Orvokkiamppeli

Ostin orvokkiamppelin ja siinä on kirvoja. Mikä on paras keino niiden hävittämiseen?
9562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ihan kunnon vesisuihkullakin voisivat kirvat lähteä. Lievimmästä päästä myrkkyjä on pyretriini esim. Raid Kukka.
Amerikkalainen ötökkäöljy. Perusöljy: 1 rkl astianpesuainetta; 2,5 dl ruokaöljyä; Perusöljyn laimennus: 1 – 2,5 tl perusöljyä; 2,5 dl vettä. Käytä kirvojen, perhos- ja pistiäistoukkien sekä muiden pehmeäihoisten hyönteisten torjuntaan. Ei kyllä ole pyretriinin tehoinen, käsittely uusittava monesti.

Äänestä
  • Kiitos tiedosta. Normaalisti heittäisin amppelin mäkeen ja kävisin ostopaikassa siitä reklamoimassa, mutta olen sen lahjaksi saanut eli tunnearvoa on, enkä tiedä ostopaikasta muuta kuin että Joensuusta. Yritän siis ei toivotut asukkaat häätää ja nauttia kukistani.

    Äänestä

Kiteeltä ostetussa amppelissa sama vaiva. Aika varhainen aika kirvojen ilmaantumiselle. Missä syy?

Äänestä
  • Orvokit ovat kasvaneet kasvihuoneessa. Hoidoksi voisi riitää ulkoilu, jos vaikka olisi vielä pikkupakkasia yöllä.

    Äänestä

  • eedenistä_itään kirjoitti:

    Orvokit ovat kasvaneet kasvihuoneessa. Hoidoksi voisi riitää ulkoilu, jos vaikka olisi vielä pikkupakkasia yöllä.

    Hyvin hoidetuissa kasvihuoneissa ei tähän vuodenaikaan kirvoja ole. Myöhemmin eli kesämmällä niitä voi tulla luonnosta. Jos nyt kasvihuoneissa on kirvoja tai muita ötököitä, on syy huonon hygienian. Kirvat ja muut ötökät eivät kuulu kasvihuoneisiin.

    Äänestä

  • TiaMarija kirjoitti:

    Hyvin hoidetuissa kasvihuoneissa ei tähän vuodenaikaan kirvoja ole. Myöhemmin eli kesämmällä niitä voi tulla luonnosta. Jos nyt kasvihuoneissa on kirvoja tai muita ötököitä, on syy huonon hygienian. Kirvat ja muut ötökät eivät kuulu kasvihuoneisiin.

    Kannattaa tsekata varsinkin paprikan ja mansikan taimet sekä amppelit punkkien varalta. Kasvuston alalehdilta niitä löytyy. Keijunmekko ja hopeaputous ovat myös aika arkoja tuholaisille.

    Äänestä

kyllä suosittelisin kysymään paikasta josta ostit.ja todellakin kasvihuoneissa juuri nyt on ne talvehtineet kirvat.äitit.sorry.

Äänestä

Kasvihuoneiden hygieniasta on pidettävä hyvä huoli. Jos punkkeja ja tähän aikaan kirvoja esiintyy äänestä jaloillasi eli älä osta. Kasvien lehtien kunto ja niiden alapinnat kannattaa tsekata.

Äänestä

Tutki kasvin lehtien alapinnat mahdollisten tuholaisten tai niiden jätteiden varalta, tosin punkin eroittaa vain suurennuslasilla. Tutki onko kasvin lehdissä poikkeavaa väritystä tai muodostusta esim. ovat käppyrässä. Kirva ei yleensä kasvia vahingoita mutta sen jätökset ovat epämiellyttävän näköisiä, mutta punkit, home ja kasvitaudit ovat kasville turmiollisia. Kaikki leviävät nopeasti ellei niitä ajoissa torjuta. Älä osta kasvia jos siinä on jotain epäilyttävää, älä osta edes sen vieruskaveria. Valitettavasti eri tavoin saastuneita kasveja on sekä myymälöissä että kauppapuutarhoilla tänäkin keväänä nähty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Manna.aija kirjoitti:

Ostin orvokkiamppelin ja siinä on kirvoja. Mikä on paras keino niiden hävittämiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu