Olen aineneopettaja ja opettanut pari vuotta peruskoulussa pääainettani, josta on 120 op opinnot. Kyseessä on taito- ja taideaine, jonka opetuksessa on paljon välineitä, tilauksia ja järjestelytyötä, budjetin laskemista ja kaikenlaista järjestelytyötä opetustyön lisäksi. Taito- ja taideaineiden lisä tulee toki ja ylitunteja on muutama. Tällä hetkellä mielessä on, josko suuntaisin tulevaisuudessa sivuainettani (60 op) opettamaan, se on reaaliaine eli ei yhtä paljon järjesteltävää ja organisoitavaa kuin nykyisessä.
Onko kenelläkään (aineen)opettajalla vastaavia kokemuksia, että se pääaine alkaa "kyllästyttää" ja tekee mieli kokeilla pelkän sivuaineen opettamista uudessa työpaikassa? Onko helppoa päästä vain toisen aineen opettajan työhön? Minulla on oma luokkahuone, jossa opetan kaikki tunnit, mutta olen tottunut vaihtamaan tarvittaessa opetustilaa. Koen aineenhallinnan olevan riittävä sivuaineen opettamiseen, ja todellakin koen 1. aineeni opetuksen aika raskaaksi ajoittain.
Kuinkahan suuri painoarvo sillä on työnhaussa, että sitä toista ainetta ei ole yhtä paljon opettanut kuin 1. ainetta? Olen hakenut sen sivuaineen paikkoja ja muutama työhaastatelukin on ollut. Kelpoisuus on kohdallaan ja taidot ja tiedot ovat tallessa, koska muutama vuosi sitten olen viimeksi sitä sivuainetta opettanut. Tuntuu nyt vaan siltä, että haluaisin vain reaaliainetta opettaa, en taito- ja taideainetta.
Nyt minulla on virka mutta siirtyminen päätoimiseksi tuntiopettajaksi ei olisi mikään vaikeus. Mitä mieltä olette aineenopettajat, kannattaako työnhaussa kertoa, että on jo virassa mutta haluaa ammatillista vaihtelua sivuaineen opettamisen kautta? Onko "outoa" hakea ns. "huonommassa" asemassa olevaa työtehtävää? Mietin myös lukiossa opettamista, kun peruskoulussa kasvatustyö on välillä tosi rankkaa, olisi mukava opettaa välillä vähän aikuisempia opiskelijoita, aikuisopetuksesta ja lukio-opetuksesta minulla on jonkin verran kokemusta, mutta en ole käyttänyt mitään Abitti-järjestelmää enkä yo-kokeitakaan korjannut. Uuden oppiminen motivoi kyllä!
Sivuaineen opettajaksi
Aineenope_miettimässä
0
264
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1942725Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1512444Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061142- 1011028
- 64931
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait244837Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20830Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290801Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91796Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22728