Ristinivelen rasvaus

Nainenratissa

Mulla on carina e -97 joka alotti kylmällä vinkumisen mut se lähti ku lisäsin ohjaustehostimeen öljyä. Mutta samaan aikaan alkoi ohjaus käydä raskaaksi ja "pykältää".
Jostain luin aikasemmin että ristiniveltä pitäisi rasvata. Tänään kurkkasin konepellin alle ja tajusin etten tosiaankan tiedä mistä mä sinne öljyä laitan?! En ainakaan yläkautta varmaan...
Niin osaisko joku selittää mistä laitan öljyä? Onko siellä joku rasvanippa ja täytyykö se auto saada ylös sitä varten?

Tai jos se ei ookkaan ristinivel niin mikä se vois olla ku ohjaus pykältää? Ja voiko sillä ajaa silti ilman et rikon mun luottopeliä lisää 😅

7

1588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rattiakseli

      Ohjausakselin murrosniveliin, "ristiniveliin" pääsee käsiksi kuskin jalkatilasta. Ei tainnut edes joutua purkamaan mitään edestä?

      Mutta todennäköisemmin on kyllä ongelma ohjaustehostimessa, jos liittyy tuohon nesteen lisäykseen, onko ohjaustehostimen öljyä koskaan vaihdettu?

      • Nainenratissa

        No en kyllä tiedä onko öljyä koskaan vaihdettu... Auto on mulla ollut nyt vuoden.
        Ilmaa pulppusi tehostimen säiliöstä paljonkin kun nostin yläpään ylös ja kääntelin rattia kun näin neuvottiin tekemään.
        Huomenna kokeilen rasvata sitä ristinineltä jos löydän paikan mistä rasvata.


      • Ei_onnistu_rasvaus

        Ratin akselin nivelet ovat niin pieniä, ettei sinne rasvanippoja saa sopimaan. Rasvausta varten pitää irrottaa ratin akseli ja ristikkonivelet on irrotettava ja purettava osiksi.

        Ratti alkaa jumittelemaan, kun tehostimen pumppu hörppää ilmaa. Pitäisi korjaantua itsestään, kunhan rattia kääntelemällä ilmakuplat poistuvat tehostimesta.


      • Tässä_vielä_kuva

      • Nainenratissa
        Ei_onnistu_rasvaus kirjoitti:

        Ratin akselin nivelet ovat niin pieniä, ettei sinne rasvanippoja saa sopimaan. Rasvausta varten pitää irrottaa ratin akseli ja ristikkonivelet on irrotettava ja purettava osiksi.

        Ratti alkaa jumittelemaan, kun tehostimen pumppu hörppää ilmaa. Pitäisi korjaantua itsestään, kunhan rattia kääntelemällä ilmakuplat poistuvat tehostimesta.

        Jos tehostimen pumppu on päässyt hörppään ilmaa niin voiko se todennäkösesti olla sit rikki ja vaatisi vaihtoa. kun mä kuitenki liikuttelin sitä rattia ääriasennosta toiseen varmaan vartin ajan kun se säiliö räki ilmaa ulos koko ajan.

        Ja huomasin että ratti liikkuu normaalisti paikallaan ollessa vain ajaessa on tämä ongelma että ohjaus pykälää.


    • Carinaakin_pitänyt

      Unohda ne nivelet. Nosta auton etupää ilmaan ja pyöritä rattia laidasta toiseen monta kertaa. Auton voinee pitää käynnissä kääntelemisen ajan jolloin tehostinkin on mukana. Et ole vaivasi kanssa ensimmäinen neuvoton, kyllä se siitä.

      • Nainenratissa

        Okei. Eli siis auton pitää olla käynnissä kun rattia kääntelee.... hitto täytyy huomenna siis uusia toi ratin kääntely


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7397
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3683
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3546
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3298
    5. 51
      2984
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      52
      2920
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2474
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      193
      1861
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1541
    Aihe