Missä köyhä syntinen voi saada syntinsä anteeksi?
Minulla ei ole varaa käydä Rauhanyhdistyksellä.
Missä köyhä..
19
640
Vastaukset
- Vaihtoehtoja
Tunnetko vanhoillislestadiolaisia? Joku voisi tarjota kyydin seuroihin. Voit myös soittaa rauhanyhdistykselle tai tutulle, jos sellaisia on, kuunnella seuroja netistä, tms.
- JaaritukseksiMeniTaas
Olikos tuo nyt asiallinen vastaus kysyjän paikkatiedusteluun?
- Jeesustiellä
Pyydä Jeesukselta syntejäsi anteeksi, hylkää ne ja tee niistä parannus! Raamattu sanoo, joka syntinsä tunnustaa ja hylkää, se saa armon. Jeesus on jo sovittanut sinunkin kaikki syntisi, kun Hän kärsi puolestasi Golgatan keskimmäisellä ristillä ja vuodatti Pyhän Verensä sinunkin edestäsi. Kun vaan pyydät Herran Jeesuksen sydämeesi ja uskot, että Hän kuoli puolestasi ristillä ja sovitti kaikki sinun syntisi, sinä pelastut ja saat kaikki syntisi anteeksi! Jeesus antaa anteeksi, kun vain sitä Häneltä pyydät. Muuta ei tarvitse tehdä. Apt.4:12 Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa, sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman. Sinä voit pyytää Jeesusta pelastamaan itsesi ihan missä tahansa, Hän kuulee kyllä ja vastaa sinulle. Voit tietenkin mennä uskovien kokoukseenkin ja sinne alttarin ääreen tai jonkun toisen uudestisyntyneen uskovan luokse ja kertoa, että haluat pelastua ja tulla Herran Jeesuksen omaksi. Hän julistaa sinulle synninpäästön, Herran Jeesuksen Nimessä ja Veressä ja niin sinä olet Jeesuksen oma ja syntisi on pyyhitty pois. Jeesus rakastaa sinua ja haluaa pelastaa sinut, siksi Hän kärsi ristillä puolestasi, että uskomalla Häneen, sinä pelastuisit ja saisit Hänen kauttaan iankaikkisen elämän.
he-ma kirjoitti:
Hammaskeijulta voi myös pyytää anteeksi. Tulokset ovat ihan samanlaisia.
Monestako kerrasta sinulla on kokemusta?
Totta. Hän joka on synnit pessyt pois, voi ne myös Sinulle kertoa, että ne ovat vitivalkoiset. Ei se trokareita tarvitse.
Hyvin kongreettinen asia on myös ehtoollinen, sen voi Sinulle antaa kuka hyvänsä Uudestisyntynyt kristitty.
Pitää miettiä, kumpaan luottaa, jeesukseen Kaikkivaltiaaseen vaan Lahkoon, Kerho?
Ei pitäisi olla vaikuksia päättää.he-ma kirjoitti:
Hammaskeijulta voi myös pyytää anteeksi. Tulokset ovat ihan samanlaisia.
Oletko todella niin ilkeä, että sinun on kommentoitava jotain typerää tämänkin kaltaiseen viestiin, jossa kulttiin eksyneelle kerrotaan Raamatun mukainen lohdun evankeliumi.
Tipale kirjoitti:
Oletko todella niin ilkeä, että sinun on kommentoitava jotain typerää tämänkin kaltaiseen viestiin, jossa kulttiin eksyneelle kerrotaan Raamatun mukainen lohdun evankeliumi.
Oikaisen epäjumalaa palvovia hyvää hyvyyttäni, enkä suinkaan ole ilkeä.
Jos ilkeä olisin, epäilemättä epäjumalanne loihtisi taikamenojanne ja vimmaisia polvirukoustuomiolauselmia seuratessaan päätelaitteeni jumiin.
- suositukseni
Oikein hyvä paikka on keittiössä hellan ääressä ja arkiaskareiden ohessa.
Pyydät Jeesukselta taksirahaa. "Mitä tahansa te uskossa rukoillen pyydätte, sen te saatte." (Matt. 21:22)
- Melperi_vastaa
Miksi haikailet pääsyä rauhanyhdistykselle?
USKO JEESUKSEEN antaa synnit anteeksi ja tuottaa sielun pelastuksen.
Ketään vanhoillislestadiolaista ei tarvita keppihevoseksi eli toiseksi välimieheksi. YKSI välimies riittää Jumalan ja ihmisen välissä = Jeesus Kristus = vapahtaja ja syntiemme sovittaja.- melperi.kusee
Kun melperiä kusettaa,jollei ole umpikusi.
- Daniel.Defoe
Robinson Crusoe uskoi Jeesukseen asuessaan yksin autiolla saarella. Kerhoa et tarvitse uskoaksesi.
- TekniikkalajiTokkiinsa
Kaupan kassajonossa on hyvä hiljentyä keskusteluun Jeesuksen kanssa.
- hyödynnetään_koko_päivä
Joo, ja oman maksuvuoron tultua voi vielä kertoa Jeesuksen sovitustyöstä kassahenkilölle.
- nomos.anomos
Kun saavut elämäsi loppukassalle, maksatko pilailulla?
- toisinajattelevainen
nomos.anomos kirjoitti:
Kun saavut elämäsi loppukassalle, maksatko pilailulla?
Oikein terävä vl-näkemys: uskosta kertominen on pilailua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1504877Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813556SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312553SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä762080Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851983Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231981Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191458Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991272