Ekat bileet/juomingit

Eli oon 16-vuotias poika, eikä oo alkoholista oikein mitään kokemusta, jotain maistellut joskus. Mut kutsuttiin kuitenkin vähän ajan päästä yksiin kemuihin, ja ajattelin siellä nauttia jonkin verran, en kyllä känniin ajatellut itseä juoda. Kertokaa vähän, mistä määrästä tulee sellain sopivan hiprakkaan, ja onko väkevien ja kaljan tms ero kuinka suuri?
162907
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

aina maksimit

Äänestä
  • Älä juo ollenkaan. Tuon ikäiselle ei ole ihan normaalia ja se on vielä lain vastaista. Alkoholi ei kuulu sulle

    Äänestä

  • Alkoholi aiheuttaa ihmisessä myrkytystilan jota keho sitten yrittää poistaa. Ei kuuluisi ihmisen ulottuville

    Äänestä

  • Kukkahattutätit hyökkää :D

    Äänestä

Kuullostaa hyvältä vaihtoehdolta. Oksettaako muuten jos juo 15 keskikaljaa?

Äänestä
  • oon ite 13v mul menee kolmesta kaljasta ihan hyvään hiprakkaan riippuu painosta kyl tosi paljo painan 50kg eli vrm 4-5 kannattaa juoda jos oot 16v

    Äänestä

  • Viiisitoista keskaria? Mahtas mahasa loiskahella. Pänikkä oluttaha o noi 3 desiä joten luulekko että vatsasi vetäisi 5 litraa olhua?

    Äänestä

  • 15 kaljaa kuulostaa jo kahden aikuisen miehen yhden illan yhteismäärältä. Vähemmästäkin tulee ylös. Itse okensin jo kuudesta keskikaljasta, kun ekat kännit vedin 17-vuotiaana.

    Äänestä

  • rappiollaolevanuori kirjoitti:

    oon ite 13v mul menee kolmesta kaljasta ihan hyvään hiprakkaan riippuu painosta kyl tosi paljo painan 50kg eli vrm 4-5 kannattaa juoda jos oot 16v

    kolmesta kaljasta hiprakkaan? itellä menee vähintään se 10

    Äänestä

Paljonko sinun kassit painaa?

Äänestä

kannatta juoda vain olutta.

Äänestä

Kokeneena+juojana+sanoisin+vasta-alkajalle+seuraavasti.+Parhaiten+hyvän+juomisen+oppii+henkilökohtaisesti+omien+kokemusten+kautta.+Viisaampia+ja+kokeneempia+kannattaa+aina+kuunnella,+mutta+jokainen+oppii+(jos+oppii)+itse,+missä+omat+rajat+kulkee.+Osa+kokee,+ettei+alkoholi+ole+oma+juttu,+sellaistakin+päätöstä+on+kunnioitettava.+”mistä+määrästä+tulee+sellain+sopivan+hiprakkaan"Jo+yhdellä+keskioluella+kokematon+tulee+pieneen+hiprakkaan.+Mikä+sitten+on+kullekin+sopiva+hiprakka,+riippuu+ihmisestä.+Painavampi+ihminen+joutuu+juomaan+enemmän+päästäkseen+samaan+humalaan+kuin+kevyt+ihminen.++Sanoisin,+että+tasaisesti+juotuna+n.+3-4+keskiolutta+(4,7+%+0,33+l)+voisi+olla+hyvä+aloitus+yhteen+iltaan+sellaiselle,+joka+ei+ole+aikaisemmin+juonut.+(Jos+tilavuusprosentti+on+5,5+niin+neljä+alkoholijuomaa+voi+jo+olla+liikaa,+esim+Hartwallin+lonkeroa+löytyy+nykyään+5,5+%:na).+Siitä+ylöspäin+alkoholin+huonot+vaikutukset+alkavat+nopeasti+lisääntyä+ja+peittoavat+hyvät.+Mitä+enemmän+juo+alkoholia,+sitä+suurempaan+rooliin+tulee+veden+juonti+pitkin+iltaa,+se+vähentää+krapulan+todennäköisyyttä+tai+ainakin+lieventää+sen+oireita.+Tuolla+3-4+oluella+on+hankala+tai+mahdoton+saada+pahempaa+krapulaa,+tietysti+pientä+päänsärkyä+voi+seuraavana+päivänä+olla.++”onko+väkevien+ja+kaljan+tms+ero+kuinka+suuri?”Miedoilla+ja+väkevillä+alkoholijuomilla+on+todella+suuri+ero.+Siinä+missä+oluella+humalan+kontrollointi+on+vielä+helppoa,+niin+viinan+juonnissa+tuo+helppous+on+kaukana.+Siksi+viinat+ovatkin+petollisia,+enkä+niitä+suosittelisi+ollenkaan,+varsinkin,+jos+tarkoitus+on+päästä+”sopivan+hiprakkaan”.+4+cl+(eli+vajaa+shottilasillinen)+viinaa+sisältää+yhtä+paljon+alkoholia+kuin+keskioluttölkki,+se+vaan+tulee+helposti+vedettyä+nopeammin.+Lisäksi+viina+kilahtaa+nopeammin+nuppiin+ja+saa+todennäköisemmin+aikaan+epätoivottua+käytöstä+(tunteiden+ailahtelevuus,+aggressiivisuus+ja+väkivaltaisuus,+muistamattomuus+jne.).+Monesti+bileissä+vaan+on+viinaakin+tarjolla,+joten+kannattaa+jo+etukäteen+miettiä+mitä+sellaisessa+tilanteessa+tekee.+Jos+ei+halua+kieltäytyäkään,+niin+voihan+sitä+vaikka+vetää+alkuun+sen+4+cl+(mikä+korvaa+yhden+oluen)+ja+loput+sitten+miedompia.+Koskaan+ei+pidä+perustaa+illan+juomistaan+vain+viinan+varaan,+vaan+pääpainon+tulee+olla+miedommissa+juomissa+(tämäkin+opittu+kantapään+kautta).+Veden+juonti+korostuu+myös+viinan+kanssa.+Wc:ssä+tiheämpään+juokseminen+on+pieni+hinta+siitä,+minkä+seuraavana+aamuna+säästää+paremmassa+voinnissa.

Äänestä

Olen itse 22-vuotias mies. Painoa on noin 85kiloa. Alkoholitoleni ovat kohtalaisen matalat joten minulle riittää vallanmainiosti noin kuusi bisseä, meno pysyy varsin hyvin silloin hallussa eikä aamulla ole edes darraa. Paitsi joskus parhaillaan tänä vuonna vedin pullon viinaa ja noin kymmenen bisseä, mutta asiaan vaikutti amfetamiinin vetäminen illan aikana. Tuohon lisänä oli mukana noin 40h valvomisputki jonka jälkeen olin hieman löysänä. Nykyisin käytän enimmäkseen kannabista, satunnaisesti amfetamiinia, psykedeelejä.

Käyn noin kerran kuukaudessa reiveillä, jossa on paljon hippejä liikkeessä ja meno jatkuu pitkälle aamuun saakka. Näissä pippaloissa meisinki on reilusti parempi, kuin perusryyppäjäisissä. Ihmiset ovat avoivempia näissä reiveissä. Järjestyshäiriöt ovat minimissään, yleensä känniurpot ovat aina riehumassa siellä

Äänestä

Ite+oon+16v+ja+join+ensimmäistä+kertaa+kolme+kaljaa+ja+3,5+dl+21%.+Jotenki+se+pysyi+alhaalla+mut+aika+lailla+lähti+kontrolli,+heiluin+kävellessä+eestaas+ja+en+osannu+puhua+hiljaa.+Hyvät+fiilikset+kyllä+oli.

Äänestä

Moi oon 13 vee tyttö! Jos joku viittis alkaa polttaa mun kans tupakkaa, tai haluis kokeilla jupda viinaa tai jotai nii kivaa sit olis! Ps. Tai kaljaa, tai viiniä.

En ole tosissani.

Mut tupakkaa haluisin polttaa, mut mun mutsi polttaa ja se pitää se mun mutsi piilossa niitä! Jos tääl olis jiku 13-16 kand joka haluis polttaa ja mieluiten myös tyttö. Tai kenel jolla on ja pystyy ottaa salaa, nii voitais nähdä! Okis kiva jos asuisit:turku, raisio, naantali. Jossai noist nii sovitaa aika ja piakka tääl, ja nähdää. Noi tuot 2-6, mä taas voim tuoda purkkaa. Nii voitais sitten.

Ps. Mulla on siis jo poikkis, et en oo lesbo. Tiedoksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


VähänKokematon kirjoitti:

Eli oon 16-vuotias poika, eikä oo alkoholista oikein mitään kokemusta, jotain maistellut joskus. Mut kutsuttiin kuitenkin vähän ajan päästä yksiin kemuihin, ja ajattelin siellä nauttia jonkin verran, en kyllä känniin ajatellut itseä juoda. Kertokaa vähän, mistä määrästä tulee sellain sopivan hiprakkaan, ja onko väkevien ja kaljan tms ero kuinka suuri?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu