Erkon punikkilehti

Keskustaporvari

14

536

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Professori Jukka Kemppistä kukaan ei voi pitää punikkina. Hänen tekemänsä tilastovertailu on erittäin mielenkiintoinen ja ansaitsee kyllä tulla tarkasti tutkituksi.

      Ei ole myöskään riittävästi keskusteltu siitä, että ruotsinkielisiltä alueilta ei juurikaan poikia jalkaväkeen laitettu. Tällä haluttiin turvata ruotsinkielisen vähemmistön voima myös sodan jälkeisinä vuosina.

      Olisi syytä tarkoin myös tutkia muutamien rintamakomentajien toiminta. Esimerkiksi kenraali Paavo Talvela tapatti turhaan miehiä muutamissa turhissa rämäpäisissä operaatioissa.

      • Keskustaporvari

        ...Hokkanen tutkimasta?


    • Otsikossa hymiö

      ...

      • Emeritus

        ...tuoreempia lehtiä?


      • Heh heh!

        Kari Hokkanen oli näköjään ihan pihalla jo yli kymmenen vuotta sitten.

        Ei ole pojalla tahti parantunut sen jälkeenkään.


      • Keskustaporvari

        ...ei sentään missään vaiheessa kannattanut Ahti Karjalaisen valintaa presidentiksi, kuten Erkko teki.


      • Wiljami
        Keskustaporvari kirjoitti:

        ...ei sentään missään vaiheessa kannattanut Ahti Karjalaisen valintaa presidentiksi, kuten Erkko teki.

        ...Karjalaisen suhteen hyvä vai huono?

        Teillä kepulaisilla on kumma piirre hakea laajaa kannatusta presidenttiehdokkaillenne ja sitten kun tukea annetaan, ivaatte tuen antajia! Näin kävi Kekkosen ja Karjalaisen kanssa...

        Ei ihme, kun Väyrynen ja Aho ovat jääneet ilman tukea... ja lopulta kepulaiset itkevät "mediapelin" perään?

        Miten on, kelpaako se Erkon tuki seuraavalle kepun presidenttiehdokkaalle? :-D

        Wiljami


      • Otsikossa hymiö
        Emeritus kirjoitti:

        ...tuoreempia lehtiä?

        28.3.2002: HS: ”Hokkanen haluaa punamultaa
        Pääministeriksi sopisi Anneli Jäätteenmäki
        SEINÄJOKI. Päätoimittaja Kari Hokkasen selän takana on pieni taulu. - - -
        "Itse näkisin mielelläni, että punamultaa kokeiltaisiin taas. Se olisi selvästi mielenkiintoisin vaihtoehto, ja sillä pohjalla on hyviä aikaisempia näyttöjä."


      • Otsikossa hymiö
        Emeritus kirjoitti:

        ...tuoreempia lehtiä?

        28.3.2002: HS: ”Hokkanen haluaa punamultaa
        Pääministeriksi sopisi Anneli Jäätteenmäki
        SEINÄJOKI. Päätoimittaja Kari Hokkasen selän takana on pieni taulu. - - -
        "Itse näkisin mielelläni, että punamultaa kokeiltaisiin taas. Se olisi selvästi mielenkiintoisin vaihtoehto, ja sillä pohjalla on hyviä aikaisempia näyttöjä."


      • Otsikossa hymiö
        Keskustaporvari kirjoitti:

        ...ei sentään missään vaiheessa kannattanut Ahti Karjalaisen valintaa presidentiksi, kuten Erkko teki.

        ...


    • Mielipidepankki

      Vaatii todella erityistä luonteenlaatua nähdä Hesarissa julkaistu professori Jukka Kemppisen haastattelu ja siinä tehdyt havainnot Suomen sotahistorian mustamaalaamisena. Kemppinen on tehnyt mielenkiintoisen havainnon ja esittää, että asiaa voitaisiin jatkotutkia. Kyllähän tässä voi olla aineksia tilastollisiin selvityksiin ja niitä syventäviin muihin tutkimuksiin. Kuten prof. Heikki Ylikangas on todennut, historian professorit voisivat antaa aiheen opiskelijoille selvitettäväksi ja jotkut näistä voisivat sitten halutessaan selvittää asian väitöskirjatasoisesti.

      Olisi tietysti kiinnostavaa, että Kemppinen julkaisisi paikkakuntakohtaisia tietoja havainnoistaan. Tässä vaiheessa ei ole mitään syytä vainoharhaisesti olettaa, että Kemppinen olisi johtanut asiassa jotenkin tahallaan harhaan ja yrittäisi siten väärentää historiaa. Hän on vain antanut impulssin jatkoselvityksille kiinnostavasta havainnoista. Nythän on vain mielenkiintoista nähdä, jos vaikka asia kääntyisikin toisin päin eli, että valkoinen Suomi antoi sodassa parhaat poikansa eikä punainen.

      Keskustaporvari sanoo, että Hesari yrittää taas mustamaalata sotahistoriaa varsin köykäisin perustein. Milloin Hesari on aikaisemmin yrittänyt mustamaalata Suomen sotahistoriaa vastaavasti? Ilmeisesti kirjoittajan mielestä useammankin kerran, jos tulkitsen taas - sanaa oikein.

      Missään muualla sisällissotaamme jolain juontuvat asiat eivät tunnu vaivaavan suomalaisia kuin juuri Pohjanmaalla, missä Hokkanen Ilkkoineen aina herää, kun tällaisista asioista tulee puhe. Muualla tähän historialliseen asiaan osataan jo suhatutua varsin neutraalisti ja objektiivisesti, mutta Pohjanmaalla herkkähipiäisesti aina nähdään mustamaalaamista yms. Tämä sama ilmiö nähtiin esim. professori Heikki Ylikankaan "Tie Tampereelle" -tutkimuksen saaman vastaanoton yhteydessä.

      Aluksi minua paljon ihmetetti tämä pohjanmaalaisten suhtautumistapa. Luulen, että kyse on siitä, että Pohjanmaalla samat suvut ovat pysyneet paikallaan koko itsenäisyyden ajan ja ikään kuin sukupolvien tietoisuus esivanhemmistaan on muita suomalaisia suurempi ja lujempi. Pohjanmaalla punikki - valkoinen vastakkainasetelma on jotain paljon henkilökohtaisempaa kuin muualla Suomessa, missä nykypolvi ei edes tiedä, onko se punikkien vai valkoisten jälkeläisiä. Saattaa olla, että sodan hirmutekojen syyllisyys ja häpeä myös painavat. Siksi asioiden kaikkinainen tonkiminen koetaan pahana. Ja silloin kun tonkitaan, aggressio ja torjunta ovat luonteva keino yrittää mitätöidä asia.

      • CITY-Kustaa

        Ilkan ja mm. "Keskustaporvarin" kirjoitukset saattavat heijastella tiettyä huonoa omatuntoa noista asioista ja ajoista.

        Melkeinpä tuntuu siltä, että se koira älähti johon kalikka sattui...

        Arvostan sotaveteraaneja ja heidän tekojaan erittäin korkealle. Toimipa oma isänikin erittäin merkittävässä roolissa rintamalla sekä talvi- että jatkosodassa.

        Olen sitä mieltä, että nämä Kemppisen havainnot kannattaa perin pohjin tutkia. Ei tutkimisessa ole mitään poliittista.


      • voeh

        No onhan se syy olettaa, kun vastaväite on esitetty, ja asiallisesti perusteltu. Hokkanen perusteli käsityksensä paljon paremmin kuin Kemppinen.

        Kemppistä ei saa arvostella, mutta Hokkasella on hirmutekoja tunnollaan?

        Mieti nyt vähän.


      • Mielipidepankki
        voeh kirjoitti:

        No onhan se syy olettaa, kun vastaväite on esitetty, ja asiallisesti perusteltu. Hokkanen perusteli käsityksensä paljon paremmin kuin Kemppinen.

        Kemppistä ei saa arvostella, mutta Hokkasella on hirmutekoja tunnollaan?

        Mieti nyt vähän.

        Kemppinen ehdotti, että jospa tutkittaisiin asiaa. Hokkanen sen sijaan puhuu jo vääristä tuloksista ennen kuin on tutkittukaan. Se on pyrkimystä tukahduttaa koko asian selvittäminen. Hokkasen sanoma on se, että miksi selvittää asiaa, jossa ei kuitenkaan mitään erityistä ilmene. Hokkanenhan ei edes usko Kemppisen korrelaatiota, kun ei ole löytänyt yhtään karttaa internet-sivuilta sen tueksi.

        En ole sanonut, että Hokkasella on hirmutekoja tunnollaan. Etelä-pohjalaisten esi-isillä on hirmutekoja tunnollaan ja se taitaa vaivata jälkipolviakin. Tämä asia tuntui tulleen jotenkin kirkuvan selvästi esille silloin, kun sisällissodan tapahtumia rohjettiin selvittää poiketen siitä, mitä haluttiin pitää totuutena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      138
      876
    2. Kuhan lie kuollu auto-onnettomuudessa kylillä?

      Joku nuorimies löytyny kuolleena kylän liepeillä ulos ajetusta autosta.Kenen poikahan lienee?
      Puolanka
      6
      812
    3. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      766
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      91
      716
    5. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      59
      700
    6. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      581
    7. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      573
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      41
      484
    9. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      471
    10. 42
      469
    Aihe