Sairasrahahakemuksen käsittelyn kesto

sasassa3

Joku tavoiteaika Kelalla kuulemma 3 viikkoa. Itsellä ollut nyt 7 viikkoa käsittelyssä.
Mites muilla on ollut ?

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nopeeta

      Päätös oli tehty samana päivänä, kun tein hakemuksen. Tarvitaanko tai odotetaanko sun hakemukseen esim. työnantajalta palkkatietoja tms. lisäselvitystä.. Kannattaa kysyä kelasta, miks noin kauan kestää. Joskus lääkärintodistustakin on odotettava luvattoman pitkän aikaa..

    • sasassa3

      Ei minun tapauksessa ei kannata kysellä kelalta mitään sillä en ole työelämässä ja saan toimeentulotukea joka tarkoittaa sitä että odotusajalta, kävi hakemuksessa miten vain niin toimeentulotukihakemukset menee sukkana läpi ilman mitään vaatimuksia te-ilmoittautumisista tms. Toimeentulotuki päätöksissä myös maininta että odottaa sairasrahapäätöstä.

      Lääkärinlausunto on tullut kelaan maaliskuun alussa ja se näkyy asioinpalvelussa. ja Mitään liite tms pyyntöjä ei näy. Ihan muuten vain tämä käsittelypituus asia kiinnostaa, ei toimeentulon takia.

      Tämä on vielä ns jatkohakemus eli ei ole edes tarvetta minun hakemukselle. Aikaisemmin pohjalla oli 60 päivän hakemus johon tuli aivan käsittämätön päätös jossa samassa paperissa hylättiin ja hyväksyttiin sairasloma niin että 4 päivää tuli maksuun ja loppu hylättiin perustuen joihinkin lakipykäliin. Se 4 päivääkin oli huomioitu toimeentulotuessa joten ei mitään rahallista hyötyä ollut mutta olipahan vain eri syyllä maksussa tuommoinenkin , heh :).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe