Atte Kaleva olisi mukava saada Lieksaankin

suurisuosio

kertomaan näkemyksiään jihadista ja islamista, hän kun on niitä harvoja suomalaisia asiantuntijoita joka uskaltaa kertoa asioista suoraan ja totuudenmukaisesti. Siitä johtuen häntä on valitettavasti leimattu myös rasistiksi somemaailmassa, mutta Kaleva ei näytä siitä pelästyneen.

Kalevahan on kokoomuslainen, joten Lieksan kokoomuksen edustajat voisivat olla yhteydessä Kalevaan ja kysellä josko hänellä olisi aikaa tulla Lieksaankin.

31

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei todellakaan tarvita ketään Kelevaa Lieksaan. Urho Kaleva kävi täällä junalla 60-luvulla ja se riittää. Lieksalaisilla on omat uskontonsa ja ne riittävät.

      • inhoanuskovaisia

        Juu eikös siellä teidän peräkulmilla kaikenlaista uskovaista sekopäätä riitä?


    • en.kuulu.kirkkoonkaan

      Emme tarvitse ketään lähetyssaarnaajaa millekään uskonnolle. Se vielä puuttuisi!

      • bjbjbjbjbjbjbj

        Siitä ei taida olla kysymys, vaan siitä että tietämättömät ja naiivit ihmiset saisivat oikeaa tietoa mm. islamista. Kaupungissahan on myös muslimeita.


    • Metka-talolle

      Atte Kaleva on puhunut esimerkiksi käänteisestä rasismista, jonka hän kokee yhteiskunnan kannalta yhtä kestämättömäksi kuin varsinaisen rasismin.

      Kaleva e myöskääni ole sanonut mitään sellaista, jota ei jo olisi todettu. Silti hän sai myrskyn aikaiseksi. Hänen kritiikkinsä kohdistui yhtä lailla myös perinteiseen mediaan, jossa islamin ongelmia on vähätelty antirasismin nimissä.

      – Jalona päämääränä on ollut rasismin torjuminen, mutta se onkin kääntynyt itseään vastaan, Kaleva kiteyttää.

      • loistavaa.joo

        Ja hyvin onkin kääntynyt


    • ei.enää.lisää

      Ei kenenkään rasistin showta Lieksaan. Rasistitolloja on jo omasta takaa ihan riittävästi

      • kerro.ihmeessä

        Millä perusteella syytät Kalevaa rasistiksi?


    • jos.kerran.ei

      Joko meinaatte sitten antaa islamille periksi!

    • Lieksan.suntio

      Onko Atte Kaleva joku persunatsi?

      • revi-siitä

        Hän on sinua paljon älykkäämpi henkilö ja islamin asiantuntija, eli sen uskonnon edustajien josta te vasemmistolaiset kovasti pidätte.


      • Lieksan.suntio
        revi-siitä kirjoitti:

        Hän on sinua paljon älykkäämpi henkilö ja islamin asiantuntija, eli sen uskonnon edustajien josta te vasemmistolaiset kovasti pidätte.

        Älykkäänä henkilönä olet oikeassa. Me vasemmistolaiset olemme kaikki islamilaisia.


    • aika.nannaa

      Kaleva lyttää ns. "suvaitsevaiset"suorasanaisesti: "Puhuin aiemmin militantista suvaitsevaistosta, mutta muutin termiä, koska heillä ei ole mitään tekemistä suvaitsevaisuuden kanssa", Kaleva sanoo. Hän viittaa tällä mm. näihin rasmuslaisiin höperöihin.

      Erittäin hyvä että Kaleva saa näkyvyyttä mediassa, jotta kaikki ymmärtää että nämä "suvaitsevaiset" ovat kaikkia muuta kuin juuri suvaitsevaisia.

    • ajatuspoliisit

      Kalevan mielestä suvaitsevaisilla on samoja piirteitä kuin fundamentalistilahkoilla, jotka sulkevat erimieliset vihollisinaan oman leirinsä ulkopuolelle, jottei näiden oletettu pahuus tarttuisi. Suvaitsevaiston palvonnan kohteena ei ole Jeesus tai Muhammad vaan eksoottinen vieraus ja lumoava toiseus.

    • tulihan-riesa-suomelle

      Koko lieksahan on yhtä pehmoa, kun on annetu noinkauvan noitten jyllätä mitään tekemättä tuottavaa ...

    • nfngnnvnvnv

      Kalevan ansiota oli myös se, että suurmoskeija hanke torpattiin. Mikä oli siis todella hyvä juttu.

      Hän pehmitti kuukausia muita päättäjiä kertomalla, ettei kyse ollut muslimivastaisuudesta vaan siitä, että suurmoskeijahanke oli fundamentalististen salafistien hanke.

    • Atte Kaleva on tv-esiintymisissään liiankin kiltti ja kohtelias. Hän antaa löperöä puhuvan toimittajan keskeyttää puheensa. Ei uskoisi entiseksi kapiaiseksi. Mutta turvallisuutensa takia on ehkä parempi ettei tule Lieksaan. Saattaisi taas joutua islamistien kaappaamaksi.

