70-80-luvun tapetoitujen "rakennuslevyjen" maalaus

Kiviseinäfani

Lähtötilanne: 80-luvun alussa valmistunut rivari, jonka sisäseinä ovat "rakennuslevyä" (valitettavasti tarkempaa tietoa ei tällä hetkellä ole). Seinissä vajaan metrin välein pystyrako. Pinnassa on yksi tai useampia kerroksia tapettia.

Tavoitetilanne: Sileä maalattu seinä ilman rakoja. Vaihtoehtoisesti, mikäli em. ei onnistu, maalattu seinä samoilla pystyraoilla.

Problem: Aika. Remontin pitäisi olla valmis justiinsa eikä vasta viikon päästä, eli käytettävän työtavan tulee olla nopea. Esim. koko huushollin kipsilevytykseen ei yksinkertaisesti ole aikaa.

Olenko mahdottoman edessä?

4

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iuytr3e

      Sisustuslevy on nopein, mutta ei halvin ratkaisu.

    • keskiyön_aikaan

      Et ole mahdottoman edessä, aina on aikaa aloituksen tekoon!

    • Timpermanni

      Vanha lastulevy sisältää formaldehydiä (sinun rakennuslevysi :)..). Poistat vanhat lastulevyt ja kipsilevyt tilalle, että näin.

    • on.joskus.ollut

      70-80 luvun lastulevyt on päästäneet formaldehydinsä jo kymmeniä vuosia sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe