Pelkän sivuaineen opettajaksi?

Aineenopen_vaihtoehtoja

Olen opettanut pääainettani (120 op) kohta pari vuotta yläkoulussa ja minulla on myös toiseen aineeseen pätevyys 60 op. Pääaineeni on taito-taideaine, sivuaine reaaliaine. Nyt tuntuu siltä, että kaipaisin ammatillista vaihtelua ja haluaisin opettaa vain sivuainettani. Taito- ja taideaineessa on paljon järjestelyä, organisointia, budjettien ja määrärahojen laskemista sekä myös luokan välineiden huoltoa ja työviikkoni ovat aika pitkiä välillä, mutta kaikki tunnit samassa luokassa, reaaliaineessa lähinnä kirjat, vihkot, kannettavat koneet ja vaihtuva luokkahuone.

Viimeksi olen opettanut sivuainettani pari vuotta sitten, mutta taitoa ja intoa kyllä löytyy, jos saisin jatkossa siitä leipäpuun itselleni. Onko kenelläkään (aineen)opettajalla vastaavia kokemuksia, että pääaine alkaa "kyllästyttää" ja haluaa siirtyä vain sivuaineen opettajaksi? Tarjolla olevat työt ovat lähinnä päätoimisia tuntiopettajuuksia, nykyinen työ minulla on lehtorin virka. Pelkkiä sivuaineen töitä on jonkin verran tarjolla ja niitä olen hakenut tässä kevään aikana. Onkohan siitä haittaa, jos kertoo olevansa jo virassa ja hakee silti ns. "huonommalla työehdolla" olevaa aineenopettajan työtä?

Muodollinen kelpoisuus sivuaineeseen on, mutta opetuskokemusta siitä ei ole läheskään niin paljon kuin pääaineestani. Intoa ja taitoa kyllä olisi ja pidän tietojani ajan tasalla myös sivuaineeni osalta mm. lueskelemalla sillon tällöin oppikirjoja ja seuraamalla ajankohtaisia asioita.

Entä onko kenelläkään kokemusta siitä, millaiseksi työ muuttuu, jos pääsisi peruskoulun yläluokkien opetuksesta lukioon? Koen joskus työrauhan ja murrosiän mukanaan tuomien ongelmien kanssa kamppailun aikaa vieväksi ja turhauttavaksi, vaikka kivaa se aineneopettajan työ pääsääntöisesti on ja oppilaista surin osa on todella asiallisia ja mukavia. Kun opetan seiskaluokkalaisia, heillä on vielä motivaatiota, mutta he ovat lapsellisia, kasit ovat aika hankalia, ysien kanssa tulee hyvin juttuun, kun heillä on jo tiedot ja taidot aika hyvin hanskassa. Kuitenkaan en tiedä, rekrytoidaanko lukioihin helposti sellaisia opettajia, jotka opettaisivat siellä vain 60 op sivuainettaan, ei pääainettaan lainkaan. Siitä liikkuu monenlaista tietoa, millaisia pätevyydet ovat.

2

671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukio______ope

      Lukiossa on kelpoinen opettamaan henkilö jolla on yhdessä opetettavassa aineessa syventävät opinnot ja muissa aineissa aineopinnot.

      Lähde: Asetus opetustoimen henkilöstön kelpoisuusvaatimuksista 14.12.1998/986 10 § 1.2 momentti. https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1998/19980986#L4P10

    • r68geg

      Vain hämäräperäisen suhmuroinnin kautta pääsee lukion opettajaksi, jos ei ole missään virkaan kuuluvassa aineessa pääainetasoisia yliopisto-opintoja.

      Pääosin lukion opettajan työstä pidetään kyllä aika hyvin, jos ollaan aiemmin oltu perusopetuksessa. Opiskelijat ovat yleensä oikein ok. Jotkut opettajat tosin kokevat painetta esimerkiksi valmistella enemmän lukion tunteja, mikä voi tietysti tehdä perusopetuksen työstä sen puolesta kevyempää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      134
      12929
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      80
      6011
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      158
      4480
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      496
      4351
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      119
      4157
    6. 73
      3814
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      2933
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2853
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2089
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      22
      1728
    Aihe