Uusi Auris 180hp

Tulee sitten tähän uuteen Aurisiin Tojon uusi 2L hybriditekniikka. missä on 178hp kokonaisteho.

Kulutus ja päästöt pitäisi oleman samat kuin 1.8L voimalinjassa.

Ilmeisesti joillekin markkinoille tuohon voi tulla myös neliveto samaan tapaan kuin RAV4ssä eli takana on sähkömoottori.

Harmi että ladattavia pitää odotella 2020 asti.
141192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Hehhee, kokonaisteho joka antaa käytännön kiihtyvyyden tuonne 11 sek. tuntumaan ja huiput 185. On siinä voimalinjassa puhtia ja autossa mahtava kulku.

Äänestä
  • Joku Skoda Ovtavia 1,5 tsi dsg vetää reippaasti edelle ja näyttää takavalot Naurikselle, toisessa on katos saksalaistaustaiset tuliset orit ja toisessa japanian ponit.

    Äänestä

  • ocumiesvaan kirjoitti:

    Joku Skoda Ovtavia 1,5 tsi dsg vetää reippaasti edelle ja näyttää takavalot Naurikselle, toisessa on katos saksalaistaustaiset tuliset orit ja toisessa japanian ponit.

    Toisilla on kumma kiire päästä ensimmäisenä jonottamaan punaisiin valoihin ja tulppaamaan sujuvaa liikennettä kun vihreä aalto katkeaa yhden tai parin turbo-Toopen takia.

    Äänestä

Mootori kokoa suurentaa? Kyl mää tehostaisin sähkö mottia, ennemmin?

Äänestä
  • Agregaatti peräkärryille ja autossa sähkömoottori.Ja on niin eko että.No tämä on minun visio verovapaasta sähköautosta.

    Äänestä

  • Moottorin tilavuutta on helppo muuttaa, sähkömoottorin tehon nosto vaatii enemmän massaa ja jäähdytystä, tehokkaamman invertterin yms.

    Äänestä

Syntyessään+jo+jälkeen+jäänyt+versio.+No+kyllä+sillä+pärjää+muutaman+vuoden+jos+sen+ruostesuojauttaa+heti+uutena+ja+välttelee+kilometrejä+ja+maanteitä.+Ajot+pyhässä+kominaisuudessa,+eli+koti+terveyskeskus+ja+marketti,+siinä+tuo+menettelee+ihan+hyvin.+Pirun+kallista+kyytiähän+tuo+tulee+olemaan,+eli+kannattaa+jatkaa+sillä+vanhalla+Corollalla+ihan+tappiin+asti,+turha+laittaa+rahaa+seisomaan+ylihintaiseen+uuteen+autoon+kun+sillä+ei+ole+juurikaan+käyttöä+kuin+nimeksi.+Taksi+olisi+kaikkein+halvin+ja+paras+85%+uuden+Toyotan+omistajille.

Äänestä

"Tulee sitten tähän uuteen Aurisiin Tojon uusi 2L hybriditekniikka. missä on 178hp kokonaisteho."

Paperilla näyttää hyvältä, mutta miten on käytännön suorituskyky? Tojon hybridi-voimalinja on sellainen viritys että paperihevoset eivät muutu samalla tavalla autoa liikuttavaksi voimaksi kuin muilla merkeillä.

Äänestä
  • Aikanaan Tekniikan maailmakin kopioi Toyotan korulauseita kuin Mark 1 Priuksessa järjestelmätehoksi luvattiin tiukan kasikoneen väännöt 478 Nm. Näillä eväillä yli 11 sekuntia sataseen ja aikansa muka-kärkeä oleva autolehden toimittajat eivät huomaa mitään, kun 167 Nm väännön omaava Honda kiihtyy samoihin lukemiin. Vääntöä on olemassa kahdenlaista. Paperilla olevaa ja mitattua.
    https://tekniikanmaailma.fi/tm-parivertailu-honda-civic-14-hybrid-ja-toyota-prius-15-hsd-5-ov-a/

    Äänestä

  • Se on vähän niin kuin laatu. Sitäkin on paperilla ja oikeassa elämässä. Jotkut toimii ja jotkut .. toimii joskus.

    Aika hullu saa olla jos konsernin auton ostaa omalla rahalla. Ainakaan itse en ikinä tule ostamaan näitä omalla rahalla. Liisarina menee mutta muuten ei. Nytkin odotelen että auton saisi pajalle vaihteiston vuoksi. Pajalla taas huoltomies kertoo totuuden että autossa ei ole mitään vikaa vaikka nykii tämän tästä päätä niskatukeen.

    Äänestä

"Aika hullu saa olla jos konsernin auton ostaa omalla rahalla."

Jos sulla on ollut ongelmia niin se ei tarkoita että kaikilla olisi. Oma reilun 20 vuoden kokemus volsuista on se että rahaa korjauksiin on mennyt noin 10 euroa per vuosi. Kaveripiirissäkään ei ole tiedossa mitään haavereita konsernin tuotteissa.
Maalaisjärki sanoo että kukaan ei osta uudelleen tuotetta johon on pettynyt. VW:n tekemiä autoja ostettiin viime vuonna enemmän kuin Tojon, Volvon ja Fordin tekemiä yhteensä. Vaikuttaa aika vahvasti siltä että kansa luottaa Volsuun.

Äänestä
  • Toyotaa on hemmetin vaikeaa vaihtaa enää muuhun merkkiin kun arvo tipahtaa rankasti. Tojosta Tojoon onnistuu suht pienellä välillä, mutta esimerkiksi saksalaismerkkeihin vaihto on erittäin nihkeää. Itse onnistuin pääsemään eroon 2015-mallisesta Auris 1,8 hybrid farkusta pitkällä taistelulla joka vaati lukemattomia sähköpostitarjouskyselyjä ympäri maata ja paras tarjous aiheutti vähiten ankaran tappion. Aiemmin onnistui todella helposti vaihtaa esimerkiksi Fordista Volkkariin, mutta Toyotaa vieroksuvat muiden merkkien liikkeissä vaikka tehdastakuu olisi voimassa. Nyt olen onneksi 2017-mallisen Golf 1,4 tsi dsg variantin onnellinen omistaja. On kuin kotiinsa olisi palannut. Vaihdoin 4-vuotiaan diesel-Golfin hybridi-Aurikseen pienen korttelikoeajon jälkeen ja kyllä kadutti pidemmillä reissuilla laiskuus ja surkea ajettavuus kuormattuna.

    Äänestä

  • Ymmärrä sinua hyvin ja olet poikkeus, sillä suurin osa ei kehtaa myöntää virhettään iskiessään Toyotaan ja jatkaa sillä hampaat irvessä ja purkaa vitutustaan liikenteessä jumittamalla vapaata liikkumista.

    Äänestä

  • Kuulun niihin jotka teki virheen kahdesti. Superb hajosi vähän joka paikasta ja ajettavuus oli painajaista. Vehon Superb mekaanikkokin oli täysin käsi.
    Pahinta oli kuitenkin se vaihteisto.
    Kuvittelin että 8v myöhemmin vaihteisto olisi parempi varsinkin kun kyse on Audin 7v märkäkytkin askista. No ei ole parempi. Viiveet ja nykimiset on päivittäinen ongelma.
    Tiedän toki että suurin osa kuskeista ei vain välitä kun eivät ole parempia automaatteja kokeilleet. Audinkin aski toimii kun siihen tehdään 3-5kk välein ns. perussäätö.
    Jostain syystä 7v kuivakytkin viritys 1.4TSI bensan kanssa toimii joka suhteessaa paremmin mutta sellainen ei vaan ole vaihtoehto.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


2.4STW__ kirjoitti:

Tulee sitten tähän uuteen Aurisiin Tojon uusi 2L hybriditekniikka. missä on 178hp kokonaisteho.

Kulutus ja päästöt pitäisi oleman samat kuin 1.8L voimalinjassa.

Ilmeisesti joillekin markkinoille tuohon voi tulla myös neliveto samaan tapaan kuin RAV4ssä eli takana on sähkömoottori.

Harmi että ladattavia pitää odotella 2020 asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu