Kuinka nopean yhteyden puhelut vaatii

50.50_luvattu

Meillä näyttää nopeustestit aina ja kaikki testit yli 30/30 ja useimmiten yli 38/50.
100 km etäisyydellä on täysvalokuidut ja 100/100 vähintään, meillä SIM kortilla.

Kuva ja ääni pätkii aivan mahdottomasti, onko SIM kortin pää syyllinen.


http://www.nettimittari.com/

4

926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muutama mega riittää, vähän kuvan laadusta riippuen.

      Mobiilidata kyllä ajoittain ja paikoittain pätkii, mutta jos ongelma on jatkuvaa epäilisin ennemmin jotain pullonkaulaa yhteyspaikkojen välillä.

      Eihän mitään muita striimejä ole päällä kummassakaan koneessa, kuten esim. torrentteja tai nettiradioita? Saako se mobiilidatainen laite pätkimättömän kuvapuhelun muualle?

    • äläelätäherroja

      Eihän puhelu juurikaan vaadi yhtään kaistaa. Esimerkiksi radiopuhelin tai itkuhälytin, niin siinä ei älyttömästi dataa virtaa? Radioaalloilla tuossa pelataan. Internetissä puhe vaatii jotain 256 kb/s, siis megasesta yhteydestä neljänneksen. 100 meganen on siis 100 kertaa 1 meganen, joten laske siitä. Ennen soittelin mokkulalla jonka nopeus oli 384 kb/s, hyvin riitti ja ääni selkeä. Soitteluun kannattaa välttää näitä ahnaita kaupallisia ja suosia ilmaisia kuten Ekiga, niin kaistaa ei käytetä mainontaan.

    • Anonyymi

      Pätkiminen on tyypillistä, kun soittaa tietokoneisiin, joissa käytetään mobiilinettiä.
      Lopetin koko roskan, kun ruvettiin kengänkokoakin kyselemään.
      Alkuperäisellä omistajalla Skype oli hyvä, selkeä ja toimiva, mutta Microsoft sotki sen. Teki siitä sekavan ja sai käydä tuttuja aina neuvomassa. Minun systeemissäni jotkin päivitys versiot ei toimineet ollenkaan.

    • Anonyymi

      Jotain -100 Kbps, ei tosiaan megoina. Raksuna (nmt) taitaa viedä vähemmänkin, mutta nykyään verkko taitaa olla kokonaan kaadettu.
      Paras olisi sellainen rullattava puhelin, joka kehittää puhehetken energian siittä veivaamisesta (kuin ennen dynamo pyörissä, siis kumesta energian ottava tai jokunen veivattava taskulamppu).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      393
      2020
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1849
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      242
      1367
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      77
      999
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      52
      961
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      928
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      33
      765
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      759
    9. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      714
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      63
      713
    Aihe