Auttakaa pulmassani

minulle ostettiin peliläppäri pyöri ensimmäiset viikot hyvin mutta vähän ajan päästä alkoi hidastelemaan. Kyseistä peliä nimeltä Watch Dogs 2 pyöritti hyvin ensimmäisen kuukauden nyt kun aukasee pelin heittä ulos ja asetukset ovat minimissä. pyöritti joitain pelejä 120 fps mutta nyt pyörittää vain 80 mikä avuksi vaikka pitäisi olla pelikone maksoi 1100e ja Prosessori
Intel Core i5-7300HQ (2.5 GHz) Sisäinen muisti
1000 Gt
RAM-muisti
8 Gt
8884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sun kone on kärhtänyt. Kai sinulla on lisätuulettimet sen koneen alla. itsellä kärähti näytönkortti ym.. kun en älynnyt "jäähdyttää" konetta välillä. siis lepotaukoja koneelle. muutenkin läppäriä ei kannata käyttää pelaamiseen yli 2tuntia kerrallaan. jos tuuletin huuttaa yli 5min yhteensoittoon on kone yli kuummennut ja kone ei pysty jäähdyttämään tarpeeksi itseään.
paljon mahdollista että tehoja syö Mm.. virustorjunta tai muu sovellus.

Korjaus1: Helpoin
-alusta kone uudelleen alkuun (minkälaisena sait koneen).
-poista ylimääräiset ohjelmat
-asenna vain ne ohjelmat mitä tarvitset.

-vaihda tahnat
-poista pölyt ja roskat


korjaus2: Hieno säätöä
-tarkasta tehtävänhallista mitä kone tekee.
-poista ja säädä käynistuksiä
-asenna ehdotomasti esim. Core temp -ohjelma. näet läpötilat.
-Puhdista koneen sisältä pöly. auttaa jo paljon jos imurilla imet joka reijästä pölyä pois, avaamatta konetta.

Korjaus3: osta uusi kone ja siirrä kovo ja muistit uuteen koneeseen.

Äänestä
  • Korjaukset 1 ja 2 eivät auta ollenkaan kärähtäneeseen laitteistoon.

    Äänestä

  • kokeilevasaralla kirjoitti:

    Korjaukset 1 ja 2 eivät auta ollenkaan kärähtäneeseen laitteistoon.

    Eivätkä muutenkaan ole kovinkaan järkeviä silloin kun todennäköisin ongelma on että grafiikka-asetukset ovat muuttuneet, esimerkiksi Geforce Experiencen automaattiasetusten vuoksi.

    Äänestä

Biosiin sammutuspiste, jossa sammuu, kun lämpenee liikaa. Kannattaa laittaa myös varoitus hieman ennen tuota saammumispistettä.
Ei yleensä tarvita eri ohjelmia, vaan bios hoitaa homman.

Äänestä

Olisi pitänyt ostajien älytä ostaa pöytäkone.

Äänestä
  • Niinpä, jos läppäri pitää raskaaseen pelailuun ihan pakolla olla sekä kaikesta järjettömyydestä huolimatta, niin ainakin Asukselta löytyy litkujäähdytteinen peliläppäri, kaupan päälle tulee vielä matkalaukku, mihin myös erillinen litkujäähy aparaatti mahtuu. :D

    https://www.asus.com/fi/Laptops/ROG-GX800VH-7th-Gen-Intel-Core/

    Äänestä

  • real_gamer_laptop kirjoitti:

    Niinpä, jos läppäri pitää raskaaseen pelailuun ihan pakolla olla sekä kaikesta järjettömyydestä huolimatta, niin ainakin Asukselta löytyy litkujäähdytteinen peliläppäri, kaupan päälle tulee vielä matkalaukku, mihin myös erillinen litkujäähy aparaatti mahtuu. :D

    https://www.asus.com/fi/Laptops/ROG-GX800VH-7th-Gen-Intel-Core/

    Vaikka toi on tosi makee laite teoriassa, en ihan ymmärrä miksi, kun esimerkiksi Clevolta (Alienwaren supplieri ennen kuin Dell osti ne, nykyisin tekee koneita esim. XMG:lle) saa vähintään yhtä nopeasti (verrattuna Asukseen vesijäähdytteisessä tilassa) toimivan peliläppärin jossa myös pöytäkoneprosessori ja tupla-1080:t.

    Pääipointit taitaa lähinnä olla että vesijäähdytyksestä saa samanlaisia cool-pisteitä (kuten RGB-valoista) ja että suurempi jäähdytysalue tarkoittaa että voidaan käyttää isompia ja vähän hiljaisempia tuulettimia.

    Äänestä

Avaaja: kokeile mennä grafiikka-asetuksiin ja säätää niitä. Joskin tämän hintatason pelikannettavissa yleensä on 60hz näyttö, eli on ihan ok niin kauan kuin FPS ei mene sen alle, ellei sinulla ole siihen kiinni 144hz ulkoista näyttöä.

Jolloin saat parhaimman teoreettisen laadun säätämällä grafiikan asetukset niin että FPS pysyy juuri ja juuri tämän rajan yläpuolella raskaimmilla kohdilla :)

Voit myös tarkistaa Geforce Experiencen kautta (oletan että kannettavassasi on Nvidian grafiikkakortti?) suosituksia peliesi asetuksista jos et tahdo itse leikkiä niiden kanssa kunnes pääset optimaaliseen tulokseen :) .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelihullu87 kirjoitti:

minulle ostettiin peliläppäri pyöri ensimmäiset viikot hyvin mutta vähän ajan päästä alkoi hidastelemaan. Kyseistä peliä nimeltä Watch Dogs 2 pyöritti hyvin ensimmäisen kuukauden nyt kun aukasee pelin heittä ulos ja asetukset ovat minimissä. pyöritti joitain pelejä 120 fps mutta nyt pyörittää vain 80 mikä avuksi vaikka pitäisi olla pelikone maksoi 1100e ja Prosessori
Intel Core i5-7300HQ (2.5 GHz) Sisäinen muisti
1000 Gt
RAM-muisti
8 Gt

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu