Apteekin maksusitoumukset

Moneen kertaan on nähty, kuultu ja koettu, että apteekissa ei hallita asiakaspalvelua.

Viimeksi eilen, kun ostin reseptilääkkeet maksusitoumuksella, asiakaspalvelija totesi kovaan ääneen, että 'näille on maksusitoumus!'
Katsoin hieman ihmeissäni että voisi pitää suutaan soukemmalla niin alkoi kailottamaan maksusitoumuksen antajan nimeä.
Kolmannen kerran huusi että 'tuli niin halvaksi että voi maksaa edes 15 sentin muovipussin!'.

Tämä on niin moneen kertaan nähty että sivistys on siitä puulaakista kaukana.

Hyi helvetti!
23537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Itse kävin tänään hakemassa lääkkeitä niin tiskin takana käytettiin "sossu" sanaa ja kerrottiin kuin "sossu" ei maksa tätä kallimpaa. Tilanne oli siis sellainen että haluamaani lääkettä oli apteekissa mutta ei aivan halvinta versioo niin sitä ei sitten saanut apteekista maksusitoumuksella..

Oli varsinainen visiitti. Kumpikin oli yllätyksiä. Se että lääkettä ei saanut ja se että puhuttiin "sossun" lapuista. Kävin toisessakin apteekissa. Siellä ei puhuttu "sossusta" mutta sama oli että haluamaani lääkettä ei ollut sitä halvinta versioo niin jäi ottamatta. Kela maksaa siis vain halvimman version, näi kerrottiin.

Sen verran fiksumpaa oli kuitenkin toiminta että sovittiin että haen tiistaina jolloin lääkkeen saa sillä halvimmalla versiolla.

Äänestä

Tarkennuksena siis vielä että en ole sossun asiakas vaan kyse oli tästä perustoimeentulotuen maksusitoumuksesta.

Äänestä
  • Kuin myös kelan maksusitoumuksesta kyse, mutta apteekissa huudettiin sosiaalipalvelualueen nimeä.

    Äänestä

Eräs apteekkari löi aiemmin kassakoneeseen nollia ja kun kassa aukesi niin mielenosoituksellisesti löi sen kiinni. Että elekielelläkin voi osoittaa asiakkaalle hänen paikkansa ja yhteiskunnallisen statuksensa.
Apteekkiväellä on nyt valta, voima ja kunnia.

Äänestä

Eikös ne lääkkeet voi maksaa itse ja hakea sitten kelasta takaisin?

Äänestä
  • Jos ttt-päätös on tehty niin tieto asiakkaan köyhyydestä menee välittömästi apteekkiin - halusit tai et.

    Äänestä

  • 2lk kirjoitti:

    Jos ttt-päätös on tehty niin tieto asiakkaan köyhyydestä menee välittömästi apteekkiin - halusit tai et.

    Jos et halua maksusitoumusta, jos et sitä tarvi, niin Kelaan voi ilmoittaa, että maksusitoumuksen apteekkiin voi estää. Jos olet noin varoissas, vaikka toimeenyulotukea tarvit, niin voithan ihan ite maksaa lääkkeesi.

    Äänestä

Mikä apteekki, ja myyjän nimi? Tuollaiset käynnit kannattaa videoida ja laittaa nettiin. Tai ainakin olla videoivinaan... Ja kannattaa heti tiskille tullessa täyttää myyntiapulaisen nähden pikku lomake, johon on kirjoittanut apteekin nimen ja osoitteen, päivämäärän, ja myyjän nimen. Jos ei ole nimilappua rinnuksessa, voi nimeä kysyä. Muita ehdotuksia?

Äänestä
  • Buaaaaahhhhhh.. Kandee laittaa kypärä ja kamera otsalle heti herättyään, niin tulee taltioiduksi koko päivän tapahtumat aina aamup... ruveten. JOS joku jossain sanoo poikkipuolisen sanan, niin eiku rikosilmoitusta rustaaman..

    Äänestä

Kela lähettää ttt-asiakkaansa apteekkiin leima otsassa, mutta...

"Kela ei ota kantaa apteekkien toimintaan liittyen"

Äänestä
  • Mitenköhän Kela vois vaikuttaa tai piuttua apteekkien toimintaan asiakaspalvelussa? Huonosta asiakaspalvelusta voi ehkä valittaa kuluttaja-asiamiehelle, en tiedä olisko oikea taho?

    Äänestä

Moinen menettely tulisi tehdä pakolliseksi kaikissa liikkeissä ja tilanteissa.

Äänestä

Itse vedän kaljaa ja bentsoi apteekis ja näytän persettä myyjille ,ei kiinnosta vittuakaa mitä ne ajattelee

Äänestä
  • No kun ei kiinnosta mitä kukaan ajattelee ylipäänsä.

    Äänestä

Moi!
Onko kenelläkään käynyt samoin kuin minull? Olen pitkäaikaissairas. Syön useita lääkkeitä päivässä. Kun kävin hakemassa veren ohennuslääkettä, niin sanottiin, että ei ole reseptiä?
Kun katsoin Omakannasta, niin lääkkeiisä oli reseptin voimassaoloaika vuoteen 2019, mutta yhtään annosta ei ollut enää toimittamatta? Syön siis lääkkeitä vain lääkärin määräyksen mukaisesti. Saan siis maksusitoimuksella lääkkeet apteekista.
Ja lääkkeiden uusiminen ei onnistu omakannasta eikä, käymällä terveysasemalla. Ihmettelevät sielläkin, ja laittavat uusimispyynnön, eikä silti asia korjaannu?
Olenko mustalla listalla? Syön siis verenpaine ja diabeteslääkkeitä.

Äänestä

Sä oot lääkeseurannas.

Äänestä

Höpöhöpö juttua taas tämäkin aloitus. Apteekki saa yhtä paljon rahaa kaikista asiakkaistaan, maksoi näiden laskun kela taikka asiakas itse. Apteekki ei aivan varmasti kailota isoon ääneen yhtään mitään asiakkaan mukana olevasta maksusitoumuksesta. Apteekeista saa ilmaiset muovipussit, ei ne mitään 15 senttiä maksa. Tai ehkä sitten jos lääkkeisiin tarvitaan muovikassi.

Äänestä
  • Ehkä aloittaja vain oli liian juovuksissa eikä muista ihan tarkkaan miten tapaus meni.

    Äänestä

  • Yleensä jo pikkupaikkakuntienki apteekeissa on vuoronumerolaite ja aika intiimi asiakaspalvelu omassa "loosissa". Minulla ei ainakaan ole valittamista minkään apteekin asiakaspalvelusta, joissa olen käynyt. Kilpailu apteekkialallakin on kovaa. Asiakkaat äänestävät jaloillaan, siksi hyvään asiakaspalveluun on apteekeissa panostettu.

    Äänestä

  • Kyllä minulla kävi ap:n kaltaisella tavalla. Farmaseutin käytös muuttui kun maksusitoumus tosin olisin ollut valmiit maksamaan lääkkeet omasta kukkarosta. Kävin nimittäin yksityisellä ja oli (iloinen) yllätys nekin joutavat kelan maksettavaksi.

    Kunnalliselle erikoislääkärille joutuu jonottamaan turhan kauan jos edes pääsee. Ensiksi pitää yleislääkärin antaa lähete jolle odottelua.

    Parempi oli maksaa se satanan omasta (kelan rahoittamasta) käteiskassasta veks.

    Äänestä

  • Kyllätoki kirjoitti:

    Yleensä jo pikkupaikkakuntienki apteekeissa on vuoronumerolaite ja aika intiimi asiakaspalvelu omassa "loosissa". Minulla ei ainakaan ole valittamista minkään apteekin asiakaspalvelusta, joissa olen käynyt. Kilpailu apteekkialallakin on kovaa. Asiakkaat äänestävät jaloillaan, siksi hyvään asiakaspalveluun on apteekeissa panostettu.

    Minulla myös ollut asiaallista palvelua apteekeissa. Olen vielä itse huomauttanut, että pitäisi olla Kelan (ilmais) päätös lääkkeidenkorvaisiin, jos on ollut toimeentulotukipäätös. Hyvin on hoitunut asiointi ja olen saanut asiallista/ystävällistä palvelua. Onko vielä maalaiseudun apteekkeja, jossa on epäammatillista käytöstä? Kannattaa tehdä valitus apteekista. Apteekit ovat yksityisiä toimijoita. Fimea myöntää toimiluvat apteekeille ja valvoo näiden toimitaa ym.

    Äänestä

Paras tapa on että antaa asiallisesti heti tilanteessa suoraan palautetta jos joku tökkii.
Suomalaisilla on vähän huono tyyli että purraan hammasta ja päästetään paineet sitten kavereille tai netissä.

Äänestä
  • Niin kun kaikki on muiden vika. Melkosia aivopieruja tämä palsta muutenkin täynnä. Eipä näitä oo pakko lukea. Iltalehden palsta oli täys floppi niin kuin tämäkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eimitääntolkkua kirjoitti:

Moneen kertaan on nähty, kuultu ja koettu, että apteekissa ei hallita asiakaspalvelua.

Viimeksi eilen, kun ostin reseptilääkkeet maksusitoumuksella, asiakaspalvelija totesi kovaan ääneen, että 'näille on maksusitoumus!'
Katsoin hieman ihmeissäni että voisi pitää suutaan soukemmalla niin alkoi kailottamaan maksusitoumuksen antajan nimeä.
Kolmannen kerran huusi että 'tuli niin halvaksi että voi maksaa edes 15 sentin muovipussin!'.

Tämä on niin moneen kertaan nähty että sivistys on siitä puulaakista kaukana.

Hyi helvetti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu