Muita keitä ei vaan väsytä ikinä?

yötyyppi

Ei ikinä väsytä kun pitää alkaa nukkumaan. Välillä menee koko yö valvoessa, kun on niin virkeä. Onko muilla sama juttu?

3

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tunnetko oman unirytmisi? Sinähän saatat kuulua siihen vähemmistöön, joka pärjää vähällä yöunella, eikä piittaa päivänokosistakaan.

      Heitä aina ylistetään, kuten Napoleonia ja Arvo Ylppöä, jotka kuulema pärjäsivät säännöllisesti ja jatkuvasti alle viiden tunnin yöunilla, vaikka yksilön ominaisuushan tuo vain on, eikä heijastu mitenkään muuhun erinomaisuuteen.

      Kokeile olla pyörimättä sängyssä väkisin, vaan mene vaikka punkkaan puolenyön aikaan ja nouset viideltä aamulla. Jos ei rupea tuntumaan missään, eikä silmät iltapäivällä lupsu, niin sitten olet sellainen vähällä unella pärjäävä.

      Itse en kannata kemikaalien käyttöä enkä väkisin sopeuttamista.

      • On.olo.onnellinen

        No minä en nuku kuin 5t per yö.
        Vaikka työ on älyttömän tsrressaava. Aina oon virkeä kuin peipponen aamulla!
        Nukkuminen on hukkaan heitettyä aikaa.


      • On.olo.onnellinen kirjoitti:

        No minä en nuku kuin 5t per yö.
        Vaikka työ on älyttömän tsrressaava. Aina oon virkeä kuin peipponen aamulla!
        Nukkuminen on hukkaan heitettyä aikaa.

        Erityisesti nukkuminen on hukkaan heitettyä aikaa, jos ei uni tule. Jokaisen tulisi löytää se oma unirytminsä, jonka mukaan valvoa ja nukkua.

        Ihmisapinalle luonnollinen vuorokausirytmi olisi se, että menisi suhteellisen myöhään nukkumaan, nousisi ylös siinä aamuyhdeksän jälkeen ja pitäisi siestaa eli pitkät päiväunet iltapäivällä, jotta jaksaisi taas riekkua valveilla pitkälle iltaan.

        Vaan eihän nyky-yhteiskunta tuollaista käytännössä salli...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe