Wallas 2400 sammuu täysteholla

Venekuski

Mitä mahtaa olla vika kun meidän wallas 2400 sammuu yön aikana jos sen jätetään täydellä teholla, (puhallin jää päälle mutta lämpöä ei tule. )puoliteholla se toimii normaalisesti.
Polttokammio on putsattu niin vika ei pitäisi olla siellä. Olen myös huomannut että puhallin vaihtaa kierroksia välillä kuulen että se ei aina puhaltaa tasaisesti, vaan välillä kierrokset tippuvat pari sekuntia. En tiedä onko se poltimon puhallin vaan lämpöilmapihallin mutta oletan että vika voi olla siinä.

11

2691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä_oleta

      Onko peukalo keskellä kämmentä? Pysy poissa vesiltä.

      • EräsToinenVeneenOmistaja

        Kylläpä annoit hyvän vastauksen kaverille. Minäpä annan sinulle vastaavan hyvän neuvon: jos et pysty antamaan asiaan kuuluvaa vastausta, niin pysy poissa täältä.
        Eikö ollutkin pätevä neuvo.


    • Kun tämä oire on päällä niin onko polttoainepumppu pysähtynyt vai naksutteleeko se edelleen? Koska homma pelaa osateholla niin tuntuisi vähän siltä että vika liittyisi lämmönnousuun. Tämö voi johtua puutteellisesta puhallustehosta. Tällöin voi ylilämpösuoja laueta. Nyt pitäisi selvittää onko se alkuperäinen kuminappi puhalluspäädyssä vai onko se korvattu itsetään kuittaantuvalla autoreset-kytkimellä. Alkuperäisen ei pitäisi palautua itsestään mutta voi vanhemmiten toiminta käydä epävarmaksi ja herkäksi. Ylilämpösuoja katkaisee virran pumpulta.

      Muuten!!! Jos irroitat Wallaksen päätylevyn (kumpi tahansa) niin pane vaikkapa puusepän "vinka" kevyehkösti puristamaan kylkilevyjä suunnilleen kylkien keskikohdalta. Tämä siksi että laitteen yksiköt ovat kylkien sisäpuolella olevien kapeiden urien varassa ja voivat ilman tätä temppua pudota sijoiltaan ja ovat vaikeat, ellei peräti mahdottomat saada ilman lisätöitä takaisin paikoilleen.

      • Oletko mahdollisesti ko. veneen uusi omistaja vai onko jo tuttu ja ennen hyvin pelannut? On ollut joskus niinkin ettei lämppärissä vikaa vaan korvausilman saannissa tai puhallusputkien tukkeessa. On josku törmätty tilanteeseen ette avotilan sivulokeroon asennettu lämmitin toimi yötä ellei ole harjanvarsi luukun välissä.


      • Venekuski

        Kiitos neuvostoosta, Joo viime kesä oli eka kesä joka omistin veneen. Edellinen omistaja ei oli yöpynyt venessä pari vuoteen, mutta omistaja oli tuttu ja tiedän että hän olisi kertonut jos lämmittimessä olisi ollut jotain vikaa. Kokeilimme lämmitin ja se lähti heti käyntiin, Kun se on sammunut niin polttoainepumppu om pysähtynyt. Tuuletin vaan puhaltaa. Sanoisin että se ehkä käy 30min täydellä teholla. Kuminappi en ole löytänyt ja lämmitin on aina lähtenyt uudelleen käyntiin niin varmaan on automaatti ylikuumennussuoja. Täytyy irroittaa härvelin ensi kerta kun meneen veneelle. Puhallusputket ovat aika lyhyitä, mutta korvausilman puute voi olla osasyy koska se on asennettu sivulokerossa, mutta siinä on kyllä hyvät tuuletusreiät..


    • Wanha-wallas

      Perusvika näissä vehkeissä on jännitteenlasku syöttöjohdoissa. Hiiliharjalliset moottorit kuluvat ja vievät enemmän virtaa vanhetessaan. Kaikissa vikatapauksissa kannattaa ensin varmistaa riittävä sähkönsaanti vaihtamalla riittävän paksut syöttöjohdot.

    • Tyrnäväntorpedo

      On ihan luonnollista, että lämppäri sammuu, kun se on käynyt jonkin aikaa täydellä teholla, jos se on oikein mitoitettu. Termari katkaisee lämmityksen, kun haluttu lämpötila on saavutettu. Silloin laite puhaltaa hetken aikaa ilmaa ilman liekkiä.

      Ongelmana taitaa olla ettei se lähde uudelleen käyntiin. Vika voi olla termarissa tai jopa siinä, että termari on sellaisessa paikassa, että se on pitkään lämmin hytin viilennyttyä. Oletko kokeillut lähteekö laite lainkaan uudelleen käyntiin?

      • Ei noissa vanhoissa wallaksissa kuule mitään termareita ole. Sellaisen siihen joskus sai, että se vaihtoi täyden ja puolen tehon välillä. Niitäkin harvalla on. Uudemmassa 2400t mallissa on kyllä termari, mutta tässä ei ole kyse siitä.


    • Anonyymi

      Selvisikö tämä vika? Itselläni sama vika ja termostaatissa palaa sammuttua lämpömittarin kuva.

    • Anonyymi

      Itsellä taannoin ongelmia lämmittimien kanssa. Nyt olen oppinut, että kun säännnöllisesti huollataa niin aina toimii. Pääkaupunkiseudulla Nallen Venehuolto on ollut hyvä paikka ja asiallisia neuvojakin on saanut puhelimessa. Suosittelen.

    • Anonyymi

      Oli sama ongelma samanlaisessa Wallaksessa ja Nallen mittailtua piirikortin tuomio oli ”entinen”. Se hukkasi jännitteen eikä puhaltimet pyörineet riittävällä vauhdilla. Toimivan olisi saanut vaihtamalla kortin ja puhaltimet, joten hankin kokonaan uuden laitteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      117
      3817
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      71
      3121
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2724
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      84
      2468
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      19
      2409
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      33
      2328
    7. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2227
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2211
    9. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      27
      2154
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2036
    Aihe