Onko tämä allergiaa?

Arip

Mistä tiedätte sairastatteko allergiaa,itse olen pian vuosia kärsinyt lähes taukoamattomasta aivastelusta joka ei lopu millään,sen jälkeen nenä vuotaa järkyttävän määrän kirkasta limaa ja pian taas aivastuttaa uudelleen.Joskus silmät menee punaiseksi.Saatan siis aivastella satoja kertoja päivässä.Tähän asti olen tätä.sietänyt mutta nyt kun menin uuteen työpaikkaan niin työkaverit kokevat epämielyttävänä tämän jatkuvan aivasteluni.He kysyivät olenko jollekin allerginen.En ole osannut hakea tänän mitään hoitoa koska olen itse tottunut tähän että elämä on yhtä aivastelua ja nenän kutinaa.Tyttöystäväni jonka kanssa en ole ollut vielä kovin pitkään huomauttelee myös asiasta kun aivastelen koko ajan ja pelkään että hän kyllästyy jossain vaiheessa minun jatkuvaan pärskimiseen.Nenäni on koko ajan ihan punainen koska sitä kutittaa koko ajan ja niistän jatkuvasti.Alan itsekin kyllästyä tähän sillä töissä joudun välillä juoksemaan vessaan piiloon aivastamaan samoin kun olen tyttöystävän kanssa kun he huomauttavat asiasta kuitenkin,en vain vou mitään sille että minua aivastuttaa.Löytyykö tähän mitään apua.Olen käynyt muista syistä lääkärissä mutta en ole siellä kehdannut puhua mitään tästä pärskimisestä.

6

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monisairaspää

      No voi, voi joko sulla on ne näppylät parantuneet?

    • Arip

      Ei mulla ole näppylöitä,on vaan tämä älytön aivastelu ja nenän kutina..

    • pärskis

      Oletko kokeillut allergialääkkeitä? Niitä saa apteekista ilman reseptiä. Jos ne auttavat, kannattaa hankkia resepti, niin ovat edullisempia. Itse olin hiljattain Prick-allergiatesteissä, eikä niissä näkynyt mitään allergiaa, mutta silti aivastelen, nenä vuotaa ja kutittaa ja allergialääkkeet auttavat oireisiin. Pointtina siis, että vaikka et tietäisi, mikä oireet aiheuttaa, niihin voi löytyä apu.

      • Arip

        En ole lääkkeitä kokeillut kun tuntuu kiusalliselta mennä apteekkiin tälläisenä aivastelevana ja puna nenäisenä,mutta kiitos vinkistä.Täytynee kokeilla allergialääkkeitä.


    • orkidea3

      En aivastele mutta kutisen. Tiedän että ei saisi raapia mutta ei voi olla raapimatta. Iholle nousee paukamia jotka on kuin hyttysen puremia. Odotan että siitepöly vähenee, ilmeisesti myös hikoilu pahentaa vaivaa. Onko vastaavia kokemuksia?

    • jopahan

      Minulle tulevat aivastelukohtaukset joskus ilman siitepölykauttakin. Aamuisin on usein kirkasta vuotoa nenästä. Olen siivonnut aina huusholliani tunnollisesti, en tiedä syytä.
      Nyt on myös ihottumaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      228
      4619
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      448
      3333
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2278
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1929
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      8
      1232
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      27
      1080
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1053
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1045
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      77
      986
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      936
    Aihe