Sähköt aina

Vp260-02

Mikä on ns. jenkki/suomi maasähkön ero käytännössä...?

5

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suurinpiirtein.tasan

      Prizzzzzzzzzzzz bzzzzzzzzzz krizzzzz

    • Jälkiviisastelua

      Jenkkisähkön jännite on 110V... 120V / 60 Hz kun tämä meikäläinen 230 V / 50 Hz. Tarkoittaa käytännössä sitä, että kun jenkkisähköillä oleva vene tuodaan Suomeen ja siinä on esimerkiksi kattava maasähköllä toimivien härpäkkeiden valikoima, asennetaan maasähkön syöttöön riittävän tuhti muuntaja veivaamaan 230V:sta 110 V - mieluimmin samalla ns. suojaerotusmuuntaja.

      Jos piirissä on jännitevaihteluille herkempiä laitteita tarttee pohdiskella erikseen säätötekniikkaa sille, miten muuntajan ulostulojännite pidetään kuormitustilanteesta riippumatta riittävällä tarkkuudella oikealla toleranssialueella kas kun muuntajilta tuleva jännite pysyy asetusarvossaan lähinnä nominaali - eli mitoituskuormalla ja esimerkiksi vajaakuormalla jännite tuppaa nousemaan jonkun verran, mikä jännitteen nousu saattaa tappaa herkemmät laitteet.

      Tuo taajuuden ero on asia, mitä ei yleensä ole tarvis säätää kunhan hyväksyy, jotta esimerkiksi jenkki mikroaaltouuni lämpeää hieman hitaammin, sen kello ei ehkä pysy ajassaan. Jos jotain pumppuja ja tuulettimia on maasähkössä - esimerkiksi ilmastoinnissa - ne pyörivät hitaammin jne...

      Jenkkiveneissä verkkovirran sulakkeet ovat yleensä 1-vaiheiset, eikä vikavirtasuojausta ole, eikä sähköjärjestelmä välttämättä ole kelluva kuten suomessa tulisi asetuksen mukaan olla, joten minimissään maasähkön syöttöön pitää asentaa vikavirtasuojaus ja sulake sähkön syötön jokaiseen vaiheeseen ja 0-johtimeen. Sitten täytyy muuttaa järjestelmä kelluvaksi jos ei valmiiksi ole. Lisäksi taitaa jenkkipistorasiat poiketa täkäläisestä standardista, joten niiden vaihtamista kannattaa harkita.
      Samalla voi myös harkita tuplaako maasähköpiirin sellaiseksi, että eristää jenkkisähkövehkeet omaksi ryhmäkseen ja rakentaa rinnalle täkäläisellä sähköllä toimivien vehkeiden pistorasiapiirin koska jos jokin jenkkivehje menee rikki on sen uusiminen Suomesta käsin taatusti monimutkaisempaa, kalliimpaa tai vähintäänkin hitaampaa.

    • USmade

      Oma US valmisteisessa aluksessa on kaikki sähköt tehty 230V ja kaikki tarvikkeet ja laitteet ovat CE hyväksyttyjä komponentteja, joten ei pidä luulla ja yleistää. Koko vene on myös jo tehtaalla CE hyväksytty.

      • mitäkysyttiin

        Eipä kysyttykään jenkkiveneestä, vaan jenkki/euromaasähköjen erosta. Tietenkin tänne tuotavan veneen maasähköt on tehty täkäläisiin sähköihin ja vaatimuksiin sopiviksi.


      • Jälkiviisastelua
        mitäkysyttiin kirjoitti:

        Eipä kysyttykään jenkkiveneestä, vaan jenkki/euromaasähköjen erosta. Tietenkin tänne tuotavan veneen maasähköt on tehty täkäläisiin sähköihin ja vaatimuksiin sopiviksi.

        Uudemmissa USA:sta tuoduissa veneissä puree CE sertifiointi ja siten jo tehtaalla varmistettu lokalisointi suomeen tuotavissa veneissä OK.

        Ennen EU aikaa tuoduissa veneissä esim. SeaRay tai Bayliner maahantuojat asensivat noita suuria suojaerotusmuuntajija joskin vikavirtasuojauksen onnistumisessa oli kirjavuutta.

        Vielä vanhemmissa paateissa sotku on monesti todella mielenkiintoinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      79
      1515
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      997
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      902
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      95
      892
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      724
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    7. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      137
      656
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      641
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      641
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      72
      604
    Aihe