Mitä mieltä olette arvoista.
S -T3-V 3.7 pmol/l 2.6 - 5.7
S -T4-V 14 pmol/l 9-19
S -TSH 0.55 mU/l 0.5 - 3.6
väsyttää ja sydän oireita.
vuosi sitten
S -T3-V 5.2 pmol/l 2.6 - 5.7
S -T4-V 12 pmol/l 9-19
S -TSH 0.68 mU/l 0.5 - 3.6
Lapin eukkon arvot
9
1269
Vastaukset
- Hashimoto
Noilla arvoilla ja oireilla voi pikkuisen olla vajaatoimintaa. Onko lääkitystä jo? Lisäksi oirekuvaa pitäisi tarkentaa, sillä ihan parilla oireella ei hyvää diagnoosia tehdä. Hyvä muistaa sekin, että hormonaalisissa häiriöissä on usein myös neuropsykologista problematiikkaa. Pisteet lääkärille myös T3-V mittaamisesta!
- varastoraudanvajaustako
Perustieto tosiaan olisi se, onko jo lääkitys. Silloin TSH pitäisi yleensä saada vielä alemmaksi.
T3v yli 5:n
Onko varastoraudanvajausta selvitetty? Edes ferritiinimittauksella.
Jos ei ole sokeritautia, myös hankalammat transferriinisaturaatio- ja transferriinireseptorimittaus
- Eilääkettäturhaan
Ihan normaalit kilpparitulokset, joten oireesi eivät liity kilpirauhaseen.
- numerolääketiede.puhuu
Verikoenumerot hyvinvoivia, potilas ei.
- Ettäniinon
numerolääketiede.puhuu kirjoitti:
Verikoenumerot hyvinvoivia, potilas ei.
Väsymys ja sydänoireet voi muuten tutkia kun syitä on miljoonia, mutta kilpirauhasilla ei tuon asian kanssa ole varmastikkaan mitään tekemistä.
- Hashimoto
Ettäniinon kirjoitti:
Väsymys ja sydänoireet voi muuten tutkia kun syitä on miljoonia, mutta kilpirauhasilla ei tuon asian kanssa ole varmastikkaan mitään tekemistä.
Ensin tutkitaan ja sitten vasta hutkitaan jos tarvetta. Miten voit tietää ettei väsymys ja sydänoireet liity kilpirauhaseen? Ihan tyypillisiä ovat sekä liika- että vajaatoiminnassa. Onko juuri tässä tapauksessa, niin sitä pitäisi tutkia lisää. Mutta jos todella vain nuo oireet, tuskin kilpirauhasperäistä.
- oiremahdollisuuksia
Oireista joskus täälläkin puhutusti todistusvoimaisin on hidastunut nilkkarefleksi.
Sitten kuiva, kylmä ja karkea iho. Turvotukset. Painonnousu. Ummetus. Hidasliikkeisyys...
Mutta kyllähän ykköstärkeä olisi varastorautavajauksen selvittäminen.
Autoimmuunityreoidiittiin voi varautua mittaamattakin tiukalla gluteenittomuudella ja seleenillä - Eukko65
Ei lääkitystä. Oireita on painon nousu, vatsa reistailee ummetusta mutta myös ripulia, käsien ja jalkojen kihelmöintiä, iho on kuiva ja kutisee, hiukset kuivuu päähän ja ym.
minulla on myös kyhmystruuma todettu monta vuotta sitten.
varastorautaa ei ole mitattu kun lääkäri olis sitä mieltä että se tutkitaan ainoastaan silloin kun B -Hb on korkea? minulla 146.
Sydän EKG muutoksia siksi jouduin 24 tunnin EKG seurantaan.
Lääkäri lupas soittaa tulokset, saa nähdä miten ämmän käy, olenko terve kun pukki. - ykskilppariton
Eukko65 kirjoitti:
Ei lääkitystä. Oireita on painon nousu, vatsa reistailee ummetusta mutta myös ripulia, käsien ja jalkojen kihelmöintiä, iho on kuiva ja kutisee, hiukset kuivuu päähän ja ym.
minulla on myös kyhmystruuma todettu monta vuotta sitten.
varastorautaa ei ole mitattu kun lääkäri olis sitä mieltä että se tutkitaan ainoastaan silloin kun B -Hb on korkea? minulla 146.
Sydän EKG muutoksia siksi jouduin 24 tunnin EKG seurantaan.
Lääkäri lupas soittaa tulokset, saa nähdä miten ämmän käy, olenko terve kun pukki.Sinulla siis on kyhmystruuma..no se muuttaa asian. Itselläni oli ihan sama, mutta arvot minullakin normaalit. Sain lääkityksen sitten kun kilppari poistettiin kokonaan ja elämä kohentu tuntuvasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa625182Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370