Pohditaan maailmanympärimatkaa n. 2-3 kuukauden aikataululla. Onko kokemusta, kannattaako lähteä itään vai länteen? Jos lähtee itää kohti, voittaa vuorokauden, mutta painaako aikaero liikaa tuollaisella lyhyehköllä kiertomatkalla kun sisäinen kello on koko ajan muutaman tunnin jäljessä? Jos lahtee länsisuuntaan, niin häviää vuorokauden siinä vaiheessa kun ylittää päivämäärärajan, niin ei sekään houkuttele.
Kumpaan suuntaan kannattaa kiertää.
3
966
Vastaukset
- Lännelle_ääni
Länteen päin kiertäessä säästää yhden yöpymisen hinnan. Olen kiertänyt itään ja länteen päin. Minulle sopii paremmin länteen päin matkustaminen. Aikaero tekee, että aina herää pirteänä uudessa kohteessa.
Tuntuu hyvältä kun on aamulla pirteä, niin että voi käydä paikallisilla toreilla ja tuntuu muutenkin, että jaksaa paremmin tehdä kaikkea kun ei ole vielä paahtavan kuumaa. Keskipäivän jälkeen voi viettää parin tunnin siestan mukavassa ilmastoidussa tilassa ja sitten jaksaakin taas hyvin iltarientoja. - beentheredonethat
Länsivaihtoehto on helpompi. Sisäinen kello menee siinäkin sekaisin, mutta on helpompi korjata. Valvoo vaan sitkeästi iltaan asti eka päivänä uudessa kohteessa kahvin ja kävelyn voimalla, niin yhden yön nukkumisen jälkeen herää aamulla jo hyvässä iskussa. Yhden reissun tehneenä ja toista joskus pohtineena sellainen vinkki, että matkaa on vaikea suunnitella "villisti ja vapaasti", koska Tyynenmeren ylitys kohtuuhintaan pitää varata ajoissa. Jos sen sijaan on massia lentää vaikka 1. luokassa niin juttu on eri. Mutta itse asiassa reittisuunnittelua tärkeämpää on löytää samalla asenteella toimiva matkaseura. Mikäli yksi haluaa vetää halpaa viinaa joka ilta ja lojua krapulassa aamut, toinen taas tsekata museoita niin homma ei toimi. Shoppailun voi jättää lähes kokonaan laskuista, koska mahdotonta tavaramäärää ei voi kuskata mukana. Jos haluaa nähdä espanjankielistä maailmaa, niin kannattaa mennä vaikka kansalaisopiston kurssille opiskelemaan alkeet, helpottaa huomattavasti asioita. Ja tärkeitä vinkkejä: käy vessassa aina kun voit, pese pyykkiä aina kun voit ja mene asemille ajoissa. On lakkoja, liikenneruuhkia jne. eikä paljon naurata jos joutuu ostamaan legille uudet liput siksi, että taksit päättivätkin tukkia kentälle menevät tiet jonkun mielenosoituksen takia.
- äänilännelle
Täältäkin ääni länsisuuntaan kiertämiselle. Tuntuu, että reissusta saa enemmän irti kun jaksaa aamusta herätä pirteänä. Meillä oli tapana harrastaa aamuisin lenkkeilyä ja toreja. Ei kannata ajatella yhden vuorokauden menettämistä, koska oikeastihan aikaa ei häviä mihinkään, vaikka päivämäärärajan ylittäisikin huomisen puolelle. Tosiaan siinä säästää yhden yöpymisen hinnan.
Kyllä maailmanympärimatkalla voi shoppailla. Olen ostanut mm. ison maton ja marmoripöydän. Ei niitä tietystikään repussa voi raahata. Kauppias huolehti tavarat Suomeen kotiovelle. Jotain kevyempiä olen postittanut itse, mm. peiton, pipon ja lapaset lähetin paketissa kotiin. Länsisuuntaan kiertämisessä on myös se hyvä puoli, että jos vaikka suunnittelee reissun niin, että viimeinen etappi on Bangkok, josta suorat lennot Helsinkiin, niin pystyy reissun lopuksi shoppailemaan Bangkokissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....438626Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3006500- 596412
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995877Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k465543Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524894Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2284234Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe44001- 1513736
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393282