      • aijai.sentään

        Tai sekopääsuvakkien hyökkäyksen kohteeksi.


    • pommislam

      Suvakkikommarit ei kestä kuulla totuutta islamista!

    • ei.Lieksaan.atteja

      Lopettakaa jo tarpeeton jauhaminen jostakin Atte Kalevasta! Tietääkseni hän ei ole tehnyt mitään Lieksan tai lieksalaisten hyväksi. Jos jättäytyy alkuasukkaiden vangiksi jossakin Timbuktussa ei ole mikään sankaruuden tai kuuluisuuden merkki.

      • nyt.järkeä

        Todellakin olisi tervetullut takomaan kaltaisillesi änkyröille järkeä päähän.


      • kyllä.vain
        nyt.järkeä kirjoitti:

        Todellakin olisi tervetullut takomaan kaltaisillesi änkyröille järkeä päähän.

        Juuri niin, sillä suurin osa suomalaisista ei tiedä mitään islamista ja sen negatiivisista puolista.


      • ei.nulikoille.islamia
        kyllä.vain kirjoitti:

        Juuri niin, sillä suurin osa suomalaisista ei tiedä mitään islamista ja sen negatiivisista puolista.

        Minäkään en halua tietää mitään islamista, en sen positiivisistä tai negatiivisista puolista. En halua tietää mitään tuollaisista uskonnoista, koska ne ovat olleet tuhansia vuosia kaikkien sotien alku.

        Sen sijaan hyödyllistä olisi opettaa lieksalaisille nulikoille lukemista, kirjoittamista ja laskemista.


    • hdzagsdfzhdfgth

      Hyvä se olisi ihmisten tietää mistä on kyse, ja attehan tietää! Mutta ei nuokaan musulit ole lieksan eteen mitään tehneet!

    • Väärinsuvaitsevaisten toimissa ja propagandassa en näe mitään kelvollista. Väärin perustein ilmennetyt hyvyys ja kauneus eivät ole todellista hyvyyttä, eivät kauneutta. Hyvyyden ja kauneuden kirous on aina ollut, että joku kadehtii sitä. En ymmärrä tämänkaltaisen kateuden motiivia. Ehkä paremmin ymmärtäisin sitten, jos pahuus kohtaani iskisi. Toivottavasti ei koskaan.

      No, eipä tuo ollut kovin lystikästä.

      Atelle vaan toivotan tervetuloa Lieksaan. Hän teki jo Lieksalle palveluksen, kun antoi aiheen keskustella tästä täällä. En usko että hän itsensä ansoittaa, jotkut tietyt toki tahtovat ansoittaa häntä.

    • Ai niin. Unohdin aivan mainita sen, että huomenna on kansallinen veteraanipäivä. Siis nostakaa lippu salkoon. Vaikka SDP olikin Kalevi Sorsan puolue, niin yli puoluerajojen on nyt mainittava, että ihmisellä on aina silloin tällöin hyviä ja aidon vilpittömiä ajatuksia.

      Pisteet annettakoon tästä Kaleville.

      • khkbkgbkbk

        Veteraaneille kaikki kunnia.


    • djgjjgjvjv

      Vaimoja kuritetaan ja naisia ahdistellaan kadulla ”huvin vuoksi” – Useimmat arabimiehet eivät usko, että tasa-arvo sopii omaan kulttuuriin, tutkimus kertoo.

      YK:n tutkimus kertoo, että asenteet eivät välttämättä muutu entistä vapaamielisimmiksi ajan kanssa. Useimmat arabimiehet eivät usko, että tasa-arvo sopii omaan kulttuuriin. Professori Shereen El Feki panee toivonsa miesten neljännekseen, jotka ovat avoimia naisten oikeuksille. Sillä välin nuoret arabinaiset unelmoivat ulkomaisesta aviomiehestä, joka kääntyisi muslimiksi.

      Muslimit eivät sopeudu, koska islam ei sitä hyväksy.

      • rjtjgjfjfffkfkk

        Muslimeilla ei ole omaa MeToo-liikettä, vaikka siellä sitä todellista tarvetta olisi.


    • OHO-ullatys

      Näin länsinaapurissa.

      Syyrialainen alaikäinen pakolainen raiskasi 12-vuotiaan tytön koska ei tiennyt sen olevan laitonta.

      Yksintullut alaikäinen syyrialaispakolainen on tuomittu 6 kuukaudeksi nuorisokotiin 12-vuotiaan pikkutytön raiskauksesta Ruotsissa. Poliisikuulusteluissa syyrialainen sanoi, että ei tiennyt lapsiseksin olevan laitonta Ruotsissa. Syyrialainen on syyllistynyt myös muihin vakaviin rikoksiin, mutta välttää karkotuksen.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      50
      2662
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      77
      2268
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      3
      1651
    4. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      51
      1150
    5. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      281
      986
    6. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      49
      957
    7. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      69
      864
    8. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      15
      864
    9. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      19
      769
    10. Sekaisin ihastuksesta

      Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m
      Ikävä
      54
      751
    Aihe