Voiko prealbumiiniarvo korjautua edes pykälällä tai parilla ?
Siihen ei kai pysty itse vaikuttamaan mitenkään ?
Mitkä oireet johtuvat alhaisesta prealbumiiniarvoista ?
Ongelma on yhteinen mm. maksasairailla, leukemiapotilailla ja anorektikoilla ?
Voiko prealbumiiniarvo korjautua ?
3
218
Vastaukset
- Entinen.keittäjä
Oisko kyseessä huono ravintoaineiden saanti? Aliravitsemustila. Josko söisit porkkanaa ja muita kasviksia, lanttua, selleriä niitä voi raastaa tai keittää/höyryttää. ettei vitamiinit tuhoudu, lihaa, juustoa/maitoa/jugurttia ja täysjyväruisleipää.
- alle.viitearvojen
Tila on alkanut aliravitsemuksesta (psyykkiset syyt), vaikka nyt yritän syödä enemmän ja monipuolisemmin ei auta. En ymmärrä tätä häiriötä.
Alle vaaditun kalorimäärän syön varmaankin nytkin, mutta kuitenkin enemmän kuin usean vuoden loppuunpalamis-stressin aikana, jolloin unohtui syöminen aika totaalisesti, kun ruokahalua ei ollut yhtään.
- prealb
Voi se vähän korjautua. Mulla oli 0,19, nyt on 0,25. Nousi 3:ssa kuukaudessa jostain ihmeen syystä.
Toivottavasti pysyisi edes siinä !!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 635154
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai554606Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1234559Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3161854- 851503
- 911472
- 2351360
- 3201073
- 200961
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.51883