Virpillä heti ennen ekaa kisaa sairautta.....
Juuri edellisen viikonlopun ekan voiton jälkeen.....
Jotenkin alkaa heti muistuttaa jotain entisiä tapahtumia.......
Juuri edellisen viikonlopun ekan voiton jälkeen.....
Jotenkin alkaa heti muistuttaa jotain entisiä tapahtumia.......
Vastaukset 20
Vanhimmat
sillä on, tuskin suunniteltua. Tietääkö joku, onko maajoukkueella selvät ohjeet tehostetusta käsihygieniasta ennen arvokisoja. Sillä voitaisiin estää suurin osa virusperäisistä hengitystietulehduksista, olisi pirun merkittävä asia kisamenestystä ajatellen.
Jatkuu.Todella harmillista. Keuhkoputkentulehdus on sen verran hankala tapaus, ettei se voi olla vaikuttamatta menestykseen, vaikka se antibioteilla saataisiinkin kuriin. Mikä se tapahtuma mahtaa olla, joka mielessäsi pyörii?
Se on Vilppi-Kuitunen, tietäkää se!
No no, tuskin nyt Kuitunenkaan niin tyhmä on, että kahden vuoden kilpailukiellon jälkeen vielä ottaisi riskin ja kokeilisi omien ja kansalaisten hermojen kestävyyttä ottamalla kiellettyä ainetta. Kerran kärynnyt urheilija kun on muutenkin silmätikku..ja kun on vielä testattu kuin koe-eläintä.
Ei tuomita Virpiä nyt kuitenkaan hänen entisen kärynsä perusteella vaikka kuinka monen tekisi mieli.Ei ole varmaan Virpilläkään mieliala nyt korkealla.Menestystä lähti hakemaan ja sitten viimehetken flunssa saattaa romahduttaa kaiken.Toivotaan että kyseessä oli vain todellinen eikä tekaistu/peittely sairaus.
Joo kuulostaa ikävästi tutulta. Nyt kun kuulemma veritesteissä paukkuu rajoja, niin alkaa tulla sairastumisia.
Haluan kuitenkin toistaiseksi uskoa että VK on oikeasti flunssan kourissa. Eiköhän totuus selviä ennen kisojen loppua.
keksitään,sitä aina epäillään!Olihan Myllyläkin sairaana Lahden MM-kisojen alussa:ääni niin paineessa että!luuli ettei käry enää käy kun osallistuu vasta kisojen loppupuolella.Mihinkään ei enää voi luottaa:olisihan Kaisa Variksenkin täytynyt tietää,että testit tiukkenevat,mutta vielä Lahden fiaskonkin jälkeen kehtasi kärytä.Ja vielä nämä lääkärit:olivat mukana hemohessi jupakassa ja yrittivät vielä peitelläkkin käyttöä,miten tässä vielä uskoo niiden todistusta siitä,että Virpi olisi sairas.Ainoa porukka mihin luotan jotenkin on se,että suomalaiset mies hiihtäjät ovat ainakin tulosten perusteella kaurapuuro linjalla,jos ei nyt vaan tulisi äkillisiä kuntopiikkejä!
jo selvinnyt. Virpi Kuitusella on keuhkoputkentulehdus. Tehän olette kuin eläkelaitoksen lääkärit. Teette poikkeavia diagnoosseja, vaikka ette ole potilasta nähneetkään.
Niin Mikahan 'sairastui' Lahdessa kesken takaa-ajo hiihdon! Takaa-ajon ensimmäisellä perinteisellä osuudella Mika oli koko joukon nopein. Toisesta osuudesta Mika jäi pois sairauteen vedoten.
Jälkeenpäin Kyrö kertoi, että takaa-ajossa ei kukaan saisi tulla maaliin, että ei joutuisi testeihin. Isometsä oli tietenkin poikkeus, koska hän oli jo kärynnyt. Immosen Kyrö käski pätkimään sauvansa!
Lisää 'lystiä' saatiin, kun Paavo M. Petäjä valehteli suorassa TV lähetyksessä, että Myllylän poisjäänti viideltäkympiltä johtui Mikan pakkaselle aroista varpaista, eikä missään nimessä dopingista!
tehnyt lääkäri ollut nähnyt, puhelindiagnoosi. Todellisuudessa tietenkin tavallinen flunssa, lääkityksen perustelemiseksi keksittiin tommonen nimike.
alueelle, jota ei taideta hallita. Nimikkeitä on turha keksiä, jos vaiva vaatii antibiotteja. Tavalliseen flunssaan kun niillä ei ole mitään tehoa.
allekirjoittaneellekkin on kirjoitettu antibiooteja"varmuuden vuoksi"ilman mitään muuta diagnoosia kuin hengityksen rohina.
Hengityksen rohina viittaa tulehdukseen, jota voidaan hoitaa antibioteilla. "varmuuden vuoksi"
ja tiedän urheilijoiden flunssia hoidettavan rutiininomaisesti antibiooteilla. Uskotaan vähentävän jälkitautien mahdollisuutta.
Todistat saman, minkä minäkin. Flunssan hoitoon ei antibiotteja. Jälkitautina voi olla jokin tulehdus, johon lääkitys auttaa. Eihän meillä asian suhteen ole mitään erimielisyyttä.
Kuitusen tapauksessa kuuri aloitettiin heti flunssan ensioireisiin, siis varmuuden vuoksi, ettei flunssa pitkittyisi mahd. jälkitaudeilla. Onko vaikea ymmärtää.
Aikuiset(?) ihmiset kinaa siitä mikä Kuitusta vaivaa? Kuinka moni teistä on käynyt häntä tutkimassa? Merkillinen yhteensattuma vaan, kun sairastuminen sattui juuri kun julkisuuteen kerrottiin kisoissa käytettävistä uusista doping-testausmenetelmistä. Tuli ihan vanhat ajat mieleen.
helvetin hyvä asia. Eikö olisi pitänyt aloittaa?
tietysti tämmöisen avainhenkilön flunssa "hoidetaan" toisin kuin normitapauksen, ihan OK.
tulossa sairaaksi, jo pari viikkoa sit sano et meinas jättää sm-sprintin väliin, sama ennen viime maailmancupin kisaa. Ja vapaallahan Vipe ei muutenkaan ole menestynyt niin miksi ihmeessä riskeerata jos olo kipeän puolella. Eiköhän Vipe tuo mitskut pertsan sprintistä ja toisesta perinteisen matkasta ja viestistä. Eiköhän olla tyytyväisiä että meillä on noin hyvä hiihtäjätär maassamme. Todella naurettavaa tuomita/spekuloida etukäteen. Sama kun sinä ilmotat työnantajalle olevas kipee ja se alkais heti miettii, et taitaa olla krapula kun ei töihin pääse, vaikka sulla sairastodistus olisikin. Ootteko sitä mieltä kun muija tulee töistä 10 minuuttia normaalia myöhemmin niin se käynny vieraissa????