Onko kukaan täällä osallistumassa logopedian pääsykokeisiin tänä vuonna? Ilmeisesti koe on muuttunut aika tavalla edellisestä vuodesta, kun ennakkomateriaalia ei ole luettavana vaan aineisto annetaan vasta kokeessa. Mitähän sitä osaa odottaa olevan tulossa? Ensimmäistä kertaa olen yliopiston pääsykokeeseen menossa ja oletan sen olevan huomattavasti haastavampi kuin ammattikorkean pääsykoe missä kävin viime vuonna.
Logopedia pääsykokeet 2018
6
1133
Vastaukset
- Untuvikko
Hei!
Hain yhteishaussa, nyt odotellen pääsykokeita. Suosittelen lukemaan erinäistä kirjallisuutta mitä löydtä liittyen alaan, kaikki yleistieto ja hyvä lukutaito toki myös auttaa.
Laitan alle linkin blogiin, jossa kirjoittaja puhuu tulevasta kokeesta, miten valmistautua yms.
http://www.lily.fi/blogit/dream-come-true/ajatuksia-logopedian-paasykokeen-muuttumisesta
Epäilen koulutusvalintaa nyt uudestaan. Lueskellessani opiskelijoiden blogikirjoituksia, lähinnä sai lukea negatiivista palautetta.. Mieleen jäi akateemisen vapauden olemattomuus, opettajien "ei kaikista tarvi saada kynppejä" asenne puhuttaessa työn määrästä ja siihen liittyvästä opiskelijoiden uupumuksesta, mutta plussana toisaalta taas tiivis kollegiaalisuus ja itse logopedia aiheena.
Hieman nolottaa kysyä, mutta tietäisitkö mistä löytää lisätietoja kokeen aikataulusta ja paikasta? Eximian sivuilla jo kävin, yritin selata utan sivuja, mutta en löydä tietoja tämän vuoden aikatauluista, saati aina tietyn koulutuksen sivuakaan. Lienenkö tyhmä vai osaamaton, apu olisi tarpeen.
Onnea valmistautumiseen! - Untuvikko
Vielä lisäys aikaisempaan!
Haen itsekin siis ensimmäistäkertaa, joten paremmin en tiedä, mutta luultavasti voi odottaa samaa mitä useimmilta monivalintatehtäviltä: hyvä lukutaito sekä tekstin ymmärrys niin itse asian kuin rakenteen kannalta on tärkeää. Monivalinnoissa ei ole varaa soveltaa tai avata vastaustaan arvostelijalle, joten pienetkin kerronnan vivahteet vaikuttavat suuresti.
Tv. Minä taas - Vemsomhelst
14.5. klo 9.00-12.00 on ainakin Oulun yliopistossa pääsykoe mihin olen itse menossa. Opintopolun kautta pitäisi löytyä tieto milloin koe järjestetään.
- Logolle
Paljonko te saatte muuten lähtöpisteitä? itse haen Tampereella ja laskin, että 56 tulisi.
- Ensikertalainen
Hain Helsinkiin ja saan 64 lähtöpistettä.
- hakija
Haen kanssa Helsinkiin ja saan lähtöpisteitä 95.
Alkaa kyllä kieltämättä jännittämään, kun ei tiedä yhtään kuinka haastavat/helpot aineistot, kuinka paljon kysymyksiä... Varmaan on joko suht. selkeät kysymykset ja niitä on sitten törkeästi (eli nopeuskilpailu) tai sitten vähemmän ja kysymykset ovat sitten haastavia ja kompia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t503247- 151680
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin161619- 341548
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251362Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401262- 601201
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901085Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221003- 127952