Volvo C70 avon takaluukun mikrokytkin ongelma

volvoman

Hei Volvo C70 vm2008 avoautossa on takaluukun mikrokytkin rikki,
merkkihuollon mukaan sitä ei kuulema saa varaosana erikseen
vaan pitäisi vaihtaa koko paneeli, joka maksaa ruotsista tilattuna 690euroa.

Onko ideoita mikä mikrokytkin siihen sopisi tilalle tarvikkeena tms?

Nyt takaluukkua ei saa mitenkään itse avattua, se aukeaa
pelkästään huollon tietokoneen avulla lähettämällä avauskoodin.

5

678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-Volvokuski

      Tämä on tyypillistä Volvoa nykyisin. Ennen huoltoystävälliset rakenteet on nyt optimoitu pelkästään tuotannon ja varaosakaupan ehdoilla ylläpidosta piittaamatta. Tuo satasien hintaiseen takaluukukun kahvaan ja kilpivaloihin integroitu parin euron mikrokytkin on vain Volvon asenneongelman jäävuoren huippu. Koko auto on täynnä samanlaisia omistajan rahoja tai aikaa kuluttavia suunnitteluvirheitä ja osakokonaisuuksien törkeää kytkykauppaa. Sen seurauksena tuotannon optimointi siirtyi minun osaltani uudelle tasolle, kun minun Volvoani ei tarvitse enää tehdä ollenkaan.

      Ei tämä tietenkään sinua lohduta, mutta luulin S80 takaluukun sähkölukon mikrokytkintä kalliiksi, mutta olin näköjään väärässä. En keksinyt hyvää tapaa vaihtaa vain kytkintä, joten annoin periksi ja ostin koko kahvan kytkimineen ja kilpivaloineen. Ja sitten tietenkin maalia ja kirkaslakkaa, että pääsee ruiskuttamaan pohjamaalatun osan auton väriseksi. Äly hoi?

      Miksi muuten moottorin ylätuen puslan myynti piti lopettaa ja nyt myydään koko metallituki nelinkertaiseen hintaan? Miksi lampunpesimen moottori on haudattu puskurin sisäänniin syvälle, että vaikka olen ne 240, 740, 940 ja S70 malleista korjannut, niin pattikylkisen pesuri saa olla jumissa nähtyäni kuinka h****tin syvällä se on? Miksi parkkitutkan anturin vaihto maksaa 4x Vehon hinnan Mersun vastaavalle työlle, vaikka anturit ovat saman hintaisia? Ja niin edelleen.

      Miksi muuten sähkölukolla varustettu takaluukku ei aukea kauko-ohjaimella, vaan kakesta huolimatta kauppakassi pitää laskea maahan nostaakseen luukun auki käsin?

    • Ex-Volvokuski

      Eikös C70 takaluukun kahvassa ole suojakannen alla avaimenreikää piilossa, kuten joissain Volvon halvemmissa sedaneissa? Olisi helpompi käyttää siihen saakka, että saa itsensä motivoiduksi maksamaan 690 € ( maalaus) kahden euron mikrokytkimestä?

    • volvoman

      hassu juttu oli, että löysin vasta googlesta tiedon että luukun saakin auki avaimella kuskin penkin takaa, mikään huolto mihin olin yhteydessä ei tätä osannut neuvoa .

      yritän vaihtaa kytkimen, nyt yritän keksiä miten paneelin saisi irti autosta? riittääkö ruuvien poisto ulkopuolelta ja vääntäminen .

      • voipiOlla

        löytyisiköhän googlesta ohjeet tuohonkin? Youtubessa on melkein mitä vaan ja ihan rainan kera.
        Kannattaa etsiä korjaamo joka on erikoistunut Volvoihin(ei merkkikorjaamo) tai autosähköliike. Merkkiliike korjaa tehtaan ohjeitten mukaan, vaikka olisi mahdollista pienellä nkkaroinnilla vaihtaa pelkkä mikrokytkin.


      • W212

        S80:ssa olen vaihtanut kahvan ja se tapahtuu luukun sisäpuolelta. Joko kurkkasit näkyykö kiinnitysmuttereita, kun irrotat takaluukun sisäverhoilun?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5500
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      93
      3399
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3289
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2467
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      55
      2349
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1877
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      299
      1695
    8. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      22
      1066
    9. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1066
    10. Kuinka kauan

      Olet tuntenut kaivattusi oletko edes jutellut hänen kanssaan Tietääkö että kaipaat häntä
      Ikävä
      63
      933
    Aihe