Mainostamisvinkkejä?

Thelma

Kirjani ilmestyy ensi syksynä. Kustantaja keskisuuri, joten kirjailijan pitäisi kait itse mainostaa esikoistaan.
Olen tutkinut tarkkaan kirjablogeja, mutta niiden "anti" ei vakuuta. Kirjablogistit vaikuttavat yleisesti tyhmiltä, alkeellisinkin objektiivisuus puuttuu. Epäilen, että "blogiarviot"eivät lisäisi kirjan tunnettavuutta, sillä blogistit kommentoivat lähinnä toistensa kirjoituksia. Kirjojen lukijoita blogijutut eivät kiinnosta.
Olen kuulunut myös kirjoittajien some -ryhmään. Aluksi olin jopa innokas ja aktiivinen jäsen. Siellä oli muutamia jo julkaisseita, jotka kerjäsivät yksityisviesteillä huomiota kirjalleen. Olisi pitänyt peukuttaa, laittaa täysi rivi tähtiä tai kehua kirjaa jossakin yhteydessä. En lähtenyt mukaan tuollaiseen toimintaan, mutta monet ilmeisesti auttoivat somekaveria, ja tulos oli aika epäonnistunut. Tuntemattomat kirjailijat ja kirjat, joissa oli pahoja puutteita, saivat suurta näkyvyyttä, jonka kaikki saattoivat tulkita järjestetyksi mainostamiseksi. Tosin joissakin täysin kritiikittömissä ylistyksissä oli varmasti mukana ilkikurista piruilua :).
Siis, miten saada näkyvyyttä fiksulla tavalla? Annanko vain kirjan puhua puolestani?

4

1455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Salvatorin

      Minä antaisin kirjan puhua puolestaan. Sinulla on sanottavaa koska kirjoitit kirjan. En lukijana välitä blogeista, vaan sanomalehdistä ja kirjoista.

      Voitko antaa haastattelun työstäsi eli kirjastasi?

      Onnea matkaan, etsin sinut kirjakaupasta sitten.....

    • julkaissutmyös

      Tuossa ensimmäinen haastattelutarjous. Ei mukaan blokeihin ja epärehelliseen mainostamiseen!

    • amatöörimäistäkö

      Alkeellisiin mokiin ei nyt ainakaan kannata sortua. Ihan asiakseen ei kannata kirjautua keskustelupalstoille dissaamaan kollegoitaan ja heidän teoksiaan -- lukijoista puhumattakaan -- oman kilpensä kiillottamiseksi ja erinomaisuutensa korostamiseksi, ei edes nimimerkin suojissa: Suomi on pieni maa ja piirit ovat pienet. Jos onnistut hankkimaan itsellesi maineen ikävänä ihmisenä, niin se leima pysyy ja potentiaalisia lukijoita on vaikea sen jälkeen enää voittaa uudestaan puolelleen.

      • Megalukija

        Olet oikeassa! Pahinta on järjestää omalle kirjalle kehuja epärehellisin keinoin ja hankkia suhteilla näkyvyyttä. Se näyttää itsestä hyvältä, mutta kollegat huomaavat kuitenkin.
        Myös lukijat huomaavat pian ja joutuu naurunalaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      1975
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      159
      1697
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1666
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1453
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      155
      1226
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      50
      1082
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      990
    8. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      879
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      69
      872
    10. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      867
    Aihe