Jahas mun karjalankielinen

viesti poistettiin, mutta kyllä kaikenlaiset savolaiset, turkulaiset ja määäkijät täällä saa kirjoittaa esi-isiensä murteella.

Ignoranttia tietämättömyyttä ja rasismia tämä. 😤
7312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kirjoitit sie jottain hölömöä?

Äänestä
  • Karjalan kieli on oma kielensä, omine enemmän ja vähemmän toisistaan erottuvine murteineen.
    Ja eri asia kuin suomen kieleen lukeutuvat kaakkoismurteet tai Pohjois-Karjalan maakunnassa yleisesti kuuluva itäsavolainen lottuutus.

    Ns. meänkieli puolestaan on lingvistisesti suomea, poliittisesti oma kielensä. Tämänhän voi jokainen todeta pelkästään kuuntelemalla Sisuradion tuottamaa "Meänraatiota".

    Äänestä

oikealla karjalan kielellä? Vaiko suomen kielen kaakkoismurteella?

Äänestä

Karjal Žurnualu, Suomen karjalankielisten verkkolehti:

http://verkolehti.karjal.fi/

Karjalan Kielen Seuran Youtube-kanava:

https://www.youtube.com/user/KarjalanKielenSeura

Oma Mua-lehti (Karjalan tasavallassa Venäjällä):

http://omamua.ru/

Karjalan kielen ystävät Ruotsissa:

http://karjalazet.se/

Kiännä! Kääntäminen, elvytys ja uhanalainen karjalan kieli:

http://kianna-hanke.blogspot.fi/

Opastajat-sivusto:

http://opastajat.net/

Karjalan kielen koti:

http://karjalankielenkodi.net/

Viestit Karjala (ohjelmia vienan murteella, aunuksenkarjalaksi, vepsäksi ja suomeksi):

https://www.youtube.com/user/ViestitKarjala

Havvinkukkaro-blogi:

http://havvinkukkaro.blogspot.fi/

Karjalan kielen saaminen perustuslakiin-kansalaisaloitteen tukiryhmä

https://www.facebook.com/Karjalan-kielen-saaminen-perustuslakiin-kansalaisaloitteen-tukiryhmä-159307107782367

Meččyniekan Syväin - Metsästäjän Sydän:

http://metsastajan-sydan.blogspot.fi/


Tässä muutama linkki sivuille, jotka varmasti eivät poista karjalankielisiä viestejäsi kunhan vain muuten ovat asiallisia.

Äänestä

Toinah sit netai tekstu sezo otetah iäre?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


DownTheEstablishment kirjoitti:

viesti poistettiin, mutta kyllä kaikenlaiset savolaiset, turkulaiset ja määäkijät täällä saa kirjoittaa esi-isiensä murteella.

Ignoranttia tietämättömyyttä ja rasismia tämä. 😤

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu