Saana Kuopio

AnniLehtometsä

Kuopioon tulee uusi vierassatama Saana. Avataan 2019. Paikkaa mainostetaan luonnonkauniiksi ja puhdasvetiseksi.
Kilometrin säteellä on lumenkaatopaikka, turvevoimala, öljysatama, jätevesilaitos. Paikka sijaitsee keskellä teollisuusalueella ja mielestäni vesi on erittäin paskasta.
Tervetuloa! Mitä mieltä?

3

645

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyrnäväntorpedo

      Käsittääkseni Lehtoniemen vedenpuhdistamo on moderni ja vasta saneerattu. Vesi virtaa puhdistamolta alajuoksulle eli ihan eri suuntaan kuin uusi marina.

      Kumpusaaren lumenkaatopaikka on lähellä, mutta toivotaan, että kesästä tulee vähäluminen. Sen hulevedet on viemäröity eikä valu suoraan vesistöön, jos vaikka lumenkaato on tarpeen heinäkuussa.

      Kuopiossa ei ole öljysatamaa. Öljyn kuljetus sisävesillä on ollut kielletty jo vuosia. Muutenkin kaupunkialueen vedet menevät myötävirtaan ohi uuden marinan eivätkä käänny vastavirtaan.

      Minä olen sitä mieltä, että sinä haluat mustamaalata uutta marinaa koska sinulla on oma lehmä ojassa. Kirjoituksesi on valheellinen ja tarkoitushakuinen.

    • Anonyymi

      Noissa vesissä on aina uinut mm. Särkiniemen, Leväsen ja Jynkän asukkaat, monet Niiralan asukkaat, ja nyt uutena myös monet Saaristokaupungin asukkaat. Satoja kertoja itsekin noissa vesissä uineena en ole koskaan havainnut niissä mainittavia ongelmia vedenlaadussa. Etuna avoimempien selkien äärellä sijaitseviin rantoihin verrattuna noissa sisälahdissa on keskimäärin huomattavasti lämpimämmät uimavedet, jonkin Kuopion tapauksessa lämpimimpien rantojen sijainti riippuu aina tuulen suunnasta. Mm. Sopivien pohjoistuulten vallitessa esim. Niuvan ranta voi olla jopa Siikalahteakin paljon lämpimämpi, kun taas etelätuulten vallitessa ero Siikalahden eduksi voi olla yli viisikin astetta.

    • Anonyymi

      Nyt näyttäs vesi olevan vihreetä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      68
      1875
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1209
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      139
      992
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      18
      909
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      82
      665
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      104
      651
    7. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      638
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      48
      556
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      57
      547
    Aihe