Yhden huoneen kumma haju

hajustaeroon

Talomme on rakennettu 2001 asunnossa on koneellinen ilmanvaihto.
Alakerrassa on hyvä ja jopa kehuttu ilma. Samoin makuuhuuneessamme yläkerrassa, jonka ovi on yleensä kiinni lemmikkieläimien vuoksi.
Yläkerrassa on myös iso tasanne kylpyhuone.

Tässä toisessa yläkerran huoneessa on kumma haju, mitä en ole haistanut missään muualla. Lähin saattaisi olla kipsilevy tai jokin muu sellainen, huone josta on imetty kaikki happi. Tuuletus auttaa, mutta vain sauraavaan päivään. Hajua ei tunnu muut haistavan enkä ole haistanut sitä vaatteissani kodin ulkopuolella. Tuossa huoneessa ei juuri oleilla. Olemme terveitä eikä muita homeeseen viittaavia oireita ole.

Tuntuu että haju voimistuu aurinkoisella säällä ja omasta mielestä olen paikantanut lähteen ulkoseinän puoleiseen kipsilevyyn. En vin tiedä onko se edes mahdollista. Samaa kipsilevyä on kaikkialla muuallakin ja samat pinnoitteet, tämä maalattu.

En oikein tiedä mistä lähteä tätä asiaa tutkimaan. Ilmanvaihtokanavisto on putsattu. Toisaalta jos vika olisi sillä, luulisi että muualla olisi samaa hajua. Mietin myös josko tuohon huoneeseen tarpeekis korvausilmaa, mutta taisaalta ennen tuota huonetta on raput ja alakerta mistä kylpyhuoneen imu saisi tarvitsevansa korvausilman nopeammin.

Olisiko jollain tietoa tai kokemusta?

3

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hajustaeroon

      Aamuisin ja viileällä säällä ilma tuntuu olevan ihan ok. Ovi on kokoajan lähes auki, silti eron huomaa kun tuohon huoneeseen astuu. Maali ja lattia samaa mitä viereisessä raikkaassa makuuhuoneessa (joka varjon puolella).

    • Hajustaeroon

      Kommenttien puutteessa yritän nostaa keskustelua.
      Pyysin siskoani haistelemaan oikein ajatuksella. Homeherkkänä hän ei saanut oireita, mutta myösi että huoneeseen mentäessä haisee uudelta ja hänen tyttärensä sanoi että maalilta. Mitään uutta huoneessa ei ole, mitä ei olisi ollut kun ensimmäisen kerran kyllästyin hajuun.

      • Anonyymi

        Selvisikö koskaan mistä haju tuli?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6269
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4443
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      76
      4197
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4081
    5. 51
      3127
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3058
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2717
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      32
      2358
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2171
    10. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      45
      1945
    Aihe