Attendon lääkäri Selännelehdessä kärsämäen

nuorista. Lue Selännelehti 20.04.2018.
22758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

kerropääkohat, olen siperiassa pakkotyöleirillä aktivoitumassa:..täänne ei tuu kun ilmoitus onko tavoitteet ylitetty, ihailevat suome3n työministeriä aktiivista toistamiseen samat , e3ttä tarkastellaan ja se ja se pykälä jned
sotestako sano itse Attendon jotain positiivia?

Äänestä

täälä sipuriassa kauhistelaan, että suomessa pääomapuolueen etustaja röyhkeästi eroaa puolueesta ja jopa haistattelee pulloujohtajille, täälä kyllä hiki ja ''''haisee, mut johtajat pysyy kämpillään ja kiini pulloissaan, täällä kyllä muistetaan suomen-suurpääoman etustajan pikku-jouluvietto kun hää tilasi koko illan konjkki snapseja itselle ja häntyreilleen a`50e/snapsi(sehän on vanha ompelijan sormustimen määrä), niin ja sikeriassa seon kk-palkka
sitä täällä kunnastellaan että kansa on niin alistettu, että hyväksyy tullaisetpuoluepamput kansanvaroilla rellestään. ateeks, taas livahti sivu kärsämäen, luin uutisen enkä ymmärtänyt siitä taivaallista, kyllähän se nuoriso on nöyrä kun ei ole töitä, on pakko kotona olla mielinkielein elätettävänä, en kehu mutta 16,5vanhana olin jo vieraan palveluksessa, tapaturma ta ei vastanut vaan isäni anto kirjallisen juhlallisen vakuutuksen työnantajalle että poika haitaan siunataan jos niikseen menee, ei siinä kukaan ollut sanomiin kehumassa, oli normaall, nyt tosiaan rautaristin ansaitsee jos töihin nuor4i pääsee, on sen verran pihvit isonneet ilman töitäkin.

Äänestä

Kun on 30000 nuorta työttömänä pane kysymään, että miksi, vastaan, että yhteen ammattiin osaavaksi on yli tarjonnasta kouulutettu, hanttihommat ei yhdenasian koulujakäyneitä kiinosta, no siinei aktiivi pelleilyt auta, jo 20vuotta sitten sanoin, että vanha kisällistä mestariksi linja on aino oikea ja vastaa aina kysyntään, vastaa vaikka muutaman vuoden joutuu pihviä syömäänkin niin se oppi ei vanhene, kirja-koulutus vanhenee jo vuodessa, em ei hallitus pääoma-herrat ymmärtäneet, kuin vasta muutama vuosi sitten sdp Rinne sen sanoi ja stuppi kilvan maratoni-juostessaan hoki samaa, liekö plagioinnut.

Äänestä

Tämä uus ihmekonsti että työttömyys ulkoistetaan tai siis sisäisesti ulkoistetaan yrittäjille, no nin pitääkin, mutta sitten honasin, että tuleekin uusi työttömien työllistäjä-yrittäjä ammatikunta jotka ei työllistä vaan keksivät miten pitää hallituksen menetellä, että onnistuu työllistämään, tai siis oliko se noin sittenkään, no olimitenoli niin taasen aikaa kuluu ootellessa suuren EU-maitten elpymistä ja me tietysti noukimme siitä ansiottoman kunnian.

Äänestä

Vanhalan, Stubin ja "käteisen, puhumattakaan Sipilän hallinnot vei orastavan nousun hautaan.

Äänestä

Olen sitä mieltä, ettei Attendon lääkäri voi nuorisosta antaa yleislausuntoja mihkään suuntaan, tuommoinenhan menee ja rikkoo yksityisen ja yhteisön terveyden tilaa joka kuuluu lääkärin salassapito kategoriaan, vaikka lausunto on positiivinen sen vastakohtana on ja tulee väistämättä mieleen, että Kmäen nuoriso ei ole hulluja! ja tai Kmäen nuorissa ei ole hullua.

Äänestä
  • Monikohan nuori on päässyt kyseisen lääkärin vastaanotolle? Minä en ole kertaakaan. Voiko antaa kyseistä lausuntoa jos ei ole edes asiakasta nähnytkään. Onhan toki tiedossa että Kärsämäellä sekä nuoret että vanhukset voi tosi huonosti ja lisäksi vanhustenhoitajat ovat näännyksissä ainaisten muutosten ja älyttömän työmäärän alla. Ja nämä hoitajathan on niitä nuorten vanhempia!

    Äänestä

Miksi maalaisjuntit aina vaan äänestävät kepua ?! Herätkää jo.

Äänestä
  • pelon alla!

    Äänestä

nonii nyt sitte loppuviikko pohtii kärsä onko niitä #hulluja.

Äänestä

Kärsämäellä on fiksuja ja kohteliaita nuoria.Ei ole nuorten vika,jos ei ole töitä. Katajaa ei korjata. Yhteiset tilat puuttuu.Ei kaikki pesäpalloa pelaa,muutakin urheilua pitäisi kannustaa. Eikö Siwan tiloihin vois nuorille suunnitella jotain,vaikka 4H ja muutakin sopisi.Ottakaa mallia naapurikunnista. On hiihto ja yleisurheilu voimissaan.Myös 4H toimii,työttömät vuorollaan hommissa muka. Miksi vain kulttuuri suositaan.Aatelkaapa päättäjät järjellä. Ei kerkiä nyt kirjoittaan,linkkari muuten jättää.Tähän tuli kiireellä jotain.Muuten joku poikkeus voi olla,ei läheskään kaikki ole huonoilla teillä.

Äänestä

Kärsämäen teemahan on #kulttuurilla kukoistukseen, edm vielä odotuttaa itseään, viimeisiä kämäen esilletuontia on UusvanhaKirkko kuuluisuus Italiaa myöten VanhaKirkko, sitten muita #maallisempia jotka ei proon itsetuntoa juurikaan kohota, mutta, yli 7- miljoonan valtioapu on saavutus sinänsä, Neste, Juustola, Kirjasto, Ruokapaikat, Motellit ja Viinakauppa kuvastaa kehitystä ja luo pohjaa ja syyn pysähtyä ohikulkevalle turismille.

Äänestä

Ed kirjoittaessa säikähdin, kun muistin #kiertotien, se tappaa Kämäen kehityksen.

Äänestä

..mutta jos sen k-tien suunnitteleisi, että ensin normaall ohari ja jussiperältä kääntyy kylälle vanhaan uomaan ja nuttulinnan kiertäen taass oharille, ei se turismi mitään huomaa ja minkäs tekee vaikka huomaa vähän purisee, mutta hoksaa ja osta 2x enemmän viinaa, samalla perhe huomaa juustolan, kuski nesteen tankit.

Äänestä

..Pyhäveen kellot herkee kumajamasta..miten onkaan nuupistunut siitä70-luvun alun kukoistuksesta, onhan siinä vieressä se ylisuuri huoltsikka-baari joka on kuin myrskyn nakkaama, ainakin 4 katsottuna, ei todellakaan innosta poiketa

Äänestä

hyvä-ylihengi, varjele ettei enää tarvitse asioida pyhäveen keskustassa, liikenneväylät on niin ahtaat, että auton kyljet pitää vaseliinilla vetää sentin massaan, onko siellä aura-autoa kenellään, tiet oli aurattu mönkijällä.

Äänestä

..kyyllä sitten kun oijusti 4 kämäe3lle ja siitä miilurannan etelänpuolentietä alako hngi kulkemaaa

Äänestä

vielä se Orpo keksii kärsämäen luonto-arvot ja sitten..

Äänestä

niin noo olen vain Pyhäveen ahdingosta juuri vapautunut ohiajava turisti ja unohdin Miilurannan-Sydänmaankylän #Pohjoisenpuolen tien jo olemassa olevan #Sykkeen Majoitus ja Ruoka, a-oikeuksilla, opastetut monet erämaa-luonto kohteet palvelun, mm Iso-Lamujärvi, muikkuineen on näillä korkeuksilla harvinaisuus ja todellinen helmi puhtaine vesineen.
Maakunta pitänee huolen siitä, ettei Vapon törisijät tule patasuota möyhimään, erämaan hiljaisuus harvinaiset viklot ynm linnut ja hillat pitää säilyttää!

Äänestä

edellistä toivettani vastaan on Mv-turveurakoitsijat, ne odottaa Patasuota vesikielellä, samalla nämä urakkalaiset on Keskustan äänestäjiä ja kun Maakunta tulee olemaan Kustaan hallinnossa on huonot näkymät Patasuon neitseellisenä säilyttämiseen!

Äänestä

Ps vastustaa turvetuotantoa Patasuolla!
Patasuon ja Iso-Lamujärven luontoarvot, Ihmisten Virkistys-ja Mökkielämä häiriintyy!
Mökkien arvot romahtavat!

Äänestä

hyvännäköset melonit lekurilla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pörssi-sote kirjoitti:

nuorista. Lue Selännelehti 20.04.2018.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu