Olen opettanut pääainettani (120 op) kohta pari vuotta yläkoulussa ja minulla on myös toiseen aineeseen pätevyys 60 op. Pääaineeni on taito-taideaine, sivuaine reaaliaine. Nyt tuntuu siltä, että kaipaisin ammatillista vaihtelua ja haluaisin opettaa vain sivuainettani. Taito- ja taideaineessa on paljon järjestelyä, organisointia, budjettien ja määrärahojen laskemista sekä myös luokan välineiden huoltoa ja työviikkoni ovat aika pitkiä välillä, mutta kaikki tunnit samassa luokassa, reaaliaineessa lähinnä kirjat, vihkot, kannettavat koneet ja vaihtuva luokkahuone.
Viimeksi olen opettanut sivuainettani pari vuotta sitten, mutta taitoa ja intoa kyllä löytyy, jos saisin jatkossa siitä leipäpuun itselleni. Onko kenelläkään (aineen)opettajalla vastaavia kokemuksia, että pääaine alkaa "kyllästyttää" ja haluaa siirtyä vain sivuaineen opettajaksi? Tarjolla olevat työt ovat lähinnä päätoimisia tuntiopettajuuksia, nykyinen työ minulla on lehtorin virka. Pelkkiä sivuaineen töitä on jonkin verran tarjolla ja niitä olen hakenut tässä kevään aikana. Onkohan siitä haittaa, jos kertoo olevansa jo virassa ja hakee silti ns. "huonommalla työehdolla" olevaa aineenopettajan työtä?
Muodollinen kelpoisuus sivuaineeseen on, mutta opetuskokemusta siitä ei ole läheskään niin paljon kuin pääaineestani. Intoa ja taitoa kyllä olisi ja pidän tietojani ajan tasalla myös sivuaineeni osalta mm. lueskelemalla sillon tällöin oppikirjoja ja seuraamalla ajankohtaisia asioita.
Entä onko kenelläkään kokemusta siitä, millaiseksi työ muuttuu, jos pääsisi peruskoulun yläluokkien opetuksesta lukioon? Koen joskus työrauhan ja murrosiän mukanaan tuomien ongelmien kanssa kamppailun aikaa vieväksi ja turhauttavaksi, vaikka kivaa se aineneopettajan työ pääsääntöisesti on ja oppilaista surin osa on todella asiallisia ja mukavia. Kun opetan seiskaluokkalaisia, heillä on vielä motivaatiota, mutta he ovat lapsellisia, kasit ovat aika hankalia, ysien kanssa tulee hyvin juttuun, kun heillä on jo tiedot ja taidot aika hyvin hanskassa. Kuitenkaan en tiedä, rekrytoidaanko lukioihin helposti sellaisia opettajia, jotka opettaisivat siellä vain 60 op sivuainettaan, ei pääainettaan lainkaan. Siitä liikkuu monenlaista tietoa, millaisia pätevyydet ovat.
Pelkän sivuaineen opettajaksi?
2
592
Vastaukset
- Lukio______ope
Lukiossa on kelpoinen opettamaan henkilö jolla on yhdessä opetettavassa aineessa syventävät opinnot ja muissa aineissa aineopinnot.
Lähde: Asetus opetustoimen henkilöstön kelpoisuusvaatimuksista 14.12.1998/986 10 § 1.2 momentti. https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1998/19980986#L4P10 - r68geg
Vain hämäräperäisen suhmuroinnin kautta pääsee lukion opettajaksi, jos ei ole missään virkaan kuuluvassa aineessa pääainetasoisia yliopisto-opintoja.
Pääosin lukion opettajan työstä pidetään kyllä aika hyvin, jos ollaan aiemmin oltu perusopetuksessa. Opiskelijat ovat yleensä oikein ok. Jotkut opettajat tosin kokevat painetta esimerkiksi valmistella enemmän lukion tunteja, mikä voi tietysti tehdä perusopetuksen työstä sen puolesta kevyempää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191692
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991508Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37973Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29889Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38851Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50806Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37750Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56748Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730