Ei ikinä väsytä kun pitää alkaa nukkumaan. Välillä menee koko yö valvoessa, kun on niin virkeä. Onko muilla sama juttu?
Muita keitä ei vaan väsytä ikinä?
3
589
Vastaukset
Tunnetko oman unirytmisi? Sinähän saatat kuulua siihen vähemmistöön, joka pärjää vähällä yöunella, eikä piittaa päivänokosistakaan.
Heitä aina ylistetään, kuten Napoleonia ja Arvo Ylppöä, jotka kuulema pärjäsivät säännöllisesti ja jatkuvasti alle viiden tunnin yöunilla, vaikka yksilön ominaisuushan tuo vain on, eikä heijastu mitenkään muuhun erinomaisuuteen.
Kokeile olla pyörimättä sängyssä väkisin, vaan mene vaikka punkkaan puolenyön aikaan ja nouset viideltä aamulla. Jos ei rupea tuntumaan missään, eikä silmät iltapäivällä lupsu, niin sitten olet sellainen vähällä unella pärjäävä.
Itse en kannata kemikaalien käyttöä enkä väkisin sopeuttamista.- On.olo.onnellinen
No minä en nuku kuin 5t per yö.
Vaikka työ on älyttömän tsrressaava. Aina oon virkeä kuin peipponen aamulla!
Nukkuminen on hukkaan heitettyä aikaa. On.olo.onnellinen kirjoitti:
No minä en nuku kuin 5t per yö.
Vaikka työ on älyttömän tsrressaava. Aina oon virkeä kuin peipponen aamulla!
Nukkuminen on hukkaan heitettyä aikaa.Erityisesti nukkuminen on hukkaan heitettyä aikaa, jos ei uni tule. Jokaisen tulisi löytää se oma unirytminsä, jonka mukaan valvoa ja nukkua.
Ihmisapinalle luonnollinen vuorokausirytmi olisi se, että menisi suhteellisen myöhään nukkumaan, nousisi ylös siinä aamuyhdeksän jälkeen ja pitäisi siestaa eli pitkät päiväunet iltapäivällä, jotta jaksaisi taas riekkua valveilla pitkälle iltaan.
Vaan eihän nyky-yhteiskunta tuollaista käytännössä salli...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24345306Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18510838Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 331563
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500