Jarrulevyn Rälläköinti

Dewalttimies

Olisi pari sellaista muuten Romuksi menevää täysin ruostevaurioitunutta tavallisen henkilöauton 2kpl jarrulevyjä varastossa ja haluisin niistä levyistä sen keskiön talteen muihin metalliprojekteihini ja ajattelin tosiaan rälläköidä ne irti, onnistuiskohan sellainen? ettei vaan olis mitään kulutusterästä tai yms johon rälläkkä ei mene. tosin luulis nyt Rälläkän pystyvän mihin vaan ja vielä kun on iso "lentävä" kyseessä jossa on tehoa ja voimaa, ettei sitten muuten tarttis ottaa asetyleeni-happi leikkauspillejä esille kenties.

2

1097

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnistuu

      auton jarrulevyt (rotor) ovat harmaata valurautaa. Hyvät vaimennus ja kitkaominaisuudet. Joissakin on lisätty joukkoon vähän titaania. Titaani parantaa kulutuskestävyyttä. Voisin kuvitella että rälläköinti onnistuu. En ole itse kokeillut. Harmaa valu on pehmeätä. Sorvataanhan myös usein jarrulevyjäkin. Se on kevyttä työstöä. Harmaassa valuraudassa hiili on irtonaisena grafiittina. Harmaa valurauta on siksi paljon helpompaa työstää kuin valkoinen valurauta jossa hiili on sementiittinä/karbiidina

    • Dewalttimies

      Noniin sain rälläköityä ne suht helposti, tosin luulin että lentää kipinöitä aivan tolkuttomasti, mut ei lentänyt kovinkaan paljoo, hieman nihkee rälläköidä, mutta irti sain onneksi irti. Voipi olla että on jotain sellaista valurauta seosta mukana noissa Jarrulevyissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      188
      4790
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3670
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2572
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2247
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1548
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1308
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1151
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1142
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1083
    10. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1011
    Aihe