Olen laittamassa seinälle Kaipiaisen Kiurujen yö-tapettia puna-mustaa versiota. En pääse ratkaisuun siitä, minkävärisiksi maalaisin katon ja lattian ? Ajattelin lattiaa suunnilleen saman punaiseksi kuin punainen on tapetissa, mutta mitäs sitten kattoon ? Valkoinen taitaa erottua liian räikeästi ? Lattian värinä voisi harkita muutakakin tummempaa sävyä, mutta mikä ihmeessä olisi kattoon sopiva väri ? Maalaan Uulan maaleilla enkä vielä ole heidän kartastaan sopivaa sävyä löytänyt...olisiko hyviä ehdotuksia ?
Kiitos asiallisista vastauksista 1
Katon ja lattian värit tapetin mukaan
4
157
Vastaukset
- Amaali
Lattia punaiseksi ja katto mustaksi. Porin ässätkin pelaavat puna-mustissa. Toinen vaihtoehto katto keltaiseksi ja lattia siniseksi. Rauman lukon värit. Kolmas vaihtoehto, lattia valkoiseksi ja katto mustaksi. Tps:n värit. Kaipiaisen kiurujen yö tapetti on tosi ruma, sitä ei käytä mikään liiga-joukkue. Uulan maalit ovat huonoja, kannattaa jättää ostamatta.
- AMaaliNo.1
Tämän kommentin kirjoittaja on käyttänyt aloittajan = minun nimimerkkiä. Ja miksi vaivautua kirjoittamaan jonninjoutavaa tekstiä, ei taida elämässä olla mitään mielenkiintoista tekemistä, kun pitää aikaansa käyttää tuommoiseen...surkeaa.
- BMaaliNo2
En käyttänyt nimimerkkiäsi. Kun katsot huomaat kyllä eron. Olen satavarma siitä, että elämässäni on huomattavasti enemmän sisältöä kuin sinulla. Kysellä täällä nyt joutavanpäiväisistä katto- ja lattiaväreistä. Surullista tässä on myös se, ohjeita saatuasi et toimi niiden mukaan, vaan alat urputtamaan vastaan. En pidä käytöksestäsi, häpeäisin.
- Pytystämittaaja
En ole sisustusarkkitehti, mutta..
Koetapa saada käsiisi joku teemavärikartta, jossa on tuo haluamasi punainen. Ne kartat koostuvat toisiinsa sopivista väreistä, ja sieltä valitset sitten parhaiten sopivat ja vertailet niitä. Ainakin se vähentää vaihtoehtoja.
Maalaustarvikeliikkeissä löytyy myös usein osaamista tämän asian tiimoilta, kannattaa käydä kysymässä. Uulaan ei kannata sen takia jämähtää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261882
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy541243Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521121Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38807Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798