Kiinnostaa tietää, että, jos myyjä saa potkut siitä syystä, että hänen myyntinsä on lakanut sakkaamaan niin miten Kela ja työvoimatoimisto käsittelevät asiaa.
Katsovatko puheena olevat tahot myyjän tällöin aiheuttaneen itse irtisanomisensa ja langetetaanko tässä tapauksessa karenssi?
Kiinnostaisi tietää tämä asia omakohtaisen uhanalaisen tilanteen takia.
Voisiko joku jolla on minkäänlaista kokemusta asiasta kertoa kokemuksistaan tässä asiassa ihan anonyyminä.
Ja asiallisia vastauksia pyytäisin kiitos.
Myyjän karenssi.
6
710
Vastaukset
- Hhjcxffg
Kyllä on jos itse lähdet varma karenssi. Kokemus yli 15-vuoden takaa. Yritys meni konkurssiin. Mutta perusti uuden firman joka sekin meni pian nurin. Osa työntekijöistä lähti itse koska ei uskonut enää yrittäjään ja sen toimintatapaan.
Asiasta valitettiin kolme kertaa eteenpäin. Oma liittokin valitti. Sain vielä talous asiasta vastaavalta puoltolausson. MIKÄÄN EI AUTTANUT LAUSUNTO PYSYI SELLAISENA. KUN HE KARAN PÄÄTTÄJÄT KARENSSISTA HE PYSYVÄT SEN TAKANA, VAIKKA ITSE TASAVALLAN PRESIDENTTI OLIS TOISTA MIELTÄ- aloittaja_11
No se on selvää, että, jos itse lähtee niin karennsi nykymallin mukaan tulee.
Mutta, jos saa potkut vaikka siitä syystä ettei ole yltänyt työnantajan asettamiinn tavoitteisiin niin onko tiedossa ennakkotapausta, että tällainen on katsottu itse aiheutetuksi syyksi.
- wwrwrw
Te-toimisto ei ymmärrä pätkääkään alan luonnetta, vaikka alalla on vuosikymmeniä rehottanut enevässä määrin hämärämiehiä ja suorastaan rikollisia!!!
Alalla on yrittäjiä jotka eivät hoidan mitään velvotteitaan kunnolla työntekijöiden oikeudet ovat poljettu niin alas kuin suinkin, palkka ei koskaan tule oikein tai jos jotain tulee ylipäätänsä kukaan
ei valvo eikä puollusta työntekijää!!- Proopomo
"Jos tulee palkkaa ollenkaan"
Provisio on normaali käytäntö. Pohjapalkan hommiin pitää yleensä olla muutakin näyttöjä kuin kovat puheet työhaastattelussa ja ylisuuret luulot itsestään.
Kun on hyvä työpalkka ilmoituksessa ja vaikka vaadittaisiin kokemusta, on suurin osa hakijoista onnenonkijoita. Pitääkö myyjän pitää lupauksensa ja tehdä tulosta? Kerran pari olen luottanut hyvään puhujaan. Myi itsensä töihin mutta siihen loppui. Nykyisin ratkaisee cv ja suositukset ja verkostot. Ilman niitä ei oo asiaa edes haastatteluun. Espan Elviksiä on kolmetoista tusinassa.
Pointtini? Pidä omat lupaukset ja tee tulosta niin ei tartte karensseja ja sanktioita miettii. Oot aina hyvissä hommissa. - Ketjun_aloittaja
Proopomo kirjoitti:
"Jos tulee palkkaa ollenkaan"
Provisio on normaali käytäntö. Pohjapalkan hommiin pitää yleensä olla muutakin näyttöjä kuin kovat puheet työhaastattelussa ja ylisuuret luulot itsestään.
Kun on hyvä työpalkka ilmoituksessa ja vaikka vaadittaisiin kokemusta, on suurin osa hakijoista onnenonkijoita. Pitääkö myyjän pitää lupauksensa ja tehdä tulosta? Kerran pari olen luottanut hyvään puhujaan. Myi itsensä töihin mutta siihen loppui. Nykyisin ratkaisee cv ja suositukset ja verkostot. Ilman niitä ei oo asiaa edes haastatteluun. Espan Elviksiä on kolmetoista tusinassa.
Pointtini? Pidä omat lupaukset ja tee tulosta niin ei tartte karensseja ja sanktioita miettii. Oot aina hyvissä hommissa.En kysynyt mitään moralilsointia!
- Jhgtknbhjnnrobotti
Se on on laiton irtisanominen jos niin käy
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/495516/Heikko myynti toi myyjalle potkut korkein oikeus tutkii ratkaisun laillisuuden
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322078Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461695Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101460Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041206Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041004Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.74934- 59825
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52769Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,28740Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd99709