ovatko aina voimassa eli mainittu aika pvm vai työaika klo aikana, voikso joku poliisi vasttata
tietyön rajoitukset työajan ulkopuolella
ohittelijatkuriin
265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos nopeusrajoitusmerkin yhteydessä ei ole muuta ilmoitusta voimassaoloajasta, koskee rajoitus kaikkia vuoden- ja vuorokaudenaikoja.
Oletus, ettei klo 16 jälkeen ja ennen klo 7 tarvitsisi välittää tietyömaan kohdalla olevasta nopeusrajoituksesta, on jokseenkin hyvin outo. Ensinnäkin tietyömailla voidaan töitä tehdä "virka-ajan" ulkopuolellakin ja toiseksi nopeusrajoitukset eivät ole olemassa vain tietyömaan työntekijöiden vuoksi.
Tiehen kuuluu paljon muutakin kuin pelkkä ajorata, mitä pitkin autoillaan. Ajoradan vieressä on pientareita, näkemäalueita, meluesteitä ym, jotka ovat parantamassa liikenneturvallisuutta ja vähentämässä autoilusta aiheutuvia haittoja.
Tie on tietyömaalla yleensä poikkeuksellisessa kunnossa normaaliin tilanteeseen nähden. Vaikka ajokaista näyttääkin olevan esteettömässä kunnossa, ei tie muutoin välttämättä ole reunojensa esteettömyyden ja turvalaitteiden sekä näkyvyyksien osalta samalla tasolla kuin valmis tie on.
Tien suunnittelussa otetaan huomioon myös sillä mahdollisesti sattuvat onnettomuudet tietyllä ajonopeudella. Tie suunnitellaan kokonaisuutena kaikkine reuna-alueineen siten, että mahdollisuuksien mukaan onnettomuuksilla, kuten ulosajoilla, on "tilaa" tapahtua ilman että törmää välittömästi kohtalokkaalla tavalla.
Kun tien reunalla on ylimääräisiä esteitä, jotka lisäävät törmäysvaaraa onnettomuustilanteissa, ja kun työmaa ylipäätään tuo häiriötä kuljettajan keskittymiseen, on perusteltua, että tavanomaisesta poikkeavat nopeusrajoitukset ovat voimassa niin kauan kuin tietyötä kyseisellä paikallaan tehdään.
Aivan, muttei ihan noinkaan, kun nopeusrajoitusmerkki on peitettynä voimassa perusnopeusrajoitus, ei siis sata, vaan 80 ja kun merkk on luettavissa, on nopeusrajoitus 24/7 sen mitä merkissä on, jollei työmaata ennen ole ollut, tai on jokin muu nopeus, niin se nopeus on myös tietyömaan kohdallakin.
Muutoin samoin kuin zembalo kirjoittikin, mutta lisään, että ilman öljysorapintaa, on kivien lentely vaarakin