Haittaohjelmien poisto

haittasuoja

Käyttis win10 home. Mikä olisi paras haittaohjelmien poisto ohjelma koneeseen? Kone HP Compaq 6300 sff. Suoritin intell core i3 3240 3,4GHz. Muistia 4Gb 1600. Ohjelma ei saisi hidastaa koneen nopeutta mainittavasti! Pitäisi olla kuitenkin "riittävä" suoja.

12

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juusee

      Eihän käyttöjärjestelmät mitään tuollaisia tarvitse.

    • Karvapalloo

      Tää on Ubuntu saitti.

      Mutta mielestäni kokemuksieni myötä että Kaspersky on hyvä!
      Paras suoja Windows 10:een,

    • 102030405060

      Kyllä luulisin, että tuon kokoinen haittaohjelma lähtee fdiskillä helpoiten.

    • NottaPerkele

      Kirves

    • näin_näkisin

      Ubuntun asennus valinnalla "käytä koko levyä".

    • siinä-on-valmiina

      Windows 10:ssä on oma haittaohjelmien poisto työkalu. Se tulee yleensä päivityksien yhteydessä.

    • tarpeeton.ohjelma

      Eipä Windows sellaista tarvitse, jos antaa Windowsin Defenderin tehdä työnsä.

    • hidastaa-kaikki-adwaree

      Riittävä suoja. Järki käteen, siitä sulle suoja.

      Älä usko pelottelua, myyntitaktiikka. Ovat vain rahojesi perässä, myyvät tarpeetonta tuotetta.

      Jos haluat mielen rauhaa tai placeboa, niin asenna microsoft security essentials. Voit myös laittaa UAC päälle ja opetella käyttää sitä. Haittaohjelmia saat kun sallit ohjelmien asennuksen oli se sitten selaimella, millä sallit lisäosan asennuksen tai mainoksiin uskominen.

      Kuule lataa vielä puhdistus ohjelmia, suosittelen rekisterinsiivous ohjelmia erityisesti, nopeuttaa konetta 300%. Paskapuhetta, ei nopeuta. Jos haluat nopeuttaa, ota visuaaliset tehosteet pois käytöstä, mene myös Win r -> msconfig -> käynnistyvät ohjelmat -> ruksaa pois turha joutava. Katso tehtävienhallinnasta käynnistyvät ohjelmat, ota turhat pois. Jos puhtaalta pöydältä haluat aloittaa, tee puhdas käyttiksen asennus.

      • ei_sekoiteta

        Ei Windows 10 asennella mitään Microsoft Security Essentials, se on ainoastaan Windows 7 ja Vistaa varten. Windows 8 / 10 virustorjuntaohjelma on Defender ja UAC on oletuksena päällä.


    • MKattiTietää

      MKatti sanoo että käytä Edgeä!
      Se riittää!!

    • näinmeilläon

      Asenna Ubuntu koko kiintolevylle niin poistuu haittaohjelmat.

    • kameravalo

      Ubuntuun asennat ClamTk-skannerin ja sillä skannaat windousin polusta /media/käyttäjätähän/wintdousnimitähän
      Älä poista kaikkia varsinkaan PUPpeja (possible unwanted program, mahdollisesti haitallinen ohjelma) vai mitä ne olikaan.., koska poistaessa win ei käynnisty. Käytä hakukonetta apuna, että vertaat tiedoston summaa (md5sum, tai mitä parempaa jakavatkaan) alkuperäiseen.
      Muut selvät tapaukset kannattaa poistaa.
      Windous on kieltämättä itse vakoiluohjelmisto, joten ei kait muutamat ylimääräiset silmät mitään haittaa, jos pankkitilillä ym. varat pysyy.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      339
      7683
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      75
      5446
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      110
      4614
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      22
      4403
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      142
      4279
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3937
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      156
      3817
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3717
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3606
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3451
    Aihe