järkyttävä toiminta

kliou

Minua ainakin järkyttää nämä negatiiviset kirjoitukset elatusavun maksamisesta.
Kuinka usein tänne kirjoittaja on uusi kumppani ja kuinka usein lapsen biologinen vanhempi.

Monesti jää lukiessa käsitys, että kun ero tulee pitäisi etävanhemman päästä kokonaan eroon lastensa elatuksesta. Eivät ne lapsella pyhällä hengellä elä, se pitäisi jokaisen ymmärtää ja toinen, miksi lapsen täytyy kärsiä puutteesta, kun itse menette ja tulette jatkuvasti uuden kumppanin kanssa, koskee kyllä molempia biologisia vanhempia.
Turhan usein näkee sen, kuinka lasten tilanne huononee, lapsilla ei enää ole kunnollisia vaatteita päällä, eivät voi osallistua oikein mihinkään ja usein on lykätty hoitoon jonnekin sukulaisille tai jopa vieraammille ihmisille. Kuuluupa sitäkin, että on jätetty yksin kotiin ja varsin pienetkin lapset , kun vanhemmat ovat iltamenoissaan ja tulevat juovuksissa kotiin tai sitten pitää harrastaa.
Rahat menee siihen kun näiden uusien kavereiden, kumppaneiden kanssa pitää matkustaa vaikka velkarahalla ja aina on persaukinen, lapsille tuskin on ruokaa kaapissa, jonka senkin joutuvat valmistamaan. Kyllä lapset tarvitsevat muutakin kuin kouluruuan.

Eli se elatusapu pitäisi olla paljon suurempi, miksi aikuinen saa tuolla tavoin toimia, minusta tämä yhteiskunta ei laita vanhempia lainkaan vastuuseen. Lapsen osa on olla vaiti.
Olen sen omin silmin nähnyt, kuinka lasten suut on suljettu erilaisin uhkailun ja monesti vielä kaikki läheiset on parjattu heille niin pahoin, että pelkäävät. Miten voitte olla näin julmia.

Eroaminen ei ole kielletty jos siihen on järkisyyt, enää ei etsitä kadonnutta nuoruutta, nyt on otettava vastuu lapsista ja itsestään ja hoidettava asiat niin, että koti on paikka jossa on vanhempi paikalla tai sitten lapselle turvallinen hoitaja ja menon vanhemmalla pitää olla rajattua, sillä aikuinen järkevä ihminen ei juokse joka viikonloppu pippaloissa ja arki-illat ovat kotona olon aikaa.

Elatusmaksuille valvonta ja sen verran että lapsi saa tarvitsemansa ja myös lomilla jotain pientä.

Yksikään uusi kumppani älköön enää koskaan vaatiko elatusmaksujen pienentämistä ja marmattako niistä. Vaadi siltä omalta exsältäsi elatusmaksuja.

8

350

    Vastaukset

    • Tosikuinvesi

      Sellaista ne perheenrikkojat saa aikaan.Ensin viedään lasilta isä ja vaimolta mies, sitten tunkeudutaan miehen asuntoon joka on ollut hänen perheensä koti, lasten koti! Sitten aletaan haukkumaan exä ja lapset, sitten ryhdytään työttömäksi ja lorvailijaksi miehen rahoilla ja sitten tulee se kun naikkonen vaatii miestä lopettamaan elarit!

      Mies ei tätä itse keksi, se on uusi naikkonen joka tähän rataan soljuu miehen elämään sotkemaan kaiken.
      Eikä näitä ole yksi ja kaksi,nitä on tuhansia joissa epätoinoinen ja katkera naikkonen tekee tuhojaan toisten elämässä.

      • Naisetontyhmiä

        Sellaisia ne on perheenrikkoja miehet, ensin viedään mieheltä muija ja sitten tunkeudutaan naisen kotiin vedetään lasten isää turpaan ja lapset haukutaan työttömiä tietty ja alkoholisoituneita eletään naisen rahoilla nainen on niin tyhmä että ei mitään itse keksi, jannu auttaa ja rahaa jää jannun juopotteluun enempi.
        Näitä on paljon tuolaasia auvervaaroja jotka käyttää tyhmiä naisia hyväkseen.


    • VikaOljenkors

      PyhäHenki ei asu riidankylväjäin pesissä. Hän pakenee oikeusistuimista, missä ihmistä tuomitaan.

    • ncvmcnmcmn

      Elarit miehille ainakin 800 e per lapsi. Suomi on kallismaa joten äidit ei selviä tyhjätaskuina, elareita on pakko korottaa. Vaatimaan vaan nostoa.

      • tämä-on-karu-totuus

        Siinä taas yksi yh-mamma joka haluaa toimia vain synnytyskoneena jonka sen jälkeen jättää miehen ja alkaa vaatimaan tältä elatusmaksua. Sitten tuleekin karvas pettymys kun hän tajuaakin, että miehen ei tarvitse maksaa kuin muutama kymppi elareita pienien tulojensa takia.

        Kyllähän se yh-mammoja ärsyttää kun he eivät voikaan huijata jokaiselta "exältään" satoja euroja discorahaa kuukaudessa.


    • Haloohalooo

      Joo koittakaa elättää lapsi muutamalla satasella kuukausi. Ruuat,vaatteet,harrastukset. Pikkulapsivaiheessa tuo raha riittää,mutta koululaisella alkaa olemaan enempi tarpeita!!

    • Yritäjaksaa

      Erot on aina hankalia. Silloin kun molemmille vanhemmille yhteinen lapsi on tärkein, ei uudet kumppanit pääse sotkeutumaan lasta koskeviin asioihin siten että siitä olisi haittaa lapsen ja vanhempien suhteelle.
      Päihde- ja mielenterveysongelmien kanssa painivan aikuisen kanssa lapsella ei kuitenkaan ole turvallista olla. Tosin juuri he ovat usein myös hyviä kääntämään asiat päinvastoin joten ymmärrän ap:n huolen. Toivottavasti saatte päätöksen joka on lapsen kannalta paras mahdollinen.

      • Anonyymi

        Jotkut näistä päihde- ja mielenterveysongelmista kärsivistä luulee elävänsä vielä vuotta 2010. He ovat eläviä esimerkkejä aivoja liuottavien substanssien haitallisista vaikituksista. He haaveilevat vain, että pääsevät painamaan knäppylää.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe