Mitä mahtaa olla vika kun meidän wallas 2400 sammuu yön aikana jos sen jätetään täydellä teholla, (puhallin jää päälle mutta lämpöä ei tule. )puoliteholla se toimii normaalisesti.
Polttokammio on putsattu niin vika ei pitäisi olla siellä. Olen myös huomannut että puhallin vaihtaa kierroksia välillä kuulen että se ei aina puhaltaa tasaisesti, vaan välillä kierrokset tippuvat pari sekuntia. En tiedä onko se poltimon puhallin vaan lämpöilmapihallin mutta oletan että vika voi olla siinä.
Wallas 2400 sammuu täysteholla
11
2723
Vastaukset
- Älä_oleta
Onko peukalo keskellä kämmentä? Pysy poissa vesiltä.
- EräsToinenVeneenOmistaja
Kylläpä annoit hyvän vastauksen kaverille. Minäpä annan sinulle vastaavan hyvän neuvon: jos et pysty antamaan asiaan kuuluvaa vastausta, niin pysy poissa täältä.
Eikö ollutkin pätevä neuvo.
Kun tämä oire on päällä niin onko polttoainepumppu pysähtynyt vai naksutteleeko se edelleen? Koska homma pelaa osateholla niin tuntuisi vähän siltä että vika liittyisi lämmönnousuun. Tämö voi johtua puutteellisesta puhallustehosta. Tällöin voi ylilämpösuoja laueta. Nyt pitäisi selvittää onko se alkuperäinen kuminappi puhalluspäädyssä vai onko se korvattu itsetään kuittaantuvalla autoreset-kytkimellä. Alkuperäisen ei pitäisi palautua itsestään mutta voi vanhemmiten toiminta käydä epävarmaksi ja herkäksi. Ylilämpösuoja katkaisee virran pumpulta.
Muuten!!! Jos irroitat Wallaksen päätylevyn (kumpi tahansa) niin pane vaikkapa puusepän "vinka" kevyehkösti puristamaan kylkilevyjä suunnilleen kylkien keskikohdalta. Tämä siksi että laitteen yksiköt ovat kylkien sisäpuolella olevien kapeiden urien varassa ja voivat ilman tätä temppua pudota sijoiltaan ja ovat vaikeat, ellei peräti mahdottomat saada ilman lisätöitä takaisin paikoilleen.Oletko mahdollisesti ko. veneen uusi omistaja vai onko jo tuttu ja ennen hyvin pelannut? On ollut joskus niinkin ettei lämppärissä vikaa vaan korvausilman saannissa tai puhallusputkien tukkeessa. On josku törmätty tilanteeseen ette avotilan sivulokeroon asennettu lämmitin toimi yötä ellei ole harjanvarsi luukun välissä.
- Venekuski
Kiitos neuvostoosta, Joo viime kesä oli eka kesä joka omistin veneen. Edellinen omistaja ei oli yöpynyt venessä pari vuoteen, mutta omistaja oli tuttu ja tiedän että hän olisi kertonut jos lämmittimessä olisi ollut jotain vikaa. Kokeilimme lämmitin ja se lähti heti käyntiin, Kun se on sammunut niin polttoainepumppu om pysähtynyt. Tuuletin vaan puhaltaa. Sanoisin että se ehkä käy 30min täydellä teholla. Kuminappi en ole löytänyt ja lämmitin on aina lähtenyt uudelleen käyntiin niin varmaan on automaatti ylikuumennussuoja. Täytyy irroittaa härvelin ensi kerta kun meneen veneelle. Puhallusputket ovat aika lyhyitä, mutta korvausilman puute voi olla osasyy koska se on asennettu sivulokerossa, mutta siinä on kyllä hyvät tuuletusreiät..
- Wanha-wallas
Perusvika näissä vehkeissä on jännitteenlasku syöttöjohdoissa. Hiiliharjalliset moottorit kuluvat ja vievät enemmän virtaa vanhetessaan. Kaikissa vikatapauksissa kannattaa ensin varmistaa riittävä sähkönsaanti vaihtamalla riittävän paksut syöttöjohdot.
- Tyrnäväntorpedo
On ihan luonnollista, että lämppäri sammuu, kun se on käynyt jonkin aikaa täydellä teholla, jos se on oikein mitoitettu. Termari katkaisee lämmityksen, kun haluttu lämpötila on saavutettu. Silloin laite puhaltaa hetken aikaa ilmaa ilman liekkiä.
Ongelmana taitaa olla ettei se lähde uudelleen käyntiin. Vika voi olla termarissa tai jopa siinä, että termari on sellaisessa paikassa, että se on pitkään lämmin hytin viilennyttyä. Oletko kokeillut lähteekö laite lainkaan uudelleen käyntiin?Ei noissa vanhoissa wallaksissa kuule mitään termareita ole. Sellaisen siihen joskus sai, että se vaihtoi täyden ja puolen tehon välillä. Niitäkin harvalla on. Uudemmassa 2400t mallissa on kyllä termari, mutta tässä ei ole kyse siitä.
- Anonyymi
Selvisikö tämä vika? Itselläni sama vika ja termostaatissa palaa sammuttua lämpömittarin kuva.
- Anonyymi
Itsellä taannoin ongelmia lämmittimien kanssa. Nyt olen oppinut, että kun säännnöllisesti huollataa niin aina toimii. Pääkaupunkiseudulla Nallen Venehuolto on ollut hyvä paikka ja asiallisia neuvojakin on saanut puhelimessa. Suosittelen.
- Anonyymi
Oli sama ongelma samanlaisessa Wallaksessa ja Nallen mittailtua piirikortin tuomio oli ”entinen”. Se hukkasi jännitteen eikä puhaltimet pyörineet riittävällä vauhdilla. Toimivan olisi saanut vaihtamalla kortin ja puhaltimet, joten hankin kokonaan uuden laitteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest836432Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4464492Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön633664Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1172369Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1372309Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m221046En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su69990Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta52926- 91832
- 59725