Kirkollisvero

Teösnougaad

Posti toi taas veroliput minulle ja rouvalle. Kirkollisveron kohdalla minulla oli 0,00 €. Rouvalla oli yli 800 euroa! Tuli taas hieman keskustelua tuosta kirkon jäsenmaksun suuruudesta... Ehdottomasti kirkon verotusoikeus pitäisi poistaa ja normaali jäsenmaksu tilalle. Halutessaan saa tietysti maksaa kannatus maksua niin paljon kuin pörssi kestää. Ja kirkolliset toimitukset, häät, hautajaiset ym. voisi hinnoitella sopivasti. Jumalanpalveluksissa voisi olla ehkä vapaaehtoinen palvelumaksu.

10

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukuje.huom

      On paljon rouvia, neitejä ja eronneita, jotka ovat liittäneet lapsensa vauvana kirkon jäseniksi.
      Olisi hienaoa, jos he erotessaan vihdoin kirkosta erottaisivat samalla myös alle 15-vuotiaat lapsensa.

      Näin lapselle mm. avautuisi mahdollisuus opiskella peruskoulussa - ja lukiossa - elämänkatsomustietoa uskonnon sijaan.

      • "Olisi hienaoa, jos he erotessaan vihdoin kirkosta erottaisivat samalla myös alle 15-vuotiaat lapsensa."

        Raamatussa selostetaan kirkkain silmin ns. lapsen uskosta.
        Ihme ja kumma, ettei kirkosta voi kuitenkaan erota, kun tämä lapsen usko niin haluaa.


    • Eki

      Sulle jäi raahaa 800 euroa enemmän tuhlattavaksi kuin rouvalle :)

      • oikea-isi-oli-kiva

        Lapsiin voi kanssa laittaa 800e, oli kiva lapsuus tuli hyviä ihmisiä.


    • Erotkaaaaaa

      Oikeus tulla ihmisen palkasta veroja naarimaan pois kirkolta,kirkon pitää laittaa vuoden kirkkoon kuulumisen jälkeen lasku paljonko on bruttotuloihin sidottu maksu menneeltä vuodelta,tämä olisi reilua kaikista paitsi kirkosta,ihmiset näkisivät mitä helvettiä heiltä onkaan vaivihkaa naarittu palkasta ja mitään ei ole sillä rahalla saatu! Monella perheellä olisi sille rahalle varmasti muutakin käyttöä kuin esim. kustantaa piispojen ökyasuntoja? Eroakirkosta.fi vie muutaman minuutin ja rahat jää itsellesi.

    • Wernerix

      Juuri näin !

    • Muisku

      Vain tyhmät maksaa kirkollisveroa!

    • Wernerix

      Naiset on vaan joskus tuollaisia,ne pitää johdatella siten että he itse luulee keksineensä mitä helvettiä minä olen maksanut kirkollisveroa,on kuin polttaisi rahaa! Aloittajan rouva on maksanut 10 vuodessa jo 8000 euroa,20 vuodessa 16 000 euroa,onkohan mitään järkeä,maksaisiko jos tuollainen raha perittäisiin jälki-tai etukäteen,olet kuulunut kirkkoon tässä 16 000 euron lasku teille olkaa hyvä,tai pienemmätkin summat moniko maksaisi jälkikäteen edes vuoden maksun 150-1000 euroa,nyt kirkolla on joku ihme etuoikeus vaivihkaa ryöstää rahat ihmisten palkasta,käsittämätöntä,ja vielä bruttopalkasta,jos kuulutaan johonkin maksetaan jäsenmaksu nettopalkasta ei bruttopalkasta kuten kirkko ryöstää. Eroakirkosta.fi muutama minuutti ja omat rahasi on sinulla jolle ne kuuluukin.

      • Nauttikaa_saarnoista

        Jos nuori työelämänsä vasta aloittanut ihminen sijoittaa kirkollisverot pörssiosakkeisiin, hänelle kertyy eläkeikään mennessä säästöjä 30 000 - 80 000 euroa (palkkatasosta ym. riippuen) . Se onkin sopiva vararahasto vanhuuden päiville. Kannattaa miettiä, ovatko kirkon palvelut tämän arvoisia.


      • eipelkkävero

        Mainitsemasi kirkollisverolaskelman lisäksi kirkkoonkuuluneen vainajan pitää maksaa vielä 10 % tilinsä saldosta seurakunnalle siunaamisesta (Euran ev.lut. srk), joten pelkkä kirkollisvero ei riitä.

        http://www.eroakirkosta.fi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4443
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3138
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2864
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2645
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2509
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2387
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2284
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2265
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2025
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe