Luvian merivesi on sameaa

Sameaa

Ajelin veneellä Laitakarin edustalla. Mikä veden on samentanut. En ennen ole moista havainnut.

10

752

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Provoako

      Tuuli sekoittanut.

    • Ei.haittaa

      Jossakin kaivetaan, ehkä kalankasvattamo tai jokin muu poroporvari huvilan omistaja.

    • Luviaani

      Kalankasvattamo saastuttaa jo!!

    • Shittiä

      Ei ole ennen ollut näin kamalaa vettä, kuin kusta, vaahtoaakin. Selitys taitaa löytyä Satakunnan Kansasta tänään. Eurajoki kun on oikea viemäri ja virtaukset on juuri Luvian suuntaan. Eikös sinne päästetty taannoin jätevedetkin puhdistamattomana.

    • Uimaan.vaan

      Pykälien mukaan kalojen kasvatuslupaa ei saa antaa, ellei veden laatu ole hyvä. Nyt se on ainakin huono. Oli sitten syynä Eurajoki, ruoppaukset tai jokin muu.

    • Paskajussit

      Hakisin syylistä noista sikojen ja nautojen ja broilerin kusen ja paskan levittäjistä, viikko tolkulla ajetaan kusta ja paskaa pelloille, eltojen päässä on juopa joka vie kuset ja paskat muut lannoitteet mereen, mitä noita peltoja lannoittaa kun kasvava vilja jätetään peltoon mätänemään ei viitsitä puida pois kun korvaus maksetaan peltoon jätetystä viljasta, ja samalla pääsee eroon kusista ja paskoista. Omakotitalo joka on lähellä samaa juopaa vaaditaan umpisäiliötä tai imeytyskenttää likavesille. Jossakin on vikaa ja paljon.

      • totuuskunniaan

        Totta puhut .


      • Ei.paskajussi

        Jos olisin kalojen viljelijä tai aikoisin sellaisekksi, niin äkkiseltään ajatellen kirjoittaisin "Paskkajussit" tekemän kaltaisen kommentin ja sysäisin syyn muualle. Kuitenkaan, ehän kalojen viljelijä tai sellaiseksi aikova voi noin kirjoittaa oman etunsa tähden. Kirjoitus osoittaa nyt, että veden laadussa on suuria ongelmia, eikä sellaiselle alueelle saa ohjata lisää kuormitusta ennen kuin voidaan taata, että vesi pysyy koko ajan hyvänä.

        Toisaalta voiko tai osaako joku laittaa tietoa näistä keskusteluketjuista tahoille, jotka päättävät vanhoista ja uusista luvista. Ne saattaisivat helpottaa heitä päätöksenteossa.


    • tanantunarit

      Gyllä se siittä kirkastuu kun poijjaat lohikassis virittää voi kiesus

    • Kellari

      Keisari Kellari on parhaita olutperinteitä vaaliva ja täyteläinen lagerolut. Kotimaisesta ohramaltaasta valmistettu suodattamaton olut on hieman samea ja väriltään punertavan ruskea. Vaahto on tiivis ja kermamainen.

      Tuoksu on kellarioluelle tyypillisen maltainen ja rehevä. Pehmeä maltaisuus tuo mukanaan oluen makuun pyöreyttä sekä karamellimaisia ja toffeemaisia makuja, jotka yhdistyvät tasapainoisen humaloinnin kanssa hienovaraiseksi makukokemukseksi.

      Keisari Kellari on laadukas ja monikäyttöinen pohjahiivaolut. Se sopii mainiosti nautiskeluun, illanistujaisiin ja virkistäjäksi saunan jälkeen ympäri vuoden.

      Suosittelemme: Tukeva mallaspohja tekee Kellarista erittäin hyvän arki- ja juhlapöytäoluen, joka sopii erilaisten makkaroiden, lihakastikkeiden ja -patojen sekä grilliruokien kanssa nautittavaksi.
      🍺

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      77
      7089
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      357
      6178
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      56
      3521
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3259
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      191
      1751
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1478
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1206
    8. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      60
      1203
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1110
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1087
    Aihe