http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/201506100103609_v0.shtml
Ilmeisesti sähköiskua ei hyppääjä saanut pelkästään yhdestä johdosta?
Laskuvarjohyppääjä törmäsi voimalinjaan,sähköisku?
8
2137
Vastaukset 8
- pitkä.käsi.tai.jalka
Jos jalka ylttyi maahan kun esim. käsi oli johdossa kiinni sai sähköiskun. Eli ei.
- ei_kiesus
Oliko ko. hyppääjä jollain tavalla valaistus- tai sähkötöitä tekemässä ?
Voimajohdoissa on käytännössä aina ns. kolme vaihetta, jotka ovat myös ihan sun keskuksessasi. Vaiheen, siis yhden langan ja maan välillä on esim. 230V, mutta johtimien välillä 400V. Tottakai sama suhde säilyy isoimmillakin jännitteillä. Eli: hyppääjä osuessaan kahteen johtimeen yhtäaikaa altistuu isommalle jännite-erolle, kuin maata vasten ja on tappavaa.
- Ilmojentie
Yhteen johtimeen osuessa ei tule kuin räpsy jos sitäkään, koska ei ole virtapiiriä maahan.
Muutenhan kaikki linnut tipahtelisi voimajohdoilta...
Tuossa tuli liian nopeasta kaarroksesta tasapainon menetys ja sakkaus... sähkönpärinä kuuluu vasta kun heiluvat johtimet menevät liian lähelle toisiansa ja valokaari syttyy, kun varjoilija on jo tömähtänyt maahan.
- jotakinIhanMuuta
Aika viisasta Fool_Fighter , mutta kerros näin päivänvalossa mikä jännite on kyseessä linkissä näkyvässä videossa?
- MediumVoltage
Lyhyet on jenkkien eristimet, vaikka linja on korkeahko.
Veikataan että jokin näistä 34.5, 46, 69 kV
https://www.youtube.com/watch?v=_VZ7__AuTxs
- ei_kiesus
Ja mikä on "voimajohto" ?
- arvelenpa.vain
Hjallis Hjarkimon uudessa puolueessa sellainen on jo valmiiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48950Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15828Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl497779- 46707
- 42644
- 36586
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30586Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530- 44480