Ei aina voi voittaa!

rituliini_38

Elämämme kulku on jatkuvia haasteita,jopa tämä internet?
Meistä kaiketi jokainen,joka tänne kirjoittelee,omaa kokonaisuuden,olen yhtälö ,olen sosiaallisesti toimiva yhtälö!
Voin hakea tarvittavan tietomäärän koneelltani!

No asiasta kolmanteen: Minulla oli tänään metsuri,hän avarsi näköalaani,siis kaatoi rantametsikköäni!
Hän avarsi myös näköalaani!
Hän osasi käyttää moottorisahaa,mutta ei tietokonetta.

5

1171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neettiii

      Mainokset lähes nollaan. Adblock Plus

      Ei lisiä eikä niitä ole ohjelmassa, ilmainen.

    • Kulutuksen ohjautuvuus tietylle sektorille kaiketi ohjelmoi,että mistä teet ostoksesi,vaikka luotolla?
      Katuuskottavuus on,siis mediauskottavuutta epätäydellisempää,että gallupit ovat aivan huitsinnevadasta?
      Jos hallituspuolueiden kannatus luisuu alamäkeen,niin minun kalansaaliiseen se ei todella vaikuta pätkääkään?

    • Ramoona_

      Sopiihan ihmiseloa yhtälöön verrata, muuttujia siinä aina on , osa muista , osa itsestä riippuvia, ja ratkaisuihin pyritään. Aina ei voi tosiaan voittaa, mutta ei tarvitsekaan. Kun ei kilpaile voitosta, ei voi hävitäkään. Ei tarvitse olla parempi kuin kaikki muut, vaan tarpeeksi hyvä, yrittää täyttää oman ihmisen mittansa. Jotkut ovat luonnostaan kilpailuhenkisiä, saavat paljon siitä voimaa ja sisältöä elämäänsä. Ei sekään paha ole, jos se on omasta palosta lähtöisin, jos se vie eteenpäin ja jos tajuaa myös vastoinkäymisten kuuluvan elämään. Voimme olla voittajia eri elämän alueilla : joku voittaa missikisat, toinen hiihtokilpailut, kolmas lotossa , neljäs rakastetun sydämen . viides ystävän luottamuksen.

      Rantamaiseman avarrus on hieno ympäristöteko, tuhansien järvien Suomi näyttäytyy liian usein pusikoituneena. Enää lehmikarjat eivätkä lammaskatraat laidunna pitäen maastoa vapaana pöheiköistä. Täällä muutamilla luonnonsuojelualueilla pidetään lihakarjaa ja lampaita kesäisin maisemanhoitotöissä, siinä rantaruovikotkin tulevat käyttöön. Hyttysetkin vähenevät, kun kosteikkoviidakot saavat kyytiä.

      Sanotaan, että matkailu avartaa. Mielenmaisemaa voimme kaikki avartaa, vaikkapa täällä internetmatkailulla. Vastaan tulee monenlaista asennetta ja mielipidettä, osa varmaan hyvinkin punnittuja, osa taas ei. Netti, verkko, voi olla ansa tai saaliin tuoja, riippuu kokijasta. Ajatusten tuuletus näin raikkaiden kevätahavien aikaan on kuin pään suursiivous, nyt kaikki pölykin näkyy helposti, kun valo on voittanut pimeyden.

    • amanelämää

      Todentotta! Ikkunalasien epäpuhtaudet todella tulevat esille,näin keväisin ja toi aurinko tavallaan riisuu ne epäpuhtaudet esille! Aurinko ja lämpö riisuu myös meidät keventämään vaatetusta.
      Poikani kertoi,ettei noita naisten vaatetuksen eroja tarvitsi lainkaan,hän nimittäin ajoi pyörällään metsään,kun joku kaunisnainen ajoi häntä vastaa kevennetyissä??

      No veneilykauden avasin! Eilen hilasin paatin tonne virransuuhun ja tänään tein kokeilun,soutuharjoittelun.
      Joutsenille juttelin,että olen täysin vaaraton,älkää pelätkö.
      Jotenkin se vain toi avovesi ja soutupaatti avaa mielenmaisemia,suokurppa jossain ilmaisi olemassaoloaan ja kuovikin varoitteli huudoillaan;kun kuulet kuovin äänen ,älä mene järven jäälle!
      Näin se aman elämä kulkee,kohti sitä viimeistä taukopaikkaa

      • tane.ja.puolitotuus

        Ehkä Rituliini tarkoitti lehtokurppaa. Näin soidinaikaan hän lensi leyhytteli metsän ja aukean reunojen yläpuolille. Mainitsi siinä lentäesssään kurp, kurp meidän pojankossien mielestä.
        Taivaanvuohen mäkätys kuului suopeltojen yllä. Sitten lisenssit törrivät linnun mainetta kun joku niistä kirjoitti Mullikassa, että lentäjän siivistä se ääni lähtee eikä taivaankilin kurkusta.

        Niin tai näin, koleapuoliselta koin tänäisen ilmanalan. Sen verran liikuin ulkona että kottikärryllä kuljetin klapeja puisten rappujen eteen tulipesälämmitystä varten.

        Kirpparilta hankkimani talvitakki ei yhtään liioittelulta, saati provosoinnilta säätilanteessa tuntunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      703
    4. 50
      587
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe