutta meitä köyhiä oli vain kymmenkunta ja ruokaa oli parikymmentä laatikollista.
Haluatko kuulla, mitä sain sieltä tänään? Kerron silti.
Oli filettä ja makkaroita, joita en halunut, joten otin valmiita lihapullia, savulohen, leikkeitä, siis kinkkua voileiville ja tietenkin leipää, mutta nyt ei ollut pullaa, eikä karjalanpiirakoita. Maitotuotteista valitsin 1i/ltr Adifolus piimää, ja monta rasiaa karhunvatukka sekoituksella jotain, raejuustoa, pinjan siemeniä ja sekoitukset taateleista ja mitä niitä nyt olikaan?
Ja, ajattele kaikki ilmaiseksi köyhien nenän edestä?
Mahtaa sinua nyt harmittaa, että säästän tälläkin tavalla itselleni "miljoonan" ja pistän ne kaikki sinne "omaan taskuun"!D
- logiikkaa.peliin
Ei astronominkaan tarvitse osata rakentaa avaruusrakettia ja on silti pätevä astronomi.
- Hallaahon.äänestäjä44
Totta. Tekniikan tuntemuksesta on kyllä hyötyä poikkeustilanteessa (kuuluisa tapaus: Tshernobylissä olivat napinpainajateknikoita ilman ydinfysiikan tietämystä)
mutta HYVÄ KUNTO PITÄÄ ASTRONAUTILLA olla geeneissä vähän kuin lintu, joka ei tiedä siiven teoriaa mutta lentää, jos on kuntoa. Lääkärillä ei ole geneettisiä vaatimuksia mutta lääkärinkään ei tarvitse osata terveysoppia ja on silti hyvä lääkäri ja parantaa SAIRAUKSIA, ja tämä on se pointti
Juuri näin, ei tietenkään kukaan halua neuvoa teitä jos kinaatte vastaan, ihan oma valinta
vanhanakiin voi oppi tai sitten ei
Ja monet lääkärit voivat olla paljasjalkalääkäreitä, jotka painavat nappia, jos siinä on isoin kirjaimin vieressä KÄYPÄHOITO -teksti ja kaikki menee hyvin, siitä saa reseptin esim. verenpainetautiin, usein joku sartaani, joku beta-salpaaja ja joku kalsiumsalpaaja. Kaikki hyvin. Ei siinä mitään ja äärimmäistä tietämättömyyttä varten on kehitetty aivan oma teknologiakin kuten Suomessa Biohit tekee https://www.arvopaperi.fi/porssitiedotteet/biohit-oyj-n-kiinalainen-yhteisyritys-aloittaa-tuotannon-mahasyopariskin-seulontatutkimus-edistyy-kiinassa-6593108
Tosin jotkut lääkärit ovat kyllästyneet napinpainantaan ja lyhyisiin potilassuhteisiin, päivää, 20 min, näkemiin ja ryhtyneet johonkin syvällisempään, esim. autonmyyjiksi https://www.invesdor.com/fi/pitches/887 perustettiin rakkaudesta autoihin. Perustaja, lääkäri Toni Mattila teki ensimmäisiä laskemia omasta autokaupasta Vitamiinit ovat jo niin vanha keksintö, että niiden hyödyt ja haitat tiedetään.
Jos vaivautuu oikean tiedon etsimään, ei tarvitse panikoida.
Muistanpa erään, jonkun lööpin, kun kissan korkuiset kirjaimet kertoivat, että lisäravinteesta maksavaurioita.
Kun sitten juttua tarkemmin luki, kävi ilmi, että kyseinen henkilö oli syönyt melkoisia yliannoksia.
On aivan ilmeistä, että jos syöt lisäravinnetta tai lääkkeitäsi reippaalla yliannoksilla, jotain häikkää tulee. (vesiliukoisista vitamiineista liika tulee virtsan mukana pois, mutta ei rasvaliukoisista)
Maksa on ihmisen kemiallinen tehdas, joka myrkyt seuloo.
Juokaapa vettä 5litraa joka päivä viikon ajan. Ette ole normaalissa kunnossa sen jälkeen.
Kaikessa pitää olla kohtuus.
Siellä missä jotain tehdään, siellä on aina paikalla myös huijarit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2811498Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa584086Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1183271Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1712574Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1112325Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2061875Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3241190- 67973
Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta20937- 65828