Eiolekaan.........
Rumiaihmisiä
Omavalta
6784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei niin! On vaan "vähemmän kauniita" ihmisiä
On kyllä. Tyhmyys rumentaa.
jollekki roska ja jollekki toiselle aarre.
Niin... ja juu kyllähän sitä voi itse kukin vaikuttaa erittäin paljon omaan viehättävyyteensä muiden silmissä. Jos ei jotakin "rumaa" puoltaan voi mitenkään korjata kauniimmaksi, tulisi korostaa muita puolia kauniimmaksi, jottei siihen pysyvään "rumaan" enää kiinnitettäisi huomiota. Rakkaus on sokea. Sanonta pätee tässä yhteydessä aika hyvin.
Mitä minä ajattelen, kun näen tai kohtaan poikkeuksellisen "ruman" ihmisen - mitä se ikinä tarkoittaakaan - ulkonäköä, luonnetta... "rumuus" kun voi ilmetä sekä sisältä että ulkoakin.
Ajattelen, että tuo ihminen tarvitsi itsetunnon nostatusta enemmän kuin mitään muuta. Hän tarvitsisi aitoa rakkautta.
Voiks joku väittää ettei Tuksu ole ruma?
Mä olen ruma, olen sen monesti muilta kuullut ja kyllä tuon rumuuden näkee itsekin joskus otetuista valokuvista katsomalla. Pikkupenskana olin jopa nätti, mutt kasvaessa tuo nätteys hävisi kokonaan. Jopa tuttavat ovat karsastaneet mun kanssa näyttäytymistä julkisissa paikoissa ja eipä ole ystäviäkään ollut tämän näköisellä kummajaisella. Muistan vieläkin sen, kun joku rinnakkaisluokan tyttö lukion päättäjäisjuhlassa sanoi musta, ett pitääkö TUON tulla pilaamaan tämäkin päivä, kun kysyin voinko tulla samaan pöytään istumaan...ikinä en ollut kyseiselle henkilölle mitään puhunut tai kohdellut pahasti,joten pelkkä ulkonäköni riitti syyksi miks hänen päivänsä meni pilalle. Hänen luokkakaverinsa tuli myöhemmin sanomaan mulle,ettei mun kannattanut mieltä pahoittaa sen yhden sanomisesta,kyseinen henkilö oli luonteeltaan vähän omanlaisensa. Mutt kun on vaan ihminen, niin se on jäänyt mieleen kummittelemaan. Ei tuo ole ainoa kerta tosiaan, kun mulle on ulkonäöstä sanottu aivan suoraankin. Pari tuttua oli keskenään puhunut musta ja toinen sanoi asiasta mulle, ett heidän molempien mielestä olen luontaantyöntävän näköinen ja naureskeli paskasesti sen perään. On joku peiliä pitänyt naamani edessä ja sanonut, ett kato miten ruma naama näkyy..tokaisin vain,ett yhtä rumaltahan tuo näytti kun viimeksi itseäni peilistä katsoin. Ett kyllä rumia ihmisiä on ja mä olen yks sellanen. Minkäpä sille naamalleen voi, ei se mun rumuus häviä vaikka miten naamaa paklais,joten en näe enää vaivaa. Rumuus se on lisääntynyt iän myötä, näytänkin ikäistäni vanhemmalta kurpalta.