Koiran kakassa limaa

Kakkahätä1

Reilu viikko sitten alkoi koiran kakassa olla limaa mukana, muuten tekee suht. normaalit kakat mutta niissä on limaa seassa. Parina aamuna herättänyt viemään ulos kakkahädän takia eli ilmeisesti jotain kipua /vääntöä siellä vatsassa on.
Ainoastaan yhtenä päivänä vatsa ollut sekaisin ja kakannut limaisen kasan muuten ei ripulia ole ollut. On myös ollut muutama päivä kun vatsa on toiminut täysin normaalisti eikä ole ollut limaa ollenkaan kakan seassa.
Mistä voisi löytyä syy tähän? Ennenkin ollut herkkävatsaisuutta mutta oireet pysyneet poissa hypoallergisen ruuan avulla tähän saakka.

7

2224

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kääpiösusi

      Aiheuttajia voi olla esim giardia tai suolistotulehdus. Kannattaa ehkä kysyä eläinlääkäriltä onko syytä tutkia ulostenäytettä

      Täällä kokemusta koiralla tosta suolistotulehduksesta, tai oikeastaan tulehdusherkästä suolistosta. Yleensä alkupää kakasta normaalia, mutta (sillon jos on ollu tulehdus päällä) loppupäässä tulee limaa. Joskus olen ollut näkevinäni jopa pieniä määriä verta ulosteessa. Hoitona lisää kuitua ruokaan, maitohappobakteerikuureja ja pellavalimaa. Ja ruoka ei sais olla kovin rasvasta.

      • jhjkvjll

        Täytyy tarkistaa lekurilt.


    • Kakkahätä1

      Hyvä puoli limaisuudessa on, että kulahtaa kurkusta alas paljon helpommin kuin jos söisi tavallista kikkaretta.

      • tapansakullakin

        Ai, no sulla olikin sitten vähän erillaisempi kokemus.


    • kakkahätä3

      ethän vaan ole limojas ite päästellyt koiraan kun nyt noin limehtii kantsis olla varovainen ettei kaki housuille.

    • koirankakkapussi

      Kakan limaisuus voi olla myös "ensimerkkejä" madoista. Siispä apteekista madotuskuuri ja vasta sen jälkeen mietitään muita vaihtoehtoja. Kun koira on nuori, madot on yleisin syy limakakkaan.Jotta jatkossa moiselta vältytään; opeta koirasi olemaan nuuskimatta muiden kakk oja. Opeta koirasi olemaan koskematta mihinkään mikä on maassa (kakat,purkat,oksennukset jne) ja madota koirasi vähintään 2 kertaa vuodessa (loppusyksyllä ja loppukeväästä) . Yksinkertaisinta on opettaa ottamasta/nuuskimatta ; Tehdä se esim: käy viemässä etukäteen lihapullia reitillenne ( lihapulliin olet ruiskuttanut (apteekista saa ruiskuja) ruiskulla sisään valkopippuri öljyseosta). Ei syö kuin yhden pullan (tolloimmat kaksi) ja sanon kokemuksen äänellä...ei syö ikinä mitään maasta, jos on yhtään koiralla älyä. Öljyä lautaselle ja siihen "pirun paljon VALKOPIPPURIA"). Se on ainoa pippuri, joka menee "nenään" ja polttaa, aivastuttaa ja tuntuu tosi pahalta hajuaistissa: nenässä, (tuo on siis se seos). Pentu/koira kannatta moisella mönjällä sivellen vierottaa muistakin "ei-toivotuista asioista...sähköjohdot, pöydänjalat, kengät...muistaa sen loppuikänsä ja ei uskalla syödä maasta "herkkuja"ja /purra ällöjä asioita enää. Siis helppo; toimiva ja tepsivä sekä Halpa keino välttää jopa ne madot, muista puhumattakaan ( xylitol-purkat, myrkyt...).Mulla on toiminut jokaisella koiralla ( elämässäni 5 kpl.). Siis kokeile!!

    • Xddd

      Se on varmaa syöny limaa eli slimeä :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1692
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      893
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      96
      653
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe