Sportster -01 kyseessä, mikä vikana?
Kylmänä toimii hetken hyvin, vitoselta kun vaihtaa 4 vika alkaa, 4 ei taho pysyä päällä millään. Sitten kun vaihtaa ykköseltä 2selle sama ongelma. Mutta kun saa vaihteen päälle se ei lähde itsestään pois!!
Harrikan vaihteet hyppiin 2 ja 4 pois päältä!
18
2830
Vastaukset
- HD-huolto
Vikaa vaihdekepissä vaihda uusi vaihdekeppi niin ongelma poistuu.
- vittuako
ostit tuommosen roistojengin paskapyörän !!?? Menistit oikeisiin töihin ja ostaisit sellaisen pyörän joka toimii ja jolla oikeasti on hyvä ajaa,eikä hoodeepaskaa joka ostetaan imagosyistä!
- äreevanhaukko
Ohoh,,ootpa saanut hienoja vastauksia. Mutta tuosta tulee mieleen joko vaihderummussa olevat kulumat,,tai siirtohaarukka/t kärsineet nurinajossa. Ja viimeisenä,mutta ei vähäisempänä: Täysin mahdollista että "limuja" väärillä puolillla ratas/akselipaketteja.
- auttekee
En tiedä miten joutuin kuluvat mutta ajettu vasta 25tkm ja öljyt vaihdettu aina vuosittain? Säädin kytkimen , kiristin ketjun ja uudet belray sportster öljyt sisään ja koeajo.. ei vaikutusta, ongelma jatkuu samana.
- Paskaeikiinnosta
auttekee kirjoitti:
En tiedä miten joutuin kuluvat mutta ajettu vasta 25tkm ja öljyt vaihdettu aina vuosittain? Säädin kytkimen , kiristin ketjun ja uudet belray sportster öljyt sisään ja koeajo.. ei vaikutusta, ongelma jatkuu samana.
Olisit onnellinen että sillä on päästy ajelemaan keskimäärin melkein puolitoista tuhatta kilometriä vuosittain. Emmehän tosin tiedä, kuinka isoja remontteja pyörällä on jo takana. Sellaiseen tuo vaivakin viittaa.
- auttekee
Pääsee sillä ajamaan nytkin mutta vaihteet hyppii välillä pois!
- auttekee
Tarkennuksena: Välillä vaihteet toimivat moitteetta, piparihan tässä pitäs olla uudempaa "parempaa" mallia kun on lähtenyt tehtaalta 10/01.
- äreevanhaukko
Katsoppa tuo: taisivat löytää vian vaihteensiirtäjästä.
https://www.youtube.com/watch?v=NHA9iw6V-Is - auttekee
Hyvä video ja vaihtokaan ei kauhealta hommalta näyttänyt.
- auttekee
Vika oli juuri sama kuin videolla, piparin kiinnitys levy löytyi kopasta, maahantuojalla ei tietenkään mitään hyllyssä joten tilasin osat suoraan saksasta, hinta 27€ . Postitus maksoi enemmän kuin osat! Suomessa 10x hinnat ja toimituksestakaan ei ollut varmuutta??
- 60vspora
Laita atf öljyt, saattaa auttaa vaihtamis ongelmiin.
- nini3ewndueihudf
tunkee vaikka tapin pyllyyn ni vaihtaa hyvin
- kwndknwkdnkwndkn
rasvaa homo ensin peräpääs öljyllä ja kokeilet sit!
- oilitkuntoon
Joskus pelkkä väärä öljyn määrä aiheuttaa ongelmia.Liikaa öljyä, ja vapaata ei tahdo löytyä.vääränlainen öljy jumittaa vaihteita.Sporaan kuulemma moottoriöljy myös vaihteistoon eikä vaihdeöljyä.Vaihdeöljy liuottaa keltaista metallia vaihdelaatikossa.
- Anonyymi
Nyt on taas pipari halki, ei kestä näissä mikään.
- Anonyymi
Ei pidä "vedättää" liian isolla vaihteella, sehän nuo särkee.
- Anonyymi
Pärinä petterin papatin ei toimi, surullista. Vedä ketjulla koko paska kiinni lähimpään puuhun ja tuikkaa tuleen.
pär pär - Anonyymi
Onkohan trumpilla oma erikois motskari pilvenpiirtäjän katolla oikee HD jossa siivet?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21968Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist174872Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75752
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675