Vanhemmat ei anna hommata mitään kulkuneuvoa

Vapenoid

Juuh elikkä siis oon 16 ja käyn koulua joka on n. 15km päässä kotoani. Matka kestää noin tunnin - 45min julkisilla ja lähin bussipysäkki on kilometrin päässä himasta. Haluaisin mopon/kevarin/mopoauton/mökijän, tai jonkun, jolla pääsisi liikkumaan vähän kätevämmin, etenkin kun kaikki frenditkin asuu kaukana.
Ongelma on kuitenkin se, että vanhempani eivät anna minun hommata mitään näistä, vaikka maksaisinkin kaiken itse, koska ne ”ovat liian vaarallisia”.
Onko ratkaisuehdotuksia, miten saisin suostuteltua?

16

6204

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kestät kyllä siihen asti kun saat autokortin.. nähty on..

    • Bentti

      Polkupyörä on hyvä kulkuneuvo

    • jalaa1x

      Mopon, skootteri tai mopoauton ajaminen vaatii sille tarkoitetun ajokortin, ilman sitä ei saa ajaa. Uusi mopoauto maksaa helposti yli 10 000€, käytetytkin useamman tonnin. Mopot ja skootterit ovat suht edullisia, mutta vakuutukset kalliita, koska onnettomuuksia näille sattuu paljon. Sama koskee mopoautoja. Mopoauton vakuuttaminen on melkeinpä kalliimpaa, kuin henkilöauton. Säästät rahat ajokorttiin, ja autoon.

    • Moikka nimim. Vanhemmat ei anna hommata mitään kulkuneuvoa. Yritä keskustella vielä vanhempiesi kanssa ja tuoda esille tässäkin kirjoittamasi hyvät perustelut. Varmasti vanhempiesi huoli on todellinen ja he ajattelevat kaikessa ärsyttävyydessäänkin sinun parastasi. Voisitko esimerkiksi tuoda esille vastuullisuuttasi liikenteessä vaikka kulkupeliä sinulla ei vielä ole? Toisaalta prätkäkausi on Suomessa lyhyt ja kallis, niin ei varmasti mene hukkaan, vaikka rahat säästyisivätkin autoon. Turvallisia kilometrejä, mopolla tai jalan.
      T. Rebekka Aurinkorannikon Saappasta

    • RST2

      OOtko kuullut sellaisesta kuin polkupyörä...

    • Iswttitdis

      vanhemmat tuntee sut ja tietää että ajaisit kolari joten yritä kestää tai maksafrendille et tulee hakee sut joka aamu

    • omanonnenseppä

      jos olet itse tienannut rahat, niin en kyselisi vanhemmilta sen enempää, vaan mopo ilmestyisi pihaan. Vanhempien kommentteihin vaan sopivan itsetietoinen vastaus, että omillani ostin, käykö kateeks ?

      • vfjfgj

        Korttia ei vaan saa ilman vanhempien suostumusta.


      • Nenäkkyydellä saa harvoin mitään positiivista aikaan, varsinkin kun lähes joka teinillä alkaa kova ulina, jos rahahanat lyödäänkin kiinni ja esimerkiksi netin ja puhelimen käytön aiheuttamat kulut joutuukin maksamaan ihan itse.


    • OnnekkaatPaskat

      Älä valita, ite en oo saanu yhtäkään kulkuneuvoo vanhemmilta, oon joutunu ostamaa oman polkupyörän jne. Eikä vanhempani edes suostu viemään minua esim. lääkäriin tai muihin tärkeisiin juttuihin autolla... Joudun aina kulkemaan itse pyörällä kaikkialle

      T:koulumatka 9km yhteen suuntaan,

      • OottosiOnnekas

        T:koulumatka 9km yhteen suuntaan,
        Lisäks se matka on ylämäkee molempiin suuntiin.


    • mutsiminäkin

      Ihan kuin ette osaisi lukea aloittajan kirjoittamaa tekstiä. Onko fiksua ehdottaa 15 kilometrin koulumatkalle polkupyörää? Lisäksi aloittaja kertoi maksavansa kulkuneuvon itse. Miksi esitätte säästämistä autoon tai vinkkaatte vanhempien laittavan nettiliittymät ja rahahanat kiinni? Missä luki, ettei nuorella olisi rahaa jo niihinkin? Ja mitä tuo yksi kitisee 9 kilometrin koulumatkasta. Kyydinhän siihen saa. Ihan sama, ajaako se koulukuljetus ylä- vai alamäkeä.

    • seppäpartner

      Traktorilla voit mennä, niin kuin muutkin landet

    • Kuski766

      Aja fillarilla bussipysäkille ja jätä fiuge sinne parkkiin tai jos vanhemmillasi on auto, niin kysy, josko he voisivat kuskata.
      Säästä rahat autoon.
      Kaikki mopot ym ovat vaarallisia, vaikka ajaisit itse oikein, niin joku auto voi ajaa päällesi. Vaikka olisit oikeassa, niin kakkoseksi jäät autoille.
      Itse olen ammattikuljettaka ja tiedän mistä puhun.

    • dhejhcew

      Luulen tietäväni kuka sä olet..

    • Minä hiihdin kouluun kesät talvet.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe