Sähköt aina

Mikä on ns. jenkki/suomi maasähkön ero käytännössä...?
5489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Prizzzzzzzzzzzz bzzzzzzzzzz krizzzzz

Äänestä

Jenkkisähkön jännite on 110V... 120V / 60 Hz kun tämä meikäläinen 230 V / 50 Hz. Tarkoittaa käytännössä sitä, että kun jenkkisähköillä oleva vene tuodaan Suomeen ja siinä on esimerkiksi kattava maasähköllä toimivien härpäkkeiden valikoima, asennetaan maasähkön syöttöön riittävän tuhti muuntaja veivaamaan 230V:sta 110 V - mieluimmin samalla ns. suojaerotusmuuntaja.

Jos piirissä on jännitevaihteluille herkempiä laitteita tarttee pohdiskella erikseen säätötekniikkaa sille, miten muuntajan ulostulojännite pidetään kuormitustilanteesta riippumatta riittävällä tarkkuudella oikealla toleranssialueella kas kun muuntajilta tuleva jännite pysyy asetusarvossaan lähinnä nominaali - eli mitoituskuormalla ja esimerkiksi vajaakuormalla jännite tuppaa nousemaan jonkun verran, mikä jännitteen nousu saattaa tappaa herkemmät laitteet.

Tuo taajuuden ero on asia, mitä ei yleensä ole tarvis säätää kunhan hyväksyy, jotta esimerkiksi jenkki mikroaaltouuni lämpeää hieman hitaammin, sen kello ei ehkä pysy ajassaan. Jos jotain pumppuja ja tuulettimia on maasähkössä - esimerkiksi ilmastoinnissa - ne pyörivät hitaammin jne...

Jenkkiveneissä verkkovirran sulakkeet ovat yleensä 1-vaiheiset, eikä vikavirtasuojausta ole, eikä sähköjärjestelmä välttämättä ole kelluva kuten suomessa tulisi asetuksen mukaan olla, joten minimissään maasähkön syöttöön pitää asentaa vikavirtasuojaus ja sulake sähkön syötön jokaiseen vaiheeseen ja 0-johtimeen. Sitten täytyy muuttaa järjestelmä kelluvaksi jos ei valmiiksi ole. Lisäksi taitaa jenkkipistorasiat poiketa täkäläisestä standardista, joten niiden vaihtamista kannattaa harkita.
Samalla voi myös harkita tuplaako maasähköpiirin sellaiseksi, että eristää jenkkisähkövehkeet omaksi ryhmäkseen ja rakentaa rinnalle täkäläisellä sähköllä toimivien vehkeiden pistorasiapiirin koska jos jokin jenkkivehje menee rikki on sen uusiminen Suomesta käsin taatusti monimutkaisempaa, kalliimpaa tai vähintäänkin hitaampaa.

Äänestä

Oma US valmisteisessa aluksessa on kaikki sähköt tehty 230V ja kaikki tarvikkeet ja laitteet ovat CE hyväksyttyjä komponentteja, joten ei pidä luulla ja yleistää. Koko vene on myös jo tehtaalla CE hyväksytty.

Äänestä
  • Eipä kysyttykään jenkkiveneestä, vaan jenkki/euromaasähköjen erosta. Tietenkin tänne tuotavan veneen maasähköt on tehty täkäläisiin sähköihin ja vaatimuksiin sopiviksi.

    Äänestä

  • mitäkysyttiin kirjoitti:

    Eipä kysyttykään jenkkiveneestä, vaan jenkki/euromaasähköjen erosta. Tietenkin tänne tuotavan veneen maasähköt on tehty täkäläisiin sähköihin ja vaatimuksiin sopiviksi.

    Uudemmissa USA:sta tuoduissa veneissä puree CE sertifiointi ja siten jo tehtaalla varmistettu lokalisointi suomeen tuotavissa veneissä OK.

    Ennen EU aikaa tuoduissa veneissä esim. SeaRay tai Bayliner maahantuojat asensivat noita suuria suojaerotusmuuntajija joskin vikavirtasuojauksen onnistumisessa oli kirjavuutta.

    Vielä vanhemmissa paateissa sotku on monesti todella mielenkiintoinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vp260-02 kirjoitti:

Mikä on ns. jenkki/suomi maasähkön ero käytännössä...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu