Itellä ei mitään kokemusta sahoista niin olisin tyhmänä nyt kysynnyt mitä tarkoittaa kun sanotaan esm Puristukoset kunnossa, Puristukset katoaa, Eli mikä ihmeen moottorisahan puristus on?
Moottorisahan puristukset?
latttpur
54971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se on palotilassa vallitseva paine kun mäntä puristaa liikeratansa ylimmässä kohdassa ilma-polttoaine seosta. Sitä puristusjuttua käytetään kun halutaan karkeasti ilmaista moottorin kuluneisuutta. Eli kun puristukset on kunnossa niin moottori on kunnossa.
Kulunut moottori päästää paineet ohi eikä puristukset nouse enää. Eli kun polkisi tulpatonta mopoa.
Ei moottori välttämättä ole kunnossa, vaikka puristukset ovat kunnossa.
Niinpä. Ihan hyvin voi olla vaikka värivirhe tai tulppa pimeä.
Kiitos paljon vastauksesta! : )
Moottorisahoissa ja raivaussahoissa on sylinteri jossa on pinnoitettu pinta joka kestää paljon pidempään kuin männänrenkaat tai mäntä.
Männänrenkaat kuluu ja puristuksia katoaa.
Laihalla seoksella ja vähäisellä öljyllä mäntä voi ylikuumentua / öljyn puutteen takia männästä jää alumiiniseosta sylinterin seinämiin seurauksella että mäntä leikkaa kiinni / jumiin tai puristukset laskee joko niin alas että ei enää pyöri tai jos pyörii niin ei ole enää voimaa.
Lähes aina sylinterin seinämän saa pudistettua oikealla tekniikalla "kotona" uudenveroiseen kuntoon, kiitos kovan pinnoitteen ansiosta.
Männänrenkaat kannatta uusia jossakin vaiheesa = 15-20eur 2kpl alkuperäiset , jos mäntä on kulunut niin sen uusiminen. Noilla saa uuden sahan puristukset takaisin.
Kuluneet männänrenkaat ja mäntä aiheuttaa sylinterille vaurioitakin.