Toivottaasti myös tulevaisuudessa ovat vaatimukset ja taso kuin kahdesta eri maailmasta kun puhumme ammattikorkeakouluista ja yliopistoista. Ammattikorkeakoulun sosionomi-insinööri-ja kaupallisten alojen koulutukset ovat huomattavasti yksinkertaisempia kuin vastaavasti yliopistolliset. Meidän ei pidä teeskennellä, että ne vastaavat toisiaan , sillä sitä ne eivät todellakaan tee. Esimerkkinä insinöörikoulutus, jossa amkeissa matematiikassa on aloitettava yläasteen tasolta! Mitenkään aliarvioimatta Amkeja, niissä lähdetään liikkeelle alhaalta ja toivon mukaan noustaan ylemmäs. Todellisuudessa ei kuitankaan saavuteta läheskään yliopistojen tasoa. Teeskentely ja silmien ummistaminen seis. Nämä kaksi laitosta eivät tasoltaan vastaa toisiaan, ei lähimainkaan. Amkeilla on oma funktionsa, yliopistoilla omansa. Älkäämme sekoittako näitä kahta täysin eri asiaa.
AMK /YLIOPISTO
pakarapotku
5221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitä tämä sitten liittyikään paikkakuntaan, mutta suurelle osalle yliopiston käyneistäkin riittää valmistumisen jälkeen usein loppuelämäksi yläasteen matikan taso.
Ammattikorkea on kokenut inflaation monella alalla. Se ei todellakaan vastaa yliopistoa.
AMK inssi voi parissa vuodessa suorittaa diplomi- tai maisteriopinnot jos saa paikan yliopistosta. Sitten hän on vasta suunnilleen samoilla vesillä kuin yliopiston käyneet.
Monilla aloilla vain yliopistotutkinto on se jota oikeasti arvostetaan.
Korkeakouluissa+on+tänä+vuonna+aloituspaikkoja+49+700.+Niistä+noin+40+000+menee+vanhojen+merkkien+mukaan+ensikertalaisille,+mikä+tarkoittaa+noin+70+%+ikäluokasta.
Reilusti+alle+keskitason+älykkyydellä+mennään+siis+nykyään+korkeakouluun.+Ja+se+heikoin+aines+tuosta+porukasta+menee+yleensä+ammattikorkeakouluun.+Ei+siitä+silloin+mihinkään+pääse,+että+siellä+on+melkoisia+tahvoja.
Yliopistossa+on+vielä+onneksi+aloja,+joilla+päästään+valitsemaan+kovatasoisesta+hakijajoukosta+parhaat.+Näin+ollen+korkeakoulutus+ei+ole+täysin+menettänyt+merkitystään+seulojana.
Johtavaan asemaan päässeenä, en valitettavasti arvosta yliopiston suorittaneita yhtään sen enempää. Sen sijaan raakkaan yleensä työnhakijoista nämä käytäntöä ymmärtämättömät pois ensimmäisenä, ei siihen yliopiston suorittamiseenkaan vaadita kuin istumalihaksia. Luontaista älykkyyttä sen sijaan arvostan, mitä sinä et typerine mielipiteinesi selvästikään edusta.
Jokaisella on oma makunsa. Media-alalla tapasin työnanatajan joka oli sivari. Hän ei kelpuuttanut firmaansa armeijan käyneitä ollenkaan. Aalto yliopisto oli kuitenkin kova sana